Noworoczne postanowienie Zuckerberga: stworzyć sztuczną inteligencję

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

W minionym roku Mark Zuckerberg, jeden z założycieli Facebooka, postanowił, że będzie co miesiąc czytał dwie książki. W tym roku z kolei planuje stworzyć system sztucznej inteligencji. Ma on pomóc przedsiębiorcy w domowych i zawodowych obowiązkach.

System rodem z hollywoodzkiej produkcji

Mark Zuckerberg napisał wczoraj na Facebooku, że co roku wyznacza sobie noworoczne postanowienia-wyzwania, dzięki którym zdobywa nowe umiejętności. I tak, dyrektor generalny wyżej wymienionej sieci społecznościowej wyjaśnia, że w minionych latach postanawiał: czytać dwie książki miesięcznie, nauczyć się języka mandaryńskiego i codziennie poznawać kogoś nowego.

Na zdjęciu: Mark Zuckerberg, CEO Facebooka | fot. by C Flanigan/WireImage, TechCrunch, flickr.com CC by 2.0

Zaś w tym roku, Zuckerberg zamierza zbudować prosty system sztucznej inteligencji, który pomoże twórcy Facebooka zarówno w domowych, jaki i zawodowych obowiązkach. CEO popularnej sieci społecznościowej dodaje, że system AI, który planuje opracować ma przypominać Jarvis, czyli ten, z którego korzysta Tony Stark, główny bohater serii Iron Man.

Sztuczna inteligencja pomoże w domu i w pracy 

Miliarder wyjaśnia, że gdy wynalazek będzie już gotowy do użytku, to nauczy go wówczas rozpoznawać swój głos po to, by system reagował na komendy. I tak, do jego zadań będzie należało m.in. regulacja temperatury i światła w domu. – Nauczę go wpuszczać przyjaciół po rozpoznaniu ich twarzy, gdy nacisną dzwonek do drzwi. Nauczę go dawać mi znać, gdy coś zadzieje się w pokoju Max [przyp. red. córka Zuckerberga]wylicza.

Z kolei w zawodowych obowiązkach sztuczna inteligencja ma pomóc dyrektorowi generalnemu Facebooka wizualizować dane w wirtualnej rzeczywistości (VR). Dzięki temu, jak podaje Zuckerberg, sprawniej będzie mógł zarządzać spółką i oferować lepszej jakości usługi. – Nie mogę doczekać się, by podzielić się tym, czego nauczę się w tym roku – napisał na facebookowym profilu.

Elon Musk inwestuje miliard dolarów w AI

Obok Marka Zuckerberga kolejnym miliarderem, który pracuje nad rozwojem sztucznej inteligencji jest Elon Musk. Pod koniec minionego roku przedsiębiorca wraz z grupą inwestorów z Doliny Krzemowej przekazał miliard dolarów na rzecz OpenAI, organizacji non-profit, która właśnie pracuje na rozwojem sztucznej inteligencji. Kapitał ten pomoże instytucji opracować bezpieczną technologię. Muskowi bowiem zależy, aby sprzyjała ona przede wszystkim ludzkości. Podobnie zresztą, jak Zuckerbergowi, który w ramach noworocznego postanowienia planuje stworzyć właśnie taką technologię.