Nokia i laptopy? Tak, marka od komórek wypuszcza na rynek ultrabooka PureBook X14

Dodane:

Agata Ruszkowska Agata Ruszkowska

Nokia i laptopy? Tak, marka od komórek wypuszcza na rynek ultrabooka PureBook X14

Udostępnij:

Producent sprzętu z logo Nokii znów zaskakuje – tym razem sprzętem komputerowym. Patrząc na parametry modelu PureBook X14 można przypuszczać, że będzie to średniopółkowy sprzęt do pracy biurowej.

Przyznajemy, że HMD Global (aktualny właściciel marki Nokia) nie przestaje nas zadziwiać – jakiś czas temu zobaczyliśmy nowe smartfony Nokia 6300 4G i Nokia 8000 4G, które designem i funkcjonalnością przenoszą nas do przeszłości. Teraz natomiast producent zdecydował się wypuścić na rynek… komputer Nokia.

Co wiemy o laptopie od legendarnego producenta telefonów komórkowych? Nokia PureBook X14 zdecydowanie nie zachwyci fanów nowoczesnych technologii – ani wizualnie (zwykła, szara pokrywa), ani pod względem parametrów. Ultrabook będzie wyposażony w 14-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 1080p, procesor Intel Core i5 dziesiątej generacji i 8 GB RAM. Do tego będzie miał dysk SDD o pojemności 512 GB.

Jeśli chodzi o układ graficzny to mamy tu UHD 620, który wystarczy do niezbyt wymagającej pracy biurowej i do oglądania filmów, ale jakiekolwiek edycje graficzne, czy granie w gry, mogą być znacznie utrudnione.

Sprawna praca biurowa prawdopodobnie była głównym celem producentów tego modelu, o czym świadczy funkcjonalny zestaw portów – dwóch USB 3.1, HDMI i RJ45 do zwykłego kabla sieciowego. Laptop Nokii może być wygodnym rozwiązaniem do pracy jeszcze z jednego powodu – jest stosunkowo lekki (1,1 kg) i ma duży gładzik, więc można go obsługiwać w różnych warunkach bez konieczności podłączania myszki.

Nokia PureBook X14 będzie kosztował 815 dolarów i na początku pojawi się na rynku indyjskim. Czy doczekamy się kolejnych komputerów od Nokii i producent będzie próbował podbijać również Europę? Tego jeszcze nie wiemy.