Naukowiec w startupie

Dodane: 25.07.2012

Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

Czy współpraca na linii nauka-biznes może być udana i przynosić korzyści obu stronom? Dotychczasowe projekty realizowane przez Poznański Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości pokazują, że jest to możliwe.

Czy współpraca na linii nauka-biznes może być udana i przynosić korzyści obu stronom? Dotychczasowe projekty realizowane przez Poznański Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości pokazują, że jest to możliwe.

„Staż Sukcesem Naukowca” czy „Kluczowy Stażysta” to tylko niektóre projekty realizowane przez PAIP w kilku województwach w Polsce, które potwierdzają słuszność takich przedsięwzięć. Ich głównym celem jest wykorzystanie potencjału naukowego drzemiącego w pracownikach naukowych poprzez umożliwienie im odbycia stażu w wybranym mikro, małym lub średnim przedsiębiorstwie. Naukowcy wprowadzają innowacyjne rozwiązania i sprawdzają jak wygląda praca w firmie, a początkujący przedsiębiorcy nie ponoszą kosztów wynagrodzenia (3000 zł/miesięcznie), ponieważ staże są w całości finansowane przez Unię Europejską.

– Staż w projektach łączących naukę z biznesem z reguły trwa 6 miesięcy i w tym czasie stażysta jest zobligowany do przepracownia 100 godzin/miesięcznie na rzecz danego przedsiębiorstwa – mówi Kamil Skorupiński, specjalista ds. promocji i marketingu Poznańskiego Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości. – Pracownicy naukowi pracują nad innowacjami w różnych dziedzinach. Są to m.in.socjologia, ekonomia, robotyka, budowa maszyn, akustyka oraz fizykochemia powierzchni – dodaje.

Pierwszym krokiem do odbycia stażu przez pracownika naukowego lub zdobycie stażysty przez początkującego przedsiębiorcę jest zalogowanie się na stronie projektu, która jest pośrednikiem pomiędzy naukowcami a firmami (w tym startupami). Na stronie danego projektu pracownik naukowy znajdzie listę firm, które są zainteresowane przyjęciem stażysty, a przedsiębiorca może wyszukać stażystę, który w swojej codziennej pracy naukowej zajmuje się dziedziną związaną z działalnością przedsiębiorcy.

Obecnie PAIP realizuje 8 projektów łączących świat nauki i biznesu. Są to m.in. „Staż Sukcesem Naukowca” realizowany w woj. wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i zachodniopomorskim oraz „Kluczowy Stażysta” realizowany w woj. dolnośląskim. Rekrutacja do projektów odbywa się w sposób ciągły, a szczegóły dotyczące poszczególnych inicjatyw dostępne są na stronie www.paip.pl.

Projekty stażowe realizowane są przez Poznański Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości, który specjalizuje się w projektowaniu nowych metod transferu wiedzy naukowej do środowisk przedsiębiorczych, wspieraniu współpracy przedsiębiorców i inwestorów oraz w promocji innowacji i przedsiębiorczości akademickiej. Stowarzyszenie swoją działalność finansuje dzięki środkom unijnym oraz krajowym. Łączna wartość projektów realizowanych bądź zrealizowanych przez PAIP to ok. 40 mln zł, co czyni z niego lidera w tym zakresie.

źródło: informacja prasowa