Niezawodne, bezpieczne i skalowalne środowisko IT (case study)

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Niezawodne, bezpieczne i skalowalne środowisko IT (case study)

Udostępnij:

Dlaczego outsourcing infrastruktury IT jest tak korzystny, zwłaszcza dla niewielkich lub dopiero rozkręcających swój biznes firm? Zobacz na przykładzie Bacca sp. z o.o. – firmy zajmującej się projektowaniem i dostarczaniem nowoczesnych rozwiązań technologicznych dla sektora ubezpieczeń. Zamiast inwestować w sprzęt i serwerownię, zajmować się jej utrzymaniem i ponosić koszty serwisowania urządzeń, Bacca postanowiła skorzystać z rozwiązania IaaS (Infrastructure as a Service) opartego na serwerach dedykowanych i skupić się na podstawowym biznesie – rozwijaniu systemów i aplikacji.

Projekt

Jednym z pierwszych projektów firmy Bacca był system płatności kartą w ubezpieczeniach. Wprowadzenie takiego kanały płatności nie było proste, bo większość polis jest zawierana poprzez pośredników, którzy współpracują z wieloma ubezpieczycielami. Bacca miała pomysł na takie rozliczanie płatności kartowych, żeby było to wygodne nie tylko dla klienta końcowego, ale też dla agenta pośredniczącego.

Koncepcja autorskiego systemu TubaPay zakładała przekazywanie dokonywanych płatności na właściwe rachunki bankowe wraz z oznaczeniem polisy, której dotyczy dana płatność. Do tego potrzebna była aplikacja mobilna na smartfony współpracująca z terminalem i system back-endowy zawiadujący całą logiką rozliczania transakcji, czyli ich procesowaniem i generowaniem odpowiednich raportów dla poszczególnych ubezpieczycieli. Do stworzenia, rozwinięcia, a następnie stałej obsługi TubaPay niezbędne było środowisko IT.

Potrzeby/wymagania

Rozwój aplikacji wymaga sporych mocy obliczeniowych i bezpiecznego przeprowadzania testów na różnych etapach prac. Dlatego prace developerskie nad TubaPay wymagały wydajnej infrastruktury IT, która ponadto wyróżniałaby się wysokim poziomem bezpieczeństwa – kluczowym przy pozyskiwaniu partnerów biznesowych takich jak firmy ubezpieczeniowe.

Ze względu na sektor finansowy środowisko IT firmy Bacca musiało również działać niezawodnie i dobrze radzić sobie w razie ewentualnych awarii, aby zachować stałą dostępność dla klientów.

Kolejnym wymaganiem była możliwość łatwego skalowania infrastruktury. Założenie przy jej budowie jakiejkolwiek nadmiaru do wykorzystania dopiero w przyszłości to zbędne koszty, dlatego postawiono warunek: rozwiązanie musi być maksymalnie elastyczne, tak aby wielkość środowiska IT można było łatwo dopasowywać do rozwoju biznesu.

Biorąc to wszystko pod uwagę, Bacca stwierdziła, że inwestowanie w urządzenia i budowanie własnej serwerowni nie jest dobrym pomysłem. Potrzebny był solidny partner technologiczny, którego infrastruktura i usługi sprostają wymaganiom firmy. Najbardziej kompletną ofertę przedstawił Atman.

Rozwiązanie

Bacca otrzymała środowisko zbudowane z serwerów dedykowanych połączonych siecią wewnętrzną, znajdujące się w Centrum Danych Atman Warszawa-1 (obiekt w standardzie Tier III+, z SLA na zasilanie 99,999% i wsparciem technicznym 24/7). Niezawodną łączność infrastruktury ze światem zapewniają redundantne łącza światłowodowe Atmana objęte całodobowym monitoringiem NOC. O bezpieczeństwo cyfrowe dbają: firewall sprzętowy w punkcie styku z Internetem i wydajny system antyDDoS, standardowo monitorujący ruch przychodzący i blokujący próby ataków wolumetrycznych na serwery dedykowane Atmana.

Środowisko firmy Bacca zostało zaprojektowane z myślą o skalowalności i wysokiej dostępności (wybrane serwery są wobec siebie redundantne). W zależności od potrzeb można dokładać kolejne elementy do infrastruktury i rozwijać ją na podobnych zasadach, jak konstrukcje z klocków.

