Za 32 dni ma szansę zakończyć się sukcesem zbiórka 10 tysięcy złotych, które są niezbędne, aby przygotować pierwsze w Polsce tłumaczenie internetowego kursu matematyki dla osób głuchych, których w kraju jest ponad 460 tysięcy.

Pełna treść artykułu dostępna dla naszych stałych czytelników

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem

Partner technologiczny

Akademia Khana to edukacyjna organizacja non-profit założona w roku 2006. Jej głównym mottem jest "zapewnienie wysokiej jakości edukacji każdemu i wszędzie". W ramach swojej działalności akademia przygotowała już ponad 4000 zajęć w postaci filmów zamieszczonych na YouTube. Poruszają one zagadnienia z m.in. matematyki, historii, fizyki, chemii, biologii, ekonomii i informatyki.

Materiały te dostępne są w kilku językach, w tym języku polskim. Firma Migam.pl postanowiła, rozpocząć starania o przetłumaczenia kursów także na polski język migowy (PJM). Projekt powstaje przy współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Centrum Fizyki Teoretycznej Polskiej Akademii Nauk pod przewodnictwem Prof. Lecha Mankiewicza. Dzięki wsparciu społeczności - pierwszy krok w tym kierunku ma szansę stać się faktem.

Kilka dni temu na serwisie crowdfundingowym „BeesFund“ uruchomiona została publiczna zbiórka 10 tysięcy złotych niezbędnych do rozpoczęcia prac nad tłumaczeniem zajęć z matematyki.

Uważam, że w Polsce stosuje się złe metody nauczania w szkołach dla głuchych. Są nauczyciele, którzy tylko mówią i niesłyszące dzieciaki ich nie rozumieją. Jedni uczniowie radzą sobie lepiej, inni gorzej. Zależy to od bardzo wielu czynników. Nie uczy się ich języka polskiego tak jak np. cudzoziemców, a to błąd. Chciałbym, żeby była stosowana metoda dwujęzyczna, jak np. w Szwecji (czyli język migowy nauczany jest jako język pierwszy, a język narodowy - jako drugi, obcy). – uznaliśmy, że przetłumaczenia Akademii Khana na polski język migowy to ważny krok, aby osoby głuche coraz mniej były wykluczane ze społecznego życia. - Przemysław Kuśmierek, Migam.pl

Na zbiórce crowdfundingowej, która rozpoczęła się 27 czerwca 2014 uzbierano już 7 785 złotych z potrzebnych 10 tysięcy. Poza internautami zbiórkę wsparła właśnie biuro rachunkowe BanFi Group, które przeznaczyło na ten cel 4 tysiące złotych. Jeżeli cel zostanie przekroczony – powstanie po prostu więcej filmów.

Matematyka jest nam bardzo bliska, bo jako biuro rachunkowe stykamy się z nią codziennie. Wierzymy, że każdy powinien mieć dostęp do choćby podstaw matematyki stąd też nasze zaangażowanie w tą świetną zbiórkę. - Radosław Cielicki, BanFi Group

Do zebrania zostało jeszcze tylko 2 215 złotych, dlatego wierzymy, że kurs z matematyki osiągnie swój cel. Po cichu liczymy także, że uda nam się zebrać więcej i tym samym, automatycznie rozpocząć zbiórkę na kolejny przedmiot do przetłumaczenia – dodaje Kuśmierek.

Do zbiórki dorzucić się może każdy. Wirtualne cegiełki zaczynają się już od 10 złotych. Więcej informacji na stronie: http://www.beesfund.com

Komentarze (0)