„Nie próbuj wspinać się na drzewo, jeśli jesteś rybą”. Tano Lopez (Caira Education) o odkrywaniu siebie i edukacji

Dodane: 10.11.2021

Mam Startup

Udostępnij:

Co jest przyszłością edukacji? Umiejętności twarde, a może umiejętności miękkie? Tano Lopez, przedsiębiorca stojący za hiszpańskim startupem Caira Education, ma mocną opinię na ten temat. Podzielił się nią z nami podczas Infoshare 2021.

Jestem… Kim jestem?

– Przez ostatnich 20 lat popełnialiśmy błąd, poszukując w sobie pracowników. Nazywaliśmy siebie architektami, dziennikarzami – mówi w rozmowie z nami Tano Lopez, CEO i założyciel Caira Education, hiszpańskiego startupu, który chce zmienić sposób, w jaki postrzegamy edukację, a także to jak zdobywamy nowe umiejętności.

Przedsiębiorca proponuje, żeby dłużej nie patrzeć na program nauczania przez pryzmat sztywnego, narzuconego z góry toku nauczania. Zamiast tego, proponuje, aby każde dziecko, później ludzie dorośli, najpierw dowiedzieli się kim są, co ich fascynuje i jakie są ich naturalne talenty, a dopiero potem, żeby podejmowali trud ich rozwijania.

Tano Lopez – Przyszłość edukacji i pracy, w której żyjemy

Czego warto się uczyć?

Zmieniając paradygmat nauczania, mamy stać się szczęśliwsi i bardziej przydatni dla innych. Jakie umiejętności według szefa Caira Education powinniśmy szlifować?

Mowa między innymi o:

  • przywództwie,
  • empatii,
  • wyrażaniu emocji,
  • i kolaboracji.

– Najpierw musisz poznać siebie, żeby potem wiedzieć jak wykorzystać technologię – uważa Tano Lopez. Bez tej fundamentalnej wiedzy można przez całe życie być rybą pośród małp i próbować wspinać się na drzewo w dżungli. „To nie zadziała”, przestrzega nasz rozmówca

Nowy kierunek nauczania

Według Tano Lopez potrzeba nauczania umiejętności miękkich wynika z potrzeb zmieniającego się rynku. Sugeruje, że głównym trendem, który w najbliższej przyszłości będzie kształtować systemy edukacyjne będzie decentralizacja, rozumiana jako rozproszenie.

– Mając do dyspozycji technologię, możliwość pracy zdalnej, a także mnogość zadań, które można wykonać bez konieczności fizycznej obecności razem w danym miejscu, ludzie muszą umieć ewoluować, dzielić się i rozwijać – mówi CEO Caira Education.

 

Partnerem naszych rozmów jest PKO Bank Polski.

Konferencja Infoshare 2021 zgromadziła ponad 4500 tysiąca uczestników, ponad 300 technologicznych startupów, korporacje oraz blisko 150 ekspertów z całego świata, którzy dzielili się wiedzą na 5 scenach Infoshare. Ta największa technologiczna konferencja w CEE odbyła się w październiku 2021 w Gdańsku.

 

Kolejne wywiady będą pojawiły się w najbliższych dniach na naszej stronie! Znajdziesz je tutaj: Człowiek w świecie wielkich technologii. Startujemy z nowym cyklem wideo wywiadów