Nowy program PFR Ventures. 200 mln złotych dla zielonych funduszy VC i PE

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Nowy program PFR Ventures. 200 mln złotych dla zielonych funduszy VC i PