12 grudnia w MiTo art.café.books w Warszawie wystartował pierwszy w Polsce serwis crowdfundingowy, oparty na idei społecznego finansowania kultury. Wspieramkulture.pl już cieszy się uznaniem wśród ludzi kultury – swoje poparcie i zaangażowanie zapowiedzieli m. in. Lidia Popiel, Krzysztof Materna, Magda Materna, Marcin Wyrostek, Dorota Wellman i Marcin Prokop a także wśród instytucji – Fundacja Polskiej Kultury i Narodowe Centrum Kultury. W serwisie zalogowali się pierwsi Twórcy poszukujący wsparcia dla swoich projektów.

Pełna treść artykułu dostępna dla naszych stałych czytelników

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem

Partner technologiczny

Idea crowdfundingu i oddolnego finansowania różnych inicjatyw sprawdza się już od wielu lat w USA i na Zachodzie. Nurt ten rozwija się w Polsce od 2007 r., kiedy to powstał niszowy serwis megatotal.pl. Rok 2012 to zdecydowane podniesienie poziomu świadomości tego, czym jest crowdfunding i jakie daje możliwości. Szanse na wykorzystanie serwisów do zbiórki funduszy na realizację projektów, upatruje wielu kreatywnych Twórców. Niestety w serwisach „dla wszystkich” wiele pomysłów kulturalnych ginie pośród innych projektów. Naprzeciw potrzebom Twórców wychodzi serwis wspieramkulture.pl, który jest w pełni dedykowany kulturze. Dzięki jasnym celom i prostym zasadom funkcjonowania, Twórcy różnych dziedzin sztuki mają szansę na finansowanie i realizowanie swoich inicjatyw. – To świetny pomysł, stała orkiestra świątecznej pomocy dla kultury zwłaszcza młodej, i jakie piękne uczucie pomóc komuś zdolnemu wymiernie i według własnego uznania – mówi Krzysztof Materna, znany reżyser i producent telewizyjny. Wszyscy jesteśmy zanurzeni w kulturze, wszyscy powinniśmy ją wspierać. Crowdfunding ponadto jest świetną okazją do społecznej weryfikacji projektów artystycznych – dodaje Piotr Seweryn Rosół, właściciel MiTo, warszawskiej księgarni, kawiarni i galerii sztuki najnowszej.

Przez ponad trzy lata funkcjonowania – kickstarter.com – najpopularniejszy serwis crowdfundingowy na świecie, przyczynił się do zrealizowania ponad 33 tys. projektów. Na dobry początek, 12 grudnia br. na www.wspieramkulture.pl udostępnione zostały projekty fotograficzne, filmowe i muzyczne, a kilka z nich znalazło już patronaty. Jedną z patronek projektów jest Dorota Wellman, która wspiera projekt reżyserki Anety Kopacz – film dokumentalny o Joannie, autorce bloga „Chustka” (www.chustka.blogspot.com).

Patronem mogą być osoby i instytucje będące autorytetami w świecie kultury. Dzięki udzielonemu poparciu dla projektu podnoszą jego wiarygodność i przyczyniają się do zwiększenia zainteresowania wśród Darczyńców. – Sam jeszcze niedawno byłem Twórcą poszukującym wsparcia na różne sposoby. Dopiero głosy publiczności w talent show dały mi możliwość pełnego realizowania się w muzyce. Wspieramkulture.pl jest taką społeczną platformą wsparcia dla Twórców, której bardzo brakowało – mówi Marcin Wyrostek, muzyk, zwycięzca programu Mam Talent.

Zanim pomysł na projekt trafi do serwisu jest weryfikowany pod kątem wartości oraz ryzyka realizacji. – Dbamy o bezpieczeństwo użytkowników i o to, by projekty i Twórcy zarejestrowani w serwisie byli rzetelni i wiarygodni. Finalnie to społeczność decyduje o wartości artystycznej i przyszłości projektów, których realizacja będzie możliwa tylko wtedy, gdy uda się zebrać 100 proc. potrzebnych środków – mówi dr Ewa Ger, pomysłodawczyni wspieramkulture.pl. Darczyńcy wyrażają swoje poparcie poprzez wpłaty online na rzecz wybranych inicjatyw. Aby zabezpieczyć przekazywane środki, kwota wsparcia pobierana jest z konta dopiero w momencie całkowitego sfinansowania go przez Darczyńców.

Za okazane wsparcie projektom zakończonym sukcesem, Darczyńcy mogą otrzymać od Twórcy z góry ustalony prezent. Może to być autograf, udział w projekcie czy dozgonna wdzięczność. Wszystko zależy od kreatywności Twórcy. – Jeśli firma czy instytucja sfinansuje w pełni projekt, czyli przekaże całość lub większość wpłaty na zapotrzebowanie zgłoszone przez artystę, może mocniej zaangażować się w projekt wypracowując np. ciekawą koncepcję kulturalno-promocyjną – uzupełnia dr Ewa Ger – W takim przypadku to indywidualne rozmowy między artystą a firmą – dodaje Ger.

Serwis wspieramkulture.pl daje każdemu możliwość by stał się Mecenasem Kultury. Darczyńca sam decyduje jaką dziedzinę kultury chce wspierać – muzykę, design, malarstwo, taniec, rzeźbę, teatr i performance czy inne. W jego gestii jest też wysokość kwoty jaką chce przeznaczyć na konkretny projekt, przy czym minimalna wpłata wynosi 5 zł. Poprzez wiele drobnych wpłat możliwe jest urzeczywistnienie marzeń Twórców i kreowanie współczesnej kultury polskiej.

źródło: informacja prasowa

Komentarze (0)