No FluffJobs kontynuuje międzynarodową ekspansję i wchodzi na Ukrainę i Białoruś

Dodane: 27.04.2021

Informacja prasowa

Udostępnij:

Polski No FluffJobs, portal z ogłoszeniami o pracę z jawnymi widełkami płac dla branży IT w Europie, kontynuuje ekspansję. Po Polsce, Węgrzech i Czechach, przyszedł czas na Ukrainę i Białoruś, i tym samym dostępny będzie już w 5 krajach.
Z danych No FluffJobs wynika, że programiści z zagranicy w I kwartale br. aplikowali głównie na oferty kierowane do osób ze średnio zaawansowanym doświadczeniem (80 proc.) i starszych specjalistów (74 proc.). Trendem, działającym na ich korzyść jest wzrost udziału ofert pracy zdalnej – pod koniec ubiegłego roku wyniósł on 40 proc.

Ogromny potencjał za wschodnią granicą 

W roku ubiegłym około 1,7% aplikacji pochodziło z Ukrainy, a 0,5% z Białorusi, co pokazuje wielki potencjał do rozwoju, zwłaszcza że polskie firmy usilnie poszukują źródeł pozyskiwania specjalistów z branży IT.

– Zauważamy, że specjaliści IT z Ukrainy i Białorusi wciąż stanowią niewielki odsetek aplikujących na oferty dostępne na No FluffJobs. Jednocześnie warto zwrócić uwagę, że na ukraińskim rynku obecnych jest ponad 200 tysięcy programistów, a około 70 proc. ukończyło studia informatyczne. W Kijowie odsetek seniorów jest wyższy niż juniorów – mówi Tomasz Bujok, CEO No FluffJobs – Dlatego właśnie zdecydowaliśmy się na wprowadzenie swojej usługi w tych krajach, co umożliwi kandydatom znalezienie pracy w sektorze IT również w Polsce, a firmom z tych krajów promowanie się na rodzimych rynkach według najwyższych standardów transparentności płac, które są znakiem rozpoznawczym ofert na No FluffJobs. To oznacza także większe możliwości dla naszych rodzimych firm na pozyskanie wysoko wykwalifikowanych specjalistów.

Ogłoszenia kierowane do starszych specjalistów popularne wśród kandydatów z zagranicy

Ciekawie prezentuje się rozkład dotyczący poziomu stanowisk, na które aplikowały osoby z zagranicy w roku 2020. Według danych No FluffJobs większość zagranicznych kandydatów odpowiadała na ogłoszenia, które dotyczyły stanowisk na poziomie MID, czyli osób z doświadczeniem średnio zaawansowanym (63 proc.) lub starszych specjalistów, tzw. seniorów (59 proc.). Przy czym w pierwszym kwartale liczby te wzrosły kolejno do 80 i 74 proc.

W przypadku naszych wschodnich sąsiadów podobnie prym wiodły te same stanowiska. Na Ukrainie około 63 proc. wszystkich aplikacji stanowiły te dedykowane dla osób z doświadczeniem średnio zaawansowanym, zaś 55 proc. dla seniorów, a w przypadku Białorusi było to odpowiednio 80 i 70 proc.

Z przygotowanego przez firmę raportu, podsumowującego rok 2020 wynika, że w roku 2020 zdecydowana większość ogłoszeń kierowana była do starszych specjalistów (49 proc.) oraz pracowników z doświadczeniem średnio zaawansowanym (46 proc.).

Praca zdalna przoduje

Według No FluffJobs spowodowane pandemią przejście w tryb pracy zdalnej będzie miało realny wpływ na wzrost liczby aplikacji nadsyłanych przez kandydatów z zagranicy.

– W pierwszym kwartale roku 2020 oferty pracy zdalnej w IT stanowiły 10 proc. wszystkich ogłoszeń, ale pandemia wywróciła rynek do góry nogami i w czwartym kwartale udział tych ofert stanowił już 40 proc. (31 proc. w skali całego roku) – mówi Tomasz Bujok, CEO No FluffJobs – Pierwsza informacja zwrotna z rynku, jaką otrzymaliśmy od naszych klientów, jest świetna – wiele firm od razu zdecydowało się rozszerzyć swoje rekrutacje na osoby z Białorusi i Ukrainy.

 

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem