Nethone zbiera grant w wysokości 21 mln złotych. Powalczy z fraudem w bankowości i dopingiem w e-sporcie

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Nethone pozyskało od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju 21 milionów złotych na rozwój realizowanych i współrealizowanych projektów. Opracuje system do walki z przejmowaniem kont bankowych i platformę do rozpoznawania nieuczciwych graczy w e-sporcie.

Ochrona instytucji finansowych

Nethone tłumaczy, że przeznaczy pozyskany kapitał na realizację projektów badawczo-rozwojowych w dziedzinach biometrii behawioralnej i sztucznej inteligencji. W efekcie stworzy autonomiczny system Nethone ATO do ochrony instytucji finansowych przed przejęciami kont oraz pierwszą na świecie platformę Elympics do inteligentnego doboru graczy i zapobiegania oszustwom w mobilnym e-sporcie.

Według przedstawicieli spółki, skuteczne zapobieganie przejmowaniu kont to jedno z największych wyzwań z jakimi mierzy się branża finansowa na całym świecie. – Banki i inne instytucje finansowe od dłuższego czasu próbują uporać się z coraz częstszymi atakami ATO, jakich doświadczają ich klienci – mówi Hubert Rachwalski, CEO Nethone.

Kolejny cel

Wyjaśnia, że wdrażają w tym celu różnego rodzaju rozwiązania techniczne i proceduralne, np. wieloskładnikowe uwierzytelnianie, systemy monitorowania fraudów i dobowe limity transakcyjne, ale nie zachowują przy tym równowagi między bezpieczeństwem a wygodą. Zamierza więc stworzyć system, który zarówno będzie analizować sposób poruszania się użytkowników po serwisie, jak i sposób korzystania z urządzenia.

– Mam na myśli między innymi indywidualny rytm pisania na klawiaturze, sposób poruszania myszką czy – w przypadku urządzeń mobilnych – obsługi ekranu dotykowego. Dzięki NCBR osiągniemy zamierzony cel znacznie szybciej niż początkowo zakładaliśmy – mówi Hubert Rachwalski. Ale opracowanie narzędzia, które będzie zapobiegać przejmowaniu kont bankowych, to tylko jeden cel przedsiębiorcy. Planuje bowiem zabrać się za nieuczciwych graczy w segmencie mobilnego e-sporu.

Nieuczciwi gracze

W związku z tym Nethone nawiązało współpracę z warszawską firmą DaftMobile, z którą zamierza opracować platformę Elympics. Przedstawiciele spółki wyjaśniają, że „projekt zakłada zastosowanie sztucznej inteligencji do dogłębnej analizy zachowania, umiejętności i historii każdego gracza, aby połączyć go z rywalami o porównywalnych parametrach oraz automatycznie wykryć symptomy stosowania e-dopingu”.

Wiemy też Elympics będzie dystrybuowane w formie uniwersalnego SDK, co zapewni kompatybilność platformy z każdym twórcą gier lub studiem deweloperskim. – Nasz inteligentny system doboru graczy i zapobiegania oszustwom pozwoli twórcom gier skupić się na tym, co stanowi ich prawdziwą pasję – na tworzeniu wciągających rozgrywek – mówi Kajetan Michał Dąbrowski, CEO, DaftMobile.