Niemal 160 wniosków zostało zgłoszonych do projektu Polskie Mosty Technologiczne

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

Niemal 160 wniosków w dwóch naborach i 34 na liście rekomendacyjnej pierwszego z nich. Tak Polska Agencja Inwestycji i Handlu podsumowuje dziewięć miesięcy projektu Polskie Mosty Technologiczne (PMT). Zapowiada kolejne rundy konkursu w przyszłym roku na 12 nowych rynkach.

Stawką w programie PMT jest grant o maksymalnej wartości 200 tys. zł w formule pomocy de minimis oraz opracowanie i weryfikacja strategii ekspansji zagranicznej. Mogą go otrzymać MŚP, których oferta jest innowacyjna na danym rynku lub charakteryzuje się istotnym ulepszeniem, a dodatkowe punkty otrzymują te firmy, których produkty/usługi wpisują się w Krajowe Inteligentne Specjalizacje. PMT składa się z etapu krajowego i zagranicznego. Nabór i pierwszą ocenę wniosków poprzedza seminarium informacyjne dla przedsiębiorców. Kolejnym krokiem są warsztaty tworzenia strategii, którą grantobiorcy przetestują i wdrożą na rynku zagranicznym w asyście Zagranicznych Biur Handlowych i pracowników PAIH. – Dajemy polskim przedsiębiorcom profesjonalne wsparcie ekspertów, którzy niemal dosłownie poprowadzą ich za rękę i wskażą jak najlepiej przygotować się do ekspansji. Grant będą mogły wykorzystać m.in. na lokalne doradztwo, np. w zakresie certyfikacji, czy wzornictwa opakowań – zaznacza Krzysztof Senger, wiceprezes PAIH. Wyjaśnia, że okres realizacji projektów przez firmy nie może przekroczyć dziewięciu miesięcy, a grant może osiągnąć 100 proc. wydatków kwalifikowanych.

W pierwszym naborze (rynki: USA, Kanada, Meksyk) wpłynęło 70 wniosków na łączną kwotę 13,9 mln zł. Listę rekomendacji do wsparcia tworzy 34 projektów. – Tyle wniosków przeszło pozytywnie wszystkie kroki weryfikacji. Teraz wszystko w rękach przedsiębiorców. To od nich zależy, czy zdecydują się na skorzystanie z naszego wsparcia i podpiszą z nami umowy – wyjaśnia Joanna Manikowska, koordynatorka projektu. Jak tłumaczy, wśród nich znajdują się producenci suplementów diety i zdrowej żywności, ale też firmy meblarskie. – Ciekawe produkty i rozwiązania to m.in. magazynowanie ciepła i ogrzewanie domu z nagrzanego dachu, innowacyjna, ale też ekologiczna metoda produkcji z drewna wykorzystująca odpady – mówi Manikowska. Podkreśla, że grant mogą też otrzymać firmy medyczne – Jedna z nich przetestowała i już z sukcesem wprowadziła na kilku rynkach przenośne KTG, inna wykorzystuje bakteriofagi do antybiotykoterapii dla zwierząt. Dodaje, że eksperci projektu zarekomendowali do wsparcia również producenta naturalnych maseczek z metalami szlachetnymi o przedłużonej żywotności. – Nie zabrakło oczywiście rozwiązań stricte technologicznych. Wśród nich mamy np. projektor pomagający w terapii autystycznych dzieci, dron z mapami geodezyjnymi do serwisowania farm wiatrowych z zastosowaniem w górnictwie i rolnictwie.

Manikowska dodaje, że z drugiego naboru (Chiny, Japonia, Wietnam) 89 wniosków jest w trakcie oceny formalnej, a trzeci (Kenia, ZEA) trwa do 21 grudnia. Zdradza, że 2019 r. będzie stał pod znakiem nieodkrytych przez rodzimych przedsiębiorców krajów. PAIH pomoże im je przeanalizować i sprawić, że będą na wyciągnięcie ręki – Planujemy co najmniej cztery rundy naborów. Na pierwszy ogień pójdą Indie, Izrael i Australia, potem zaprosimy przedsiębiorców do aplikowania na rynek Norwegii, Ukrainy i Rosji, następnie – RPA, Egiptu i Algierii i na końcu zaplanowaliśmy Indonezję, Koreę Południową i Singapur.

Projekt Polskie Mosty Technologiczne jest realizowany w latach 2018-2023 i współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach III Osi priorytetowej Wsparcie innowacji w przedsiębiorstwach, Działanie: 3.3. Wsparcie promocji oraz internacjonalizacji innowacyjnych przedsiębiorstw Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. Łączna wartość wparcia dla firm wyniesie ponad 176,5 mln zł.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem