NCBR: 1,7 mld zł dla innowatorów, w tym 600 mln zł dla Mazowsza

Dodane: 14.08.2019

Informacja prasowa

Udostępnij:

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło w środę dwa konkursy w formule szybkiej ścieżki. Budżet tych konkursów to w sumie 1,7 mld zł. Tym razem, dzięki nowej inicjatywie, „Ścieżka dla Mazowsza”, wsparcie otrzymają również projekty B+R realizowane w województwie mazowieckim.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju podczas środowej konferencji prasowej w Pieńkowie (woj. mazowieckie) ogłosiło dwa konkursy w formule szybkiej ścieżki. Pierwszy z nich, o budżecie 600 mln zł („Ścieżka dla Mazowsza”) przeznaczony jest dla firm z Mazowsza, a drugi („Szybka Ścieżka”) o budżecie 1,1 mld zł – dla firm z wszystkich pozostałych województw.

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podczas konferencji inaugurującej te konkursy powiedział, że Polska ma ciągle duży dystans do nadrobienia, jeśli chodzi o nakłady na badania i rozwój i że jest to obszar, który wymaga inwestowania. Przypomniał jednak, że w ciągu ostatnich czterech lat uruchomił szereg instrumentów wspierających innowacyjność.

– Wspomnę chociażby o najwyższych na świecie ulgach na działalność badawczo-rozwojową” – powiedział. I dodał: „Widzimy wyraźnie, że nakłady na B+R rosną”. Podał, że w 2017 roku wzrosły one o 15 proc. Wskaźnik ten za rok 2018 jeszcze nie jest znany. Jednak wicepremier zakłada, że będzie to wynik lepszy. „Miernikiem jest choćby wzrost liczby osób zatrudnionych w sektorze B+R. Ten wzrost przekroczył w 2018 roku 30 proc. – poinformował Jarosław Gowin.

Dodał, że jednym z najważniejszych instrumentów wspierania przedsiębiorców jest rządowa agencja – NCBR. Jak poinformował, wśród przedsiębiorców szczególnie dobrą opinią cieszą się programy realizowane w formule szybkiej ścieżki.

Dyrektor NCBR dr Wojciech Kamieniecki wyjaśnił, że ostatnio w grantach w ramach programu „Szybkiej Ścieżki” – realizowanego dzięki środkom z UE – o dofinansowanie mogli się ubiegać przedsiębiorcy działający we wszystkich regionach Polski poza Mazowszem. – Mazowsze zostało bowiem przez Unię uznane za obszar, który osiągnął pewien poziom rozwoju adekwatny po poziomu innych regionów UE i dostał z UE stosunkowo mało środków. Środki te wyczerpały się już dwa lata temu – wytłumaczył Jarosław Gowin. Dodał jednak, że było duże zapotrzebowanie na to, żeby konkurs był dostępny również dla przedsiębiorców z tego objętego unijnym wyjątkiem województwa.

– Dzięki zgodzie i po części inicjatywie pana premiera, mogliśmy przeznaczyć 600 mln zł oszczędności z programów realizowanych ze środków krajowych na specjalny program „Ścieżka dla Mazowsza” obejmujący przedsiębiorców, którzy tu mają swoje siedziby lub konsorcja z liderem tu na terenie Mazowsza – powiedział Jarosław Gowin.

Mimo że program „Ścieżka dla Mazowsza” finansowany jest ze środków krajowych, a kolejna edycja „Szybkiej Ścieżki” – z programu operacyjnego Inteligentny Rozwój, to formuła obu konkursów ma być podobna.

Przedsiębiorcy z Mazowsza mają jednak mniej czasu na zgłoszenie wniosków. Nabór rozpocznie się 23 sierpnia i potrwa do 23 września. A nabór w „Szybkiej Ścieżce” potrwa od 16 września do 16 grudnia.

NCBR zachwala, że formuła konkursów w ramach „Szybkiej Ścieżki” jest prosta, a biurokratycznych formalności – stosunkowo niewiele. Agencja wylicza, że tylko w 2018 roku w 5 konkursach tego programu do NCBR wpłynęło ponad 1200 wniosków. Program jest najczęściej wybieranym przez przedsiębiorców źródłem dofinansowania nowatorskich projektów w kraju.

Więcej informacji o konkursach „Szybka Ścieżka” oraz „Ścieżka dla Mazowsza” dostępnych jest na stronie ncbr.gov.pl/szybkasciezka.

PAP – Nauka w Polsce, Ludwika Tomala