Nobio dostał zgodę od amerykańskiej Agencji Żywności i Leków na dystrybucje preparatu

nobio dostal zgode od amerykanskiej agencji zywnosci i lekow na dystrybucje preparatu
Udostępnij:
Izraelski startup Nobio poinformował o otrzymaniu zgody na dystrybucję od amerykańskiej Agencji Żywności i Leków na swój materiał przeciwbakteryjny do wypełnień dentystycznych. Zatwierdzenie daje Nobio dostęp do rynku materiałów o wartości 1,4 miliarda dolarów.

Uzupełnienia dentystyczne, znane jako białe wypełnienia, leczą próchnicę, wypełniając ubytki materiałami dopasowanymi do naturalnego odcienia zęba. Każdego roku w samych Stanach Zjednoczonych wykonuje się ponad 200 milionów zabiegów polegających na uzupełnieniu ubytków zębów. Wielu dentystów zastępuje istniejące wypełnienia, które niszczą bakterie (to częste miejsce powracania próchnicy). 

Choroba bakteryjna dotyka ponad 90% dorosłej populacji i ponad 40% dzieci w krajach rozwiniętych. Izraelski startup zamierza rozprawić się z tym problemem.

Nobio opracował i wykorzystał cząsteczki przeciwdrobnoustrojowe do stworzenia dwóch produktów: Infinix Flowable Composite i Bulk Fill Flow Composite. Oba otrzymały zgodę od FDA (Agencja Żywności i Leków) na dystrybucję. Wspomniane produkty to zaawansowany, antybakteryjny materiał wykonany z nierozpuszczalnych polimerów, które mają pozostać w zębach przez dziesięciolecia.

Trwają negocjacje

Firma planuje udostępniać antybakteryjne produkty do wypełniania zębów praktykującym dentystom za pośrednictwem swojej marki oraz udzielać licencji innym producentom na stosowanie ich produktu. Obecnie prowadzi negocjacje z dystrybutorami i producentami.

Firma zamierza ogłosić swoje pierwsze partnerstwa handlowe w tym roku.

Nobio zatrudnia ok. 20 osób. Dotychczas zebrała 9 mln dolarów od inwestorów, w tym od izraelskiego funduszu aMoon i dr Ole Jensen, chirurga i dentysty oraz współzałożyciela ClearChoice, największej amerykańskiej sieci klinik implantów dentystycznych, przejętej przez Sun Capital.