Norwest zainwestował  50 milionów dolarów w Dave, startup został wyceniony na 1 miliard dolarów

Dodane: 01.10.2019

Marta Wujek

Udostępnij:

Dwa lata po tym, jak Dave, fintechowy startup z Los Angeles, uruchomił pakiet narzędzi do zarządzania pieniędzmi, aby uchronić konsumentów przed opłatami za przekroczenie salda debetowego, firma została wyceniona na 1 miliard dolarów.
Zaledwie cztery miesiące temu Dave ogłosił finansowanie kredytem w wysokości 110 milionów dolarów w Victory Park Capital i wprowadził na rynek swój produkt bankowy. Dziś Dave posiada ponad 4 miliony użytkowników aplikacji do zarządzania finansami i około 800 tys. osób na liście oczekujących. Dave wykorzysta 50 milionów dolarów zebranych z Norwest do znacznego rozszerzenia zespołu ds. produktów i inżynierii w ciągu najbliższych 12 miesięcy, aby podwoić podstawową działalność i zapewnić sukces produktu bankowego.

Dave pobiera miesięcznie 1 dolar za dostęp do swoich narzędzi do zarządzania finansami, które dają klientom możliwość korzystania z poduszki finansowej od 50 do 75 dolarów, po to aby uniknąć opłat za przekroczenie salda debetowego z ich bieżącego rachunku bankowego. Startup dba również o środowisko. Za każdym razem gdy klienci Dave korzystają z poduszki finansowej, firma sadzi drzewo.

Firma jest ubezpieczona w FDIC za pośrednictwem banku partnerskiego, Evolve Bank and Trust z siedzibą w Memphis, który działa jako mechanizm ochronny dla działań firmy w zakresie zarządzania finansami. Warunki między firmami świadczącymi usługi finansowe mogą się różnić, a Jason Wilk, założyciel firmy, twierdzi, że Evolve Bank był gotów dać firmie dobrą ofertę na podział opłaty interchange, która jest dużym źródłem dochodów dla banków rozpoczynających działalność.

Możliwe, że Dave mógłby otrzymać większy czek przy potencjalnie wyższej wycenie, ale Wilk twierdzi, że jego startup nie chce zbyt szybko zebrać dużych pieniędzy, bo uważa, że wycena jeszcze wzrośnie.

Dave rozwiązuje problemy

Produkty i usługi Dave mają kilka zalet dla klientów, którzy dopiero zaczynają przygodę z bezpieczeństwem finansowym. Firma monitoruje codzienne płatności miesięczne i zgłasza je agencjom kredytowym w celu poprawy wiarygodności kredytowej klientów. Firma zapewnia również nieoprocentowaną ochronę kredytu w rachunku bieżącym do 100 dolarów.

– Banki zawiodły swoich klientów, tworząc produkty, które stawiają ich własne interesy przed ludźmi, którzy ich używają. Ludzie nie potrzebują drapieżnych opłat, potrzebują narzędzi, które faktycznie rozwiązują ich problemy związane z budowaniem kredytu, znajdowaniem pracy i dostępem do własnych pieniędzy na pokrycie natychmiastowych wydatków. Dave jest produktem bankowym, który współpracuje z klientami, a nie przeciwko nim – powiedział Wilk w czerwcowym oświadczeniu o finansowaniu i wprowadzeniu na rynek produktów bankowych.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem