Nowy portal fundraisingowy Ubraniadooddania.pl umożliwia pomaganie bez wydawania pieniędzy

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Udostępnij:

Polski rynek odpadów tekstylnych szacowany jest na ok. 2 mln ton rocznie, co oznacza, że przeciętny Polak co roku pozbywa się ok. 30 kg niepotrzebnych ubrań. Dzięki nowemu portalowi Ubraniadooddania.pl każdy z nas może zamienić te kilogramy na pieniądze, wspierające organizacje charytatywne.

Ubraniadooddania.pl to pierwszy w Polsce portal fundraisingowy, który pozwala organizacjom charytatywnym za darmo prowadzić zbiórki pieniędzy, a darczyńcom nieść pomoc finansową przez przekazywanie niepotrzebnych ubrań, bez wychodzenia z domu.

Jak to działa?

Cały proces jest bardzo prosty – wystarczy do worka na śmieci spakować niepotrzebne ubrania, a następnie na platformie Ubraniadooddania.pl wybrać organizację, którą chcemy wspomóc. Na wskazaną akcję charytatywną trafi dokładnie 1 złotówka za każdy 1 kilogram przekazanej odzieży. W wybranym przez nas miejscu oraz terminie worki odbierze kurier – i to bezpłatnie. O losach naszej darowizny jesteśmy informowani na bieżąco – ubraniadooddania.pl wyśle email, gdy tylko paczka dotrze do magazynu i wówczas też przekazana przez nas kwota pojawi się na liczniku pokazującym postęp zbiórki na wybrany cel charytatywny.

https://vimeo.com/258509617

– Takie rozwiązanie to alternatywa wobec dotychczasowych form zbiórek odzieży, gdyż darczyńca dokładnie wie, ile pieniędzy trafi dzięki niemu na wybrany cel charytatywny – mówi Mariusz Stryżko, dyrektor zarządzający Ubraniadooddania.pl.

Nowe narzędzie dla organizacji charytatywnych

W momencie startu na portalu Ubraniadooddania.pl obecnych jest ponad 100 organizacji charytatywnych, które zostały starannie zweryfikowane przez administratora portalu. Znajdziemy tam między innymi organizacje charytatywne takie jak Kwiat Kobiecości (prowadzi zbiórkę na Cytobus, czyli autobus do badań cytologicznych), Daj herbatę (pomaga bezdomnym), czy Rycerze i Księżniczki (pomaga dzieciom w bardzo ciężkim stanie zdrowia).

W przeciwieństwie do popularnych portali fundraisingowych, platforma Ubraniadooddania.pl nie pobiera żadnych opłat ani prowizji – na konta organizacji trafia pełna kwota przekazana przez darczyńców według przelicznika 1 kg=1 zł. Informacje o ilości przekazanej odzieży i w konsekwencji kwotach darowizny są widoczne na portalu Ubraniadooddania.pl oraz aktualizowane na bieżąco, o czym zarówno darczyńcy, jak i organizacje charytatywne informowani są mailowo. Dodatkowo, organizacje charytatywne mają bezpośredni kontakt z każdym swoim darczyńcą.

Transparentność: co dzieje się z ubraniami i dlaczego 1 kg=1 zł

Mało kto wie, że większość zbieranych w Polsce ubrań jest sprzedawana, a uzyskane w ten sposób pieniądze pozwalają najskuteczniej pomagać potrzebującym. Portal Ubraniadooddania.pl także sprzedaje odzież wyspecjalizowanym podmiotom. Dzięki temu odzież trafia do nowych właścicieli lub zostaje w ekologiczny sposób przetworzona na użyteczny surowiec, zamiast zanieczyszczać środowisko na wysypisku śmieci. Różnica polega na tym, że portal Ubraniadooddania.pl umożliwia pełną kontrolę całego procesu i w ten sposób zapewnia, że każdy kilogram niepotrzebnych ubrań został zamieniony na pomoc dla potrzebujących.

Ubraniadooddania.pl samodzielnie finansuje wszelkie koszty stałe takie jak obsługa kurierska, magazyn, rozwój portalu oraz reklama, a ponad 70% zysku ze sprzedaży ubrań przekazuje organizacjom charytatywnym. A więc, im więcej osób pomaga za pośrednictwem portalu ubraniadooddania.pl, tym bardziej skutecznym narzędziem dla organizacji charytatywnych się on staje.

Skąd pomysł?

– Pomysł na Ubraniadooddania.pl narodził się z chęci stworzenia firmy, której model biznesowy będzie bezpośrednio związany z działalnością społeczną.  Użytkownicy naszego portalu mogą pomagać zarówno sobie, jak i innym – porządkując swoją przestrzeń z niepotrzebnych ubrań równocześnie wspierają finansowo osoby potrzebujące i zmniejszają zanieczyszczenie środowiska – mówi Mariusz Stryżko, dyrektor zarządzający Ubraniadooddania.pl.