Infrastruktura dostarczona przez Atmana znajduje się w profesjonalnym data center, a więc spełnia wszelkie warunki związane z bezpieczeństwem (m.in. fizyczna ochrona, redundantne zasilanie, agregaty prądotwórcze, procedury bezpieczeństwa, cykliczne przeglądy), więc bez problemu przechodzi audyty bezpieczeństwa. A to dla ubezpieczycieli, czyli firm z sektora finansowego, jest kluczową kwestią przy nawiązywaniu współpracy z zewnętrznymi partnerami, takimi jak Bacca.

Zalety techniczne

Trzy środowiska na jednej infrastrukturze. System TubaPay i inne rozwiązania technologiczne Bacca działają w całości na infrastrukturze Atmana – znajduje się w niej nie tylko środowisko produkcyjne, ale też developerskie i testowe. Nowe funkcje są tworzone w środowisku developerskim, potem integrowane z rozwiązaniami firm partnerskich i weryfikowane w środowisku testowym, a następnie trafiają do środowiska produkcyjnego. Dzięki temu, że wszystkie etapy odbywają się na jednej, spójnej infrastrukturze, nie ma obawy, że niektóre funkcje lub konfiguracje zostaną źle odwzorowane lub pominięte przy migracji. Bacca ma pewność, że to, co pomyślnie przeszło testy, będzie poprawnie działać w środowisku produkcyjnym.

Wysoka dostępność infrastruktury. Atman ma obszerne zaplecze serwerowe i własny stock części zamiennych, więc w przypadku wystąpienia awarii sprzętowej operator w ciągu maks. 4 godz. wymienia szwankujący podzespół lub całe urządzenie, aby jak najszybciej przywrócić dostępność danej usługi. Stabilność komunikacji ze środowiskiem IT zapewniają redundantne łącza, których działanie jest monitorowane 24/7 przez Centrum Zarządzania Siecią (Atman NOC).

Kompetencje dot. utrzymywania sprzętu. Atman zapewnia obsługę specjalistów, którzy zajmują się profesjonalną konfiguracją i utrzymywaniem urządzeń (m.in. serwisowanie, przeglądy), a także całodobowe wsparcie techniczne. Dzięki temu Klient nie musi ponosić dodatkowych kosztów, które wiązałyby się z utrzymywaniem tego typu kompetencji u siebie.

Korzyści biznesowe

  • Możliwość skoncentrowania się na rozwijaniu projektów technologicznych i warstwie developerskiej bez obaw o stabilną pracę serwerów i ich bezpieczeństwo
  • Niezawodność usług świadczonych klientom końcowym (brak przestojów)
  • Optymalne wydatkowanie budżetu IT dzięki łatwości dopasowania wielkości infrastruktury do bieżących potrzeb
  • Swobodny rozwój działalności (elastyczny outsourcing zapewnia szybkie i bezproblemowe zwiększanie mocy obliczeniowej środowiska)
  • OPEX zamiast CAPEX (oszczędność)
  • Ułatwione nawiązywanie współpracy z partnerami biznesowymi (bezpieczeństwo potwierdzane audytami)

Podsumowanie

Skalowalne środowisko serwerów dedykowanych sprawia, że usługi technologiczne działają stabilnie zarówno wtedy, gdy nie ma jeszcze dużego ruchu (początki projektu), jak również w momencie, gdy procesowanych jest coraz więcej transakcji i wymagania znacząco rosną. Mając takie oparcie w Atmanie, firma Bacca może swobodnie rozwijać swoje projekty technologiczne. Obecnie Bacca koncentruje się przede wszystkim na pozyskiwaniu kolejnych ubezpieczycieli do współpracy, rozwijaniu kolejnych projektów, jak również tworzeniu nowych funkcji dla TubaPay. Plany firmy zakładają również ekspansję na rynki zagraniczne.

Michał Nowakowski, New Business Manager w Atmanie:

Firmy zwykle skupiają się na tym, aby zatrudniać swoich developerów, a także dbać o oprogramowanie i aplikacje. My z kolei bierzemy odpowiedzialność za utrzymanie infrastruktury dla klienta. Dbamy zarówno o to, aby sprzęt był wysokiej jakości i optymalnie skonfigurowany i skalowalny, jak również o to, by znajdował się on w bezpiecznym, profesjonalnym data center. System TubaPay po stronie infrastrukturalnej jest w całości utrzymywany przez Atman.

Cezary Świerszcz, ówczesny Prezes Zarządu Bacca Sp. z o.o.:

Szukaliśmy niezawodności, bezpieczeństwa, a także skalowalności całego rozwiązania. Wybraliśmy Atmana, ponieważ zaoferował on najbardziej kompletną ofertę, która odpowiadała naszym potrzebom IT.

Poznaj ofertę serwerów dedykowanych Atman.

 

 

Artykuł powstał we współpracy z firmą Atman