10 startupów wyróżnionych podczas V Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

Elastic Cloud Solutions został najwyżej oceniony przez jury 3. edycji plebiscytu TOP Start-up Polski Wschodniej. Najlepsze pomysły na biznes z województw: lubelskiego, podlaskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego zaprezentowano podczas V Wschodniego Kongresu Gospodarczego.

Elastic Cloud Solutions z Białegostoku to zestaw rozwiązań zwiększających produktywność, efektywność i zaangażowanie pracowników oraz pozwalających oszczędzić czas związany z realizacją procesów administracyjnych i kadrowych. Startup wprowadza do środowiska firmowego nowoczesne rozwiązania wykorzystywane z powodzeniem na rynku konsumenckim. Są to m.in. rozwiązania mobilne, ubieralne czy sztuczna inteligencja. Produkty są odpowiedzą na potrzebę cyfryzacji otoczenia pracownika.

– Elastic Cloud Solutions nauczył się zarabiać pieniądze, zdobywać pierwszych klientów, jego rozwiązanie może być stosowane globalnie, tym samym w pełni spełnia definicję startupu. Zgodnie z nią, powinno być to przedsiębiorstwo, które rośnie szybciej niż pozostałe i ma w sobie ogromny potencjał. Oni niewątpliwie go mają, co zostało już zweryfikowane przez polskich klientów – tak decyzję jury komentuje jeden z jego członków Maciej Dardziński z Podlaskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Wojciech Kuśpik, inicjator i organizator Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku, prezes Grupy PTWP podkreśla, że plebiscyt TOP Start-up Polski Wschodniej ma być rodzajem wsparcia zarówno projektów i usług zmieniających świat globalnie, jak i tych mniejszych, nowatorskich, wpisujących się w potrzeby lokalnego rynku.

Finaliści konkursu TOP Start-up Polski Wschodniej byli oceniani zarówno pod kątem innowacyjności, jak i potencjału biznesowego. Laureaci plebiscytu reprezentują takie branże jak: nowe technologie, odnawialne źródła energii, consulting, IT, sztuczna inteligencja, gaiming, ICT, budownictwo i inżynieria, architektura, fintech.

Finałowa dziesiątka konkursu TOP Start-up Polski Wschodniej 2018:

1. SatSens (siedziba: Białystok) startup, którego głównym celem jest prowadzenie działalności konsultacyjnej, mentoringowej i szkoleniowej w zakresie zastosowania technologii satelitarnych. Rozwiązanie ma zwiększyć konkurencyjność i innowacyjność firm i instytucji, a także poprawić efektywność i zwiększyć wydajność prowadzonych prac. SatSens oferuje usługę „one-stop-shop” – przeprowadza klienta przez cały proces implementacji technologii satelitarnych. Może pochwalić się sporym doświadczeniem z wprowadzania takich rozwiązań w takich branżach jak leśnictwo, rolnictwo, energetyka, ochrona środowiska, zarządzanie kryzysowe.

2. Alex Electro (siedziba: Białystok) to startup działający w obszarze odnawialnych źródeł energii i e-mobilności. Zajmuje się produkcją małej architektury z autonomicznym systemem ładowania urządzeń mobilnych i turystycznych podczas odpoczynku. Dysponując bogatym zapleczem technicznym i własnym parkiem maszynowym, jest w stanie zrealizować każdy projekt związany z branżą e-mobility.

3. Elastic Cloud Solutions (siedziba: Białystok) to zestaw rozwiązań zwiększających produktywność, efektywność i zaangażowanie pracowników oraz pozwalających oszczędzić czas związany z realizacją procesów administracyjnych i kadrowych. Startup wprowadza do środowiska firmowego nowoczesne rozwiązania wykorzystywane z powodzeniem na rynku konsumenckim. Są to m.in. rozwiązania mobilne, ubieralne czy sztuczna inteligencja. Produkty są odpowiedzą na potrzebę cyfryzacji otoczenia pracownika.

4. AI FORCE 1 (siedziba: Kielce) jest autorem systemu MSS do sprzedaży produktów i usług poprzez Facebook. Chatbot MSS umie rozpoznać emocje klienta, wykorzystuje język naturalny oraz uczy się na podstawie rozmów z klientami. Konkurencyjność rozwiązania tkwi w stworzeniu Panelu Trenera Chatbotów, w którym każdy użytkownik może przeszkolić bota z danej dziedziny, np. obsługi reklamacji, sprzedawania towarów i usług firmy. Jest to innowacyjność technologiczna z wykorzystaniem sztucznej inteligenci, sieci neuronowej.

5. Pakomatic (siedziba: Białystok) to inteligentna infrastruktura pocztowa rozwiązująca problem z dostarczeniem przesyłki w przypadku nieobecności adresata. Pakomatic opiera się o model skrytek Tetris, dzięki czemu skrytki mogą zostać zainstalowane nawet w każdej klatce i na osiedlach domków. Autorski zamek IoT (posiada dwa interfejsy – Bluetooth i klawiatura) umożliwia uproszczony proces dostawy i odbioru paczki.

