Nowa klasa aktywów w regionie tzw. growth equity: bValue utworzył pierwszy w regionie fundusz typu growth o kapitalizacji 90 milionów euro

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Nowa klasa aktywów w regionie tzw. growth equity: bValue utworzył pierwszy w regionie fundusz typu growth o kapitalizacji 90 milionów euro

Udostępnij:

Technologiczny inwestor bValue Fund zamyka trzeci fundusz bValue Growth (BVG), który dysponuje kapitałem w wysokości 90 milionów euro. Oznacza to, że przekroczył zakładany cel (target cap) w wysokości 80 milionów euro. BVG będzie finansował rozwój przedsiębiorstw technologicznych w Polsce i regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Fundusz ma również możliwość dokonywania częściowych wykupów.

Rekord w czasie kryzysu

bValue Growth jest trzecim i największym dotychczas zebranym funduszem w historii bValue. Co istotne, pozyskanym w okresie trwającego kryzysu finansowego. Około połowy zgromadzonego kapitału pochodzi od instytucji finansowych, w tym Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego (EIF) oraz Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). Reszta kapitału została uzyskana od inwestorów prywatnych, w tym polskich i zagranicznych family office.

– Cieszy nas zaufanie inwestorów. Szczególną satysfakcję mamy z dużego mandatu zaufania, jakim obdarzył nas EIF na pierwszym zamknięciu Funduszu, co w znaczący sposób ułatwiło pozyskanie kolejnych inwestorów. Jesteśmy jednym z niewielu funduszy inwestycyjnych nowej generacji w Polsce, który zebrał trzeci kolejny fundusz. Dodatkowo cieszy fakt, że w większości przyciągnął on nowych inwestorów, co świadczy o bardzo dobrych wynikach osiąganych przez nasz zespół w ramach poprzednich funduszy. BVG ma stabilną i zdywersyfikowaną bazę inwestorów, w tym ok. 50% to inwestorzy instytucjonalni i ponad 50% – inwestorzy prywatni, głównie z Polski i Europy Zachodniej – powiedział Maciej Balsewicz, founder i managing partner bValue Fund, odpowiedzialny za proces tworzenia nowych funduszy.

– Zamknięcie z sukcesem funduszu przez bValue Growth podkreśla katalityczną rolę EIF. Nasza inwestycja w BVG była możliwa dzięki programowi European Scale-up Action for Risk (ESCALAR), który wspiera inwestycje w firmy w fazie scale-up i stanowi świetne dopasowanie do strategii bValue Growth, ułatwiając dostęp do kapitału szybko rosnącym firmom z regionu CEE – powiedziała Marjut Falkstedt, EIF Chief Executive. 

Zapełnić luki finansowania w funduszach VC i private equity

bValue Growth otwiera nową klasę aktywów w regionie, tzw. growth equity. Chce zapełnić lukę finansowania występującą pomiędzy funduszami venture capital – inwestującymi na wczesnym etapie – i private equity, oferującymi głównie wykupy. Fundusz inwestuje w poszczególne projekty kwoty 5-15 mln EUR, w zamian za udziały 20-40% w kapitale. W wyjątkowych przypadkach będzie nabywał pakiety większościowe.

W obszarze zainteresowania funduszu są szybko rosnące firmy ze sprawdzonym modelem biznesowym oraz silnym i zmotywowanym zarządem. Fundusz koncentruje się na spółkach technologicznych lub tych z istotnym komponentem technologicznym.

– Siłą bValue jest posługiwanie się językiem technologii w budowaniu silnych relacji z przedsiębiorcami. Nasze doświadczenie i kultura organizacyjna sprawiają, że potrafimy być wartościowym partnerem mniejszościowym, który jest w stanie wnieść konkretną wartość dodaną – podkreśla Maciej Balsewicz.

Czytaj także: