Nie marnuj czasu podczas kwarantanny. Skorzystaj z darmowych platform e-learningowych

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

Nie marnuj czasu podczas kwarantanny. Skorzystaj z darmowych platform e-learningowych

Udostępnij:

Podczas przymusowej samoizolacji wielu z nas nie potrafi znaleźć sobie zajęcia. Dobrym pomysłem na efektywne wykorzystanie tego wolnego czasu mogą być platformy e-learningowe.

Kiedy znudzą nam się gry i Netflix, zawsze pozostają książki i audiobooki. Możemy też pouczyć się czegoś nowego. A nuż odkryjesz swoje nowe hobby? Podstawy SEO, joga, nauka nowego języka czy programowanie? Decyzja należy do ciebie.

Oto zestawienie kilkunastu platform udostępniających naukę za darmo.

1. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości

To jedyna polskojęzyczna strona w tym zestawieniu. Znajdziemy tam szkolenia z zakresu: zarządzania, finansów, marketingu, prawa i kompetencji (np. umiejętności kierownicze lub planowanie własnej kariery zawodowej).

2. Udemy

Na Udemy znajdziemy sporo kursów płatnych, ale są także darmowe, lub w promocji. Platforma oferuje ponad 100 tys. kursów on-line z takich dziedzin jak m.in.: biznes, projektowanie, fotografia, programowanie, rozwój osobisty, muzyka czy zdrowie i fitness.

3. Sense Time

SenseTime to hongkońska firma, która udostępniła na czas epidemii kursy uczące podstaw programowania. Przygotowane lekcje są skierowane do uczniów oraz nauczycieli.

Program edukacyjny obejmuje tematy takie jak: sztuczna inteligencja, kodowanie czy robotyka. Przygotowano też serię wykładów online informujących o wyzwaniach, przed jakimi obecnie stoi branża sztucznej inteligencji. Dla nauczycieli są przeznaczone szkolenia ci o narzędziach programistycznych i zdalnym nauczaniu.

4. Open Culture 

Strona skupiająca ponad 1250 bezpłatnych kursów online z topowych uniwersytetów na świecie. Stają przed nami otworem podwoje Stanford, Yale, Berkeley, Oxfordu i wielu innych równie znanych uniwersytetów. Kursy podzielone są kategoriami, na wszystkie możliwe dziedziny. W sekcji językowej szeroki wybór języków obcych do nauki, w tym tak oryginalnych jak hindi, łacina czy greka. Taki szeroki wachlarz możliwych tematów sprawia, że nie wiadomo, który kurs zobaczyć jako pierwszy. Open Culture to obowiązkowa strona dla wszystkich głodnych wiedzy.

5. OpenLearn

OpenLearn oferuje darmowe kursy e-learningowe z takich dziedzin jak sport, psychologia, edukacja, historia, sztuka, języki, biznes, środowisko, nauka i technologia oraz prawo i polityka. Plusem tych lekcji jest to, że można w większości przypadków ściągnąć sobie te kursy np. na czytnik e-booków.

6. Future Learn

Future Learn jest brytyjską platformą e-learningową posiadającą ciekawą tematykę szkoleń m.in. z biznesu i zarządzania, dbania o zdrowie, psychologii, technologii, kodowania czy nauczania. Kursy są bezpłatne, jednak osoby, które chcą dostać płatny certyfikat muszą pomyślnie zaliczyć zadania lub testy.

7. Coursera 

Coursera to obecnie najbardziej znana na  świecie strona z kursami online. Kiedyś większość kursów była darmowych, teraz z uwagi na to, że wiele z nich jest sygnowanych przez najznamienitsze uczelnie świata, dostęp do tych najbardziej popularnych jest tylko za opłatą. Jednak nadal można znaleźć lekcje, które nie wymagają opłat.

8. Open 2 Study

Australijska platforma z darmowymi kursami. Dla chętnych na bardziej zaawansowaną naukę przygotowano płatne studia.

9. edX

Kolejna platforma oferująca darmowe kursy e-learningowe. I tutaj również tematyka, która jest obecnie na topie (np. specjalistyczne kursy IT) jest płatna.

10. Class Central 

To strona Uniwersytetu Stanforda z darmowymi i popularnymi tematami kursów z wielu dziedzin.

11. Openlearning

Openlearning skupia w większości kursy bezpłatne, ale znajdziemy tu też takie, za które trzeba zapłacić. Za to kurs dla przyszłych znawców wina jest za darmo.

12. Alison

Alison – to darmowe kursy e-learningowe. Bezpłatne kursy są w wersji podstawowej i służą raczej, by rozpoznać, czy dany temat warto jest zgłębić dalej gdzieś indziej.

Jeśli ta lista jest niewystarczająca, tu można znaleźć 450 darmowych kursów promowanych pod hasłem Ivy League, w skład którego wchodzi 8 najbardziej prestiżowych uniwersytetów w Stanach Zjednoczonych: Brown, Harvard, Cornell, Princeton, Dartmouth, Yale, Columbia i Pennsylvania.