6. Esportfield (siedziba: Jarosław, woj. podkarpackie) to e-sportowa platforma internetowa analityczno-społecznościowa, która umożliwi łączenie graczy z drużynami, trenerami, managerami i sponsorami. Za pomocą statystyk odzwierciedlana jest umiejętność i charakterystyka zawodników, przez co dany gracz może zostać dopasowany do drużyny lub odkryty przez managera czy sponsora. Włączenie widzów umożliwi im kreowanie graczy poprzez podążanie za nimi („followersi’’) i głosowanie, co stanowić będzie informację dla sponsorów, czy zawodnik jest atrakcyjną marką. Te funkcje umożliwią dotarcie do jak największej liczby zawodników i wyłonienie zdolnych graczy. Platforma jest odpowiedzią na coraz większe zainteresowanie e-sportem, stwarzając możliwość rozwoju zawodnikom amatorskim.

7. ERPos (siedziba: Bielsk Podlaski) jest startupem technologicznym z dziedziny technologii ICT, którego celem jest tworzenie łatwego w użyciu oprogramowania do prowadzenia biznesu dla milionów małych firm na całym świecie. Jest to intuicyjne narzędzie do poukładania procesów w firmie i zarządzania zamówieniami. Produkt ten adresowany jest do sektora mikro- i małych przedsiębiorstw, dzięki czemu również mniejsze firmy mogą lepiej gospodarować procesami, co przyczyni się do wzrostu wydajności, produktywności i polepszenia komfortu pracy pracowników.

8. New Wall (siedziba: Rogoźniczka, woj. lubelskie) to system okładzin ściennych składający się z elementów nośnych oraz paneli dekoracyjnych. Jego innowacyjność polega na możliwości autonomiczego układania każdego panelu w różnych odległościach od ściany. Ponadto panele można łatwo łączyć w różne wzory, montować oraz demontować osiągając nieograniczone możliwości aranżacyjne. System jest innowacją produktową. Do tej pory na rynku nie ma drugiego takiego rozwiązania.

9. AI Busters (siedziba: Lublin) to inteligentny autoresponder do automatycznego odpowiadania na maile dla działów obsługi klienta w sektorze bankowym czy ubezpieczeniowym. Może być również wykorzystany w komunikacji wewnątrz organizacji z działem HR lub IT. System rozwiązuje problemy zdiagnozowane w rozmowach z potencjalnymi klientami z branży bankowej oraz ubezpieczeniowej, jak brak zaangażowania pracowników do odpowiadania na powtarzalne pytanie, długi czas odpowiedzi na zapytania otrzymywane od strony klientów wynikający z dużej liczby zapytań czy problemy z autoryzacją klientów w kanałach chat oraz e-mail w systemach trzecich.

10. PŁYTAN (siedziba: Białystok) to startup o profilu budowlanym, obejmujący kompleksową obsługę i realizację energooszczędnych posadowień budynków mieszkalnych, obiektów użyteczności publicznej i lekkich hal. Rozwiązanie jest unikalne, ponieważ użyta technologia i materiały pozwalają na posadowienie budynków w najtrudniejszych warunkach gruntowych, gdzie nie można użyć technologii tradycyjnej lub jest to nie opłacalne. System jako jedyny na rynku jest przebadany i posiada odpowiednie certyfikaty.

Kapitułę konkursu TOP Start-up Polski Wschodniej tworzą: Beata Cichocka-Tylman, dyrektor ds. inwestycji i B+R w PwC, Maciej Dardziński z Podlaskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Jolanta Koszelew z Fundacji Technotalenty, Wojciech Kuśpik, inicjator i organizator Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku, prezes Grupy PTWP, Małgorzata Oleszczuk z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Paweł Tadejko z Fundacji Startup Poland.

Startupowcy na Wschodnim Kongresie Gospodarczym wzięli udział w debatach panelowych z udziałem ekspertów, przedsiębiorców i odnoszących sukcesy, obecnych już jakiś czas na rynku, startupów. Miejscem spotkań z inwestorami i potencjalnymi partnerami, a także okazją do opowiadania o swoich produktach i usługach, była specjalnie zaaranżowana strefa networkingowa. O tym jak uniknąć błędów początkujących przedsiębiorców opowiedział w wystąpieniu pt.: „Pieniądze w startupie – czyli jak nie położyć firmy”, gość specjalny – Michał Szafrański, opiniotwórczy bloger i autor książek w dziedzinie finansów osobistych.

Wydarzenie towarzyszyło piątej edycji największej konferencji biznesowej poświęconej perspektywom rozwojowym Polski Wschodniej. Organizatorem Wschodniego Kongresu Gospodarczego i konkursu TOP Start-up Polski Wschodniej jest Grupa PTWP.