Nowy fundusz na polskim rynku. Jeden z najbogatszych Polaków szuka ciekawych projektów

Dodane: 01.06.2017

Informacja prasowa

Udostępnij:

210 milionów złotych zainwestuje w polskie spółki technologiczne rozpoczynający działalność polsko-izraelski fundusz TDJ Pitango Ventures. Stoją za nim krajowy kapitał i doświadczenie biznesowe polskiej prywatnej firmy inwestycyjnej TDJ oraz 25 lat inwestowania w projekty w obszarze VC.

Uruchomienie podmiotu to efekt współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.

Na zdjęciu: Maciej Chorowski (NCBR), Tomasz Domogala (TDJ S.A.), Rami Kalish (Pitango Ventures), Roman Młodkowski (Forbes) | fot. Jacek Waszkiewicz

– Rozpoczęcie działalności przez TDJ Pitango Ventures to przykład konkretnego działania, które przybliży nas do realizacji celów postawionych w Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Wysokiej jakości fundusze VC napędzają inwestycje w spółki technologiczne, tworząc solidne podstawy tej części tworzonego przez rząd ekosystemu wspierania innowacji, która w perspektywie kolejnych dziesięcioleci będzie niezwykle ważna dla rozwoju gospodarczego Polski – mówi Jarosław Gowin, Wicepremier, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

– Korzystając z polskiego kapitału, w tym ze środków NCBR, a także wykorzystując doświadczenie zagranicznego partnera, kierujemy na rynek pieniądze, które będą pracowały na poczet kolejnych inwestycji w nowatorskie rozwiązania i produkty – dodaje Wicepremier Gowin. 

TDJ Pitango Ventures powstał w oparciu o potencjał polskiej firmy inwestycyjnej TDJ oraz izraelskiego funduszu Pitango Venture Capital, przy wsparciu środków publicznych z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. To komercyjny fundusz VC, którego budżet wynosi 210 mln zł. Celem zainaugurowanej 31 maja br. działalności operacyjnej nowego podmiotu są inwestycje w innowacyjne polskie firmy prowadzące działalność w obszarze nowoczesnych technologii, które mają szanse na rozwój w skali globalnej.

– W ramach działalności funduszu TDJ Pitango Ventures oferujemy o wiele więcej niż tylko wsparcie finansowe. Z jednej strony podmioty, w które zainwestujemy, mogą liczyć na dostęp do kompletnego wsparcia TDJ wynikającego z naszego kilkudziesięcioletniego doświadczenia w zakresie zarządzania przedsiębiorstwami. Z kolei udział w projekcie Pitango umożliwia dostęp do unikalnego w Polsce know-how i coachingu w zakresie rozwoju innowacyjnych start-upów – mówi Tomasz Domogała, Przewodniczący Rady Nadzorczej TDJ (11 w rankingu Forbes 100 Najbogatszych Polaków 2017).

Fundusz powstał w ramach programu BRIdge VC Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Zapewnia on publiczno-prywatne wsparcie komercjalizacji wyników prac badawczo-rozwojowych z udziałem funduszy kapitałowych. W jego ramach przewidziano 192,5 mln złotych na wsparcie projektów, których celem jest rozwój gospodarki w oparciu o przemysł 4.0. 

– Jednym z podstawowych celów działalności NCBR jest zapewnienie wsparcia komercjalizacji projektów B+R na wszystkich etapach rozwoju, niezależnie od przyjętej przez przedsiębiorców strategii biznesowej. Uruchomienie TDJ Pitango Ventures, w zarządzanie którym osobiście angażują się izraelscy partnerzy,  to ważny krok na drodze do zwiększenia efektywności naszych działań, a zarazem kolejny element systemu wsparcia dla przedsiębiorców stawiających na innowacje – mówi prof. Maciej Chorowski, Dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Główne obszary, na których skoncentrują się działania nowego funduszu to: big data, Internet rzeczy (Iot) i przemysłowy IoT, sztuczna inteligencja (AI) i machine learning, Enterprise Software i SaaS, a także urządzenia mobilne i media cyfrowe oraz sprzęt medyczny i zdrowie cyfrowe. Fundusz zapewni wsparcie we wczesnych, jak i późniejszych etapach rozwoju firm (seed stage, start-up, later stage expansion) m.in. przy tworzeniu biznesplanów i strategii biznesowych, w tym Go to market oraz ekspansji globalnej, fuzjach, przejęciach oraz przygotowaniu pierwszej oferty publicznej (IPO). Partnerzy biznesowi powstałego podmiotu będą mogli liczyć także na istotne wsparcie w kwestiach operacyjnych takich jak HR, finanse, obsługa prawna, informatyka czy pozyskiwanie funduszy.

