Nextbike Polska otrzyma od niemieckiego licencjodawcy ponad 11 mln. Dofinansowanie ma zapobiec upadłości

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

nextbike polska

Udostępnij:

Nextbike GmbH stanie się wkrótce głównym akcjonariuszem Nextbike Polska – największego w Polsce operatora systemów bezobsługowych wypożyczalni rowerów publicznych.

Aktualnie głównym akcjonariuszem Nextbike Polska z pakietem 68,56% akcji jest polska spółka holdingowa Larq. Niemiecki Nextbike zaś był do tej pory mniejszościowym akcjonariuszem.

Układ sił zmienił się w wyniku negocjacji dotyczących pozyskania inwestora strategicznego. Niemiecki operator dofinansuje polską firmę kwotą ponad 11 mln zł. Nextbike Polska uważa, że zastrzyk finansowy od Niemców zmniejszy ryzyko upadłości.

Nextbike GmbH obejmie całą emisję akcji serii E i planowaną emisję serii F – łącznie 565 tys. akcji po 19,47 zł za akcję.

Teraz Nextbike GmbH stanie się największym akcjonariuszem posiadającym 51,7 proc. głosów na walnym zgromadzeniu spółki.

Dlaczego Nextbike Polska ma problemy finansowe?

Paweł Orłowski, ustępujący prezes Nextbike Polska, mówi, że zagrożenie upadłością wynikało z niepowodzenia realizacji projektu Mevo oraz braku zgody Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot (OMGGS) na zaproponowane postępowanie restrukturyzacyjne, pomimo zgody pozostałych wierzycieli. A w rezultacie odstąpienie przez OMGGS od umowy dostaw i obsługi projektu Mevo.

Orłowski dodaje, że integracja Nextbike Polska na poziomie kapitałowym i operacyjnym z partnerem technologicznym i licencjodawcą ułatwi współpracę i zniweluje ewentualne problemy operacyjne. W szczególności, jeśli chodzi o formułę współpracy w zakresie dostaw sprzętu oraz systemów dla Nextbike Polska. Rodzima spółka ma nadzieję uzyskać pozytywne wyniki finansowe.

Jazda na rowerze zwiększa produktywność

Wypożyczalnie rowerów wydają się wyjątkowo przydatne. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez brytyjski ośrodek badawczy ONS. Wynika z nich, że uciążliwe dojazdy do pracy w środkach transportu zwiększają poziom stresu oraz obniżają produktywność i poziom satysfakcji z pracy. Spędzając ponad godzinę w drodze do pracy, aż 46% badanych nie może znaleźć czasu na zalecane przez lekarzy 7 godzin snu, a 21% jest narażona na otyłość.

Czas na przemieszczanie się do biura można wykorzystać znacznie lepiej  np. przesiadając się na rower. Nawet krótka przejażdżka, ale regularna, zmniejsza o 41% ryzyko przedwczesnej śmierci, o 45% ryzyko raka i 46% ryzyko zawału serca. Tak stwierdzili naukowcy z Uniwersytetu w Glasgow prowadząc przez pięć lata badania na grupie ćwierć miliona osób. Dodatkowo krótka aktywność fizyczna przed pracą może zwiększyć produktywność w ciągu dnia średnio o 15%.

fot.mat.pras. Nextbike Polska