Niewidoma „zobaczyła” zdjęcie ukochanego, dzięki polskim drukarkom 3D

Dodane: 19.05.2016

Adam Sawicki

Udostępnij:

Dotychczas dzięki drukarkom 3D powstały m.in. protezy i organy. Teraz technologia pozwoliła także spełnić marzenie niewidomej kobiety z Włoch. „Zobaczyła” jak wyglądał jest ukochany, gdy był dzieckiem.

Jakiś czas temu Alberto Canali, właściciel włoskiej firmy 3DP, otrzymał telefon w dość nietypowej sprawie. – Zadzwonił do nas Domenico, który zapytał o możliwość stworzenia modelu 3D na bazie jego zdjęcia sprzed 40 lat – wyjaśnia. Jego rozmówcy zależało na spełnieniu marzenia swojej partnerki, Miki.

Kobieta od urodzenia jest niewidoma i od dłuższego czasu wspominała, że chciałby zobaczyć, jak Domenico wyglądał w dzieciństwie. Na podstawie sfatygowanej fotografii, Simone Rasetti, grafik współpracujący z 3DP, stworzył trójwymiarowy model twarzy mężczyzny, który następnie wydrukowano na drukarce polskiej firmy Zortrax.

Według Miki to wspaniały prezent, który pomaga jej zwłaszcza, gdy obok nie ma partnera i tęskni za nim. Może wówczas dotykać modelu 3D, który zastępuje jej zdjęcie ukochanego. Zdaniem Asanka Withanaarachchi, współzałożyciela włoskiej firmy, druk 3D umożliwi osobom niewidomym na nowo przeżywać wspomnienia i lepiej pojmować świat.

Tłumaczy, że dla niepełnosprawnych osób takie obiekty, jak chociażby drzewa i samochody, znaczą zupełnie coś innego, niż dla całkowicie zdrowych ludzi. – Myślę, że technologia druku 3D zmieni sposób, w jaki niewidomi widzą świat – nie w odległej przyszłości, ale już niebawem – dodaje.

https://youtu.be/oliZ7YO3ToU 

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem