Nowe zmiany w Mapach: trasy w Immersive View i inne funkcje AI

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Nowe zmiany w Mapach: trasy w Immersive View i inne funkcje AI

Udostępnij:

W ciągu kilku ostatnich lat Mapy Google zmieniły sposoby poruszania się po świecie. Stało się to za sprawą takich funkcji jak wyznaczanie tras z najniższym spalaniem czy opcja Live View, która dzięki zastosowaniu rzeczywistości rozszerzonej umożliwia zorientowanie się w otoczeniu podczas poruszania się pieszo.

Już niedługo zostaną wprowadzone nowe funkcje, które działają w oparciu o AI i ułatwią użytkownikom i użytkowniczkom planowanie podróży, docieranie do celu, dokonywanie bardziej zrównoważonych wyborów i znajdowanie inspiracji.

Widoczność trasy przed wyruszeniem 

Każdego dnia użytkownicy i użytkowniczki Map Google generują wskazówki dotarcia do celu obejmujące 20 miliardów kilometrów tras. Dzięki AI można przed wyjściem z domu przygotować się do drogi w zupełnie nowy sposób. Podczas tegorocznej konferencji I/O ogłoszono wprowadzenie funkcji tras w Immersive View. To zupełnie nowe podejście umożliwia sprawdzenie każdego etapu planowanej podróży, bez względu na to, czy zamierzamy poruszać się samochodem, pieszo czy na rowerze. Już niedługo ta funkcja będzie udostępniana w Amsterdamie, Barcelonie, Dublinie, Florencji, Las Vegas, Londynie, Los Angeles, Miami, Nowym Jorku, Paryżu, San Francisco, San Jose, Seattle, Tokio i Wenecji. Będzie ona działać zarówno na urządzeniach z Androidem, jak i systemem iOS.
Załóżmy, że chcemy pojechać na rowerze wzdłuż wody do Pałacu Sztuk Pięknych w San Francisco. Wystarczy, że włączymy wskazówki dojazdu, a następnie klikniemy podgląd Immersive View, aby zobaczyć całą swoją trasę w wyjątkowym wielowymiarowym ujęciu. Dzięki szczegółowym wskazówkom wizualnym możemy przygotować się do drogi i sprawdzić dosłownie każdy zakręt, a suwak czasu, który pokazuje symulację ruchu na trasie i warunków pogodowych, ułatwi nam wybranie najlepszej pory, aby wyruszyć. Dzięki temu unikniemy podróży w dużym ruchu lub podczas deszczu.
Trasy w Immersive View opracowano w oparciu o technologię AI, która umożliwia łączenie miliardów zdjęć lotniczych oraz pochodzących ze Street View – można dzięki temu sprawdzić na przykład, czy dana restauracja lub atrakcja Ci się spodoba, jeszcze zanim wyjdziemy z domu. Teraz także deweloperzy mogą samodzielnie rozwijać tę funkcję, korzystając z udostępnionej w tym tygodniu platformy Photorealistic 3D Tiles in Google Maps.

Odkrywanie otoczenia dzięki Obiektywowi w Mapach

Mapy Google są pomocne również, gdy już dotrzemy na miejsce – np. jeśli musimy zorientować się w otoczeniu po wyjściu ze stacji metra lub jesteśmy w nieznanej Ci okolicy i chcemy znaleźć najbliższą kawiarnię. Obiektyw w Mapach (wcześniej Funkcja wyszukiwania w trybie Live View) korzysta z AI i rzeczywistości rozszerzonej, aby pomóc w szybkim poznaniu otoczenia, bez względu na to, czy znajdujemy się w obcym mieście czy odkrywamy lokalne perełki.
Wystarczy kliknąć ikonę Obiektywu na pasku wyszukiwania, a następnie unieść telefon, aby znaleźć informacje o pobliskich bankomatach, stacjach transportu publicznego, restauracjach, kawiarniach i sklepach. Niedługo ta funkcja zostanie udostępniona w największej jak dotąd liczbie nowych miast, która wynosi ponad 50, w tym w Austin, Las Vegas, Rzymie, São Paulo i Tajpej.