Pitango Venture Capital jest jednym z funduszy powstałych w ramach zainicjowanego w 1993 r.  przez izraelski rząd programu „Yozma”. Polegał on na tworzeniu w Izraelu funduszy Venture Capital, które następnie inwestowały w nowoczesne technologie. Tym samym stworzono kompleksowy ekosystem sprzyjający rozwojowi innowacyjnych firm. Dzięki tym działaniom Izrael posiada dzisiaj drugą, po USA, najbardziej innowacyjną gospodarkę  świata.

– Pitango VC jest wiodącym funduszem Venture Capital w Izraelu. Wartość inwestycji i zarządzanego przez nas kapitału wynosi 2 mld dolarów. Od 1993 roku inwestujemy w innowacyjne spółki technologiczne w zróżnicowanych obszarach – mówi Rami Kalish, współzałożyciel i główny partner zarządzający Pitango VC.

– Od momentu utworzenia funduszu zainwestowaliśmy w ponad  200 spółek oraz zrealizowaliśmy ponad 80 transakcji wyjść z naszych inwestycji. Niektóre z podmiotów w naszym portfolio działają obecnie w skali globalnej, a inne stały się częścią korporacji, takich jak Apple, Intel, Microsoft, Cisco, IBM, czy Oracle – dodaje.

Wraz z rozpoczęciem działalności TDJ Pitango Ventures została uruchomiona strona internetowa nowego funduszu: www.tdjpitangoventures.com. To miejsce, gdzie startupy zainteresowane zgłoszeniem swojego pomysłu i uzyskaniem dofinansowania mogą rozpocząć proces aplikacyjny.  

Dodatkowe informacje o podmiotach tworzących TDJ Pitango Ventures :

TDJ SA to polska, prywatna firma inwestycyjna. Działalność TDJ jest podzielona na kilka podstawowych obszarów. Największym z nich jest obszar Equity zajmujący się akwizycjami dojrzałych przedsiębiorstw. Portfel TDJ obejmuje spółki przemysłowe, między innymi notowane na GPW w Warszawie: FAMUR SA, Kopex SA, Zamet Industry SA i PGO SA. Grupa TDJ działa aktywnie również w sektorze nieruchomości poprzez swoją spółkę TDJ Estate. Nowym polem działalności jest wsparcie przez TDJ innowacyjnych projektów, które prowadzone jest w ramach obszaru Venture. TDJ dzieli się swoimi sukcesami realizując działania z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu. W jej ramach Fundacja TDJ realizuje zróżnicowane projekty koncentrujące się na wspieraniu edukacji i rozwoju osobistego dzieci i młodzieży.

Więcej informacji na stronie www.tdj.pl

Pitango Venture Capital to wiodący fundusz Venture Capital w Izraelu. Działa od 1993 roku inwestując w spółki technologiczne w zróżnicowanych obszarach, takich jak: rozwiązania sieciowe, technologie bezprzewodowe i mobilne, oprogramowanie dla przedsiębiorstw, Internet i media, ochrona zdrowia i urządzenia medyczne oraz czyste technologie. Wartość inwestycji i zarządzanego kapitału wynosi około 2 mld dolarów. Od początku działalności fundusz zainwestował w ponad 200 spółek oraz zrealizował ponad 80 transakcji sprzedaży posiadanych przez siebie udziałów.

Więcej informacji: http://www.pitango.com/

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) jest agencją wykonawczą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Powołane zostało latem 2007 roku jako jednostka realizująca zadania z zakresu polityki naukowej, naukowo-technicznej i innowacyjnej państwa. W unijnej perspektywie finansowej 2014-2020 NCBR pełni funkcję Instytucji Pośredniczącej w programach operacyjnych: Inteligentny Rozwój oraz Wiedza Edukacja Rozwój. Równolegle do bezzwrotnych instrumentów wsparcia  dedykowanych przedsiębiorcom i jednostkom naukowym NCBR wprowadziło na rynek nowatorskie instrumenty zwrotne z udziałem funduszy VC.

Więcej informacji na stronie www.ncbr.gov.pl