Nowe formy wsparcia innowacyjności w PPNT

Dodane:

Adam Łopusiewicz Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

W odpowiedzi na rosnące potrzeby przedsiębiorców prowadzących innowacyjne firmy oraz osób przedsiębiorczych chcących realizować swoje pomysły na biznes w dziedzinie zaawansowanych technologii, szczególnie chemii, biotechnologii, nowoczesnych materiałów lub IT.

W odpowiedzi na rosnące potrzeby przedsiębiorców prowadzących innowacyjne firmy oraz osób przedsiębiorczych chcących realizować swoje pomysły na biznes w dziedzinie zaawansowanych technologii, szczególnie chemii, biotechnologii, nowoczesnych materiałów lub IT, na terenie Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego Fundacji Uniwersytetu im. A. Mickiewicza zostanie wkrótce oddany do użytku Zespół Inkubatorów Wysokich Technologii.

Zespół Inkubatorów Wysokich Technologii to kolejny element budowanego w PPNT FUAM od ponad 16 lat poznańskiego modelu transferu wiedzy. Dzięki ZIWT oferta PPNT jest jedyną tak kompleksową ofertą wsparcia współpracy nauki z biznesem w całej Wielkopolsce. Powstający w ekspresowym tempie kompleks budynków zostanie oddany do użytku wraz z wyposażeniem już w połowie 2012 roku. Budowa ZIWT jest projektem realizowanym dzięki wsparciu udzielonemu ze środków PO IG w ramach Działania 5.3.

Na powierzchni użytkowej o łącznej wielkości 4600m2 znajdą się wyposażone w meble, sprzęt, instalacje i aparaturę, przeznaczone pod wynajem laboratoria (30m2 i 50m2) chemiczne i biotechnologiczne, pomieszczenia biurowe i magazynowe. Ofertę tych pomieszczeń rozszerzają trzy dodatkowe strefy: laboratorium mikrobiologiczne (150m2), nowoczesna, bezpieczna serwerownia (120m2, 60 szaf 48U z podziałem na niezależne strefy) oraz hala technologiczna (160m2).

Oprócz nowoczesnej infrastruktury, przedsiębiorstwa-lokatorzy uzyskują dostęp do pakietu usług badawczych, proinnowacyjnych oraz okołobiznesowych, wspierających ich rozwój (doradztwo, szkolenia, warsztaty, promocja, audyt technologiczny, pomoc w pozyskiwaniu środków z projektów badawczych UE). Nowo powstałym firmom oferujemy działania inkubacyjne, ułatwiające przetrwanie wstępnej fazy funkcjonowania i dalszy rozwój (m.in. preferencyjne stawki czynszu, wyposażenie, doradztwo). Dzięki tej ofercie innowacyjni przedsiębiorcy nie muszą budować ani tworzyć od podstaw własnych laboratoriów badawczo-rozwojowych. Dla firm z branży chemicznej i pokrewnej wsparciem jest dodatkowa oferta technologiczna, syntetyczna i analityczna istniejącego w ramach PPNT Centrum Zaawansowanych Technologii Chemicznych (CZTChem).

Infrastruktura budynku ZI obejmuje także niezbędne elementy uzupełniające przestrzeń laboratoryjną, umożliwiające komfortową i wydajną pracę (recepcja, sale konferencyjne, przedszkole, parkingi, ksero, klimatyzacja).

Kompleks inkubatorów zlokalizowany jest w Poznaniu, przy ulicy Rubież 46, na terenie pierwszego w Polsce Parku Naukowo-Technologicznego Fundacji UAM. Inwestycja wchodzi w skład infrastruktury innowacyjnej tworząc w Poznaniu tzw. dzielnicę nauki, która w przyszłości może urosnąć do rangi miejsca kojarzonego w społeczeństwie z efektywnym przepływem nauki do gospodarki.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oferty na stronie www.ziwt.pl.

źródło: informacja prasowa