Precyzyjna nawigacja dzięki bardziej szczegółowej mapie

Dziś setki milionów kierujących polegają na pomocnych informacjach z Map Google dotyczących warunków na drodze, takich jak pobliskie wypadki czy tworzące się korki.
Wkrótce mapa będzie jeszcze dokładniej odzwierciedlać rzeczywistość podczas korzystania z nawigacji. Oprócz zaktualizowanych kolorów na całej mapie zobaczymy bardziej realistyczne budynki, które pomogą Ci lepiej zorientować się w terenie – na przykład gdy jedziemy przez centrum miasta i chcemy mieć pewność, gdzie dokładnie się znajdujemy, gdy jesteśmy blisko celu podróży. Na autostradach, gdzie często konieczne są trudne manewry (na przykład zmiana kilku pasów, aby zdążyć przed właściwym zjazdem), zobaczymy szczegółowe informacje dotyczące pasów ruchu, aby móc lepiej się przygotować. Te aktualizacje będą wprowadzane w ciągu najbliższych miesięcy w 12 krajach, w tym w USA, Kanadzie, Francji i Niemczech.
W USA wkrótce będzie można sprawdzić, czy na trasie są dostępne pasy dla pojazdów z pasażerami (HOV), co ułatwi podjęcie bardziej świadomej decyzji o tym, którędy jechać. Z kolei w Europie dostępne w Mapach informacje o ograniczeniach prędkości oparte na AI będą udostępnione w kolejnych 20 krajach, aby osoby kierujące samochodami mogły czuć się pewnie i bezpiecznie, nawet gdy trudno jest im dostrzec znaki przy drodze. Obie funkcje wdrożone zostaną w nadchodzących miesiącach na Androidzie i iOS oraz w samochodach z wbudowanymi usługami Google.

Ładowanie przestanie być stresujące

Jeśli mamy samochód elektryczny, znane jest nam uczucie niepokoju związanego z ładowaniem. Niezależnie od tego, czy jesteśmy w podróży, dojeżdżamy do pracy czy załatwiamy coś w mieście, nie ma nic gorszego niż niepewność, czy po drodze znajdziemy ładowarkę.
Od tego tygodnia właściciele i właścicielki pojazdów elektrycznych korzystający z Androida i iOS zobaczą jeszcze więcej przydatnych informacji o stacjach ładowania – w tym czy ładowarka jest zgodna z ich pojazdem oraz czy dostępne ładowarki są szybkie, średnie lub wolne – co pomoże im wybrać opcję najlepiej odpowiadającą ich potrzebom. Ponieważ średnio 25% wszystkich ładowarek w USA nie działa w danym momencie, w Mapach można również sprawdzić, kiedy dana ładowarka była ostatnio używana, dzięki czemu nie stracimy czasu na dojazd do stacji ładowania, która ma awarię. Te aktualizacje zaczniemy wprowadzać globalnie w tym tygodniu na iOS i Androidzie wszędzie tam, gdzie dostępne są informacje o ładowarkach.
Informacje o ładowaniu pojazdów elektrycznych będą również dostępne w interfejsie Places API dla deweloperów korzystających z Google Maps Platform, dzięki czemu firmy będą mogły wyświetlać informacje o stacjach ładowania EV w czasie rzeczywistym na swoich stronach internetowych i w aplikacjach.

Inspiracja dzięki nowym sposobom wyszukiwania

Czasami dokładnie wiemy, co chcemy robić, ale nie mamy pomysłu, dokąd się wybrać. Wyszukiwanie w Mapach Google zmienia się, aby dostarczać jeszcze lepszych odpowiedzi na nasze pytania, a także pomóc odkrywać nowe aktywności i znajdować inspirację w całkiem inny sposób.
Teraz gdy wyszukamy w Mapach konkretne rzeczy, takie jak najlepsza kawiarnia z „latte art w kształcie zwierząt” czy „pola dyniowe, gdzie mogę zabrać psa”, otrzymamy wyniki skoncentrowane na zdjęciach. Wyniki te są oparte na przeprowadzanej przez AI i zaawansowane modele rozpoznawania obrazów analizie miliardów zdjęć udostępnionych przez społeczność Map Google. Dzięki tej wizualnej liście możemy odkrywać nowe miejsca, które dokładnie odpowiadają naszym kryteriom. Wystarczy, że przejrzymy wyniki, klikniemy zdjęcie, aby dowiedzieć się więcej, i włączymy nawigację. Ten nowy sposób wyszukiwania w Mapach zostanie udostępniony w najbliższym czasie we Francji, Niemczech, Japonii, Wielkiej Brytanii i USA, a z czasem zostanie rozszerzony dostęp do tej funkcji na więcej krajów.
A jeśli zdarza się, że nie mamy pomysłu na wolny dzień lub weekend, już wkrótce zobaczymy lepiej posortowane wyniki wyszukiwania, które nas zainspirują. Więc jeśli na przykład znajdziemy się w Tokio, możemy wyszukać „atrakcje”, aby zobaczyć propozycje miejsc posortowane tematycznie, np. „anime”, „kwitnące wiśnie” czy „wystawy sztuki”. Wystarczy kliknąć miejsca, które nas interesują, aby dowiedzieć się o nich więcej. Można też zapisać ciekawe opcje na liście, jeśli chcemy je sprawdzić później. Tematyczne wyniki dotyczące atrakcji i jedzenia będą wprowadzane globalnie na Androidzie i iOS w nadchodzących tygodniach.
Mapy Google przekształcają sposób, w jaki odkrywamy świat i poruszamy się po nim, a sztuczna inteligencja nadal odgrywa kluczową rolę w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań przydatnych dla ludzi z całego świata.

Zobacz także

Sztuczna inteligencja pomoże w diagnostyce zdrowia psychicznego. Ruszają prace polskich naukowców

Ogromny wpływ AI na działalność organizacji potwierdza 77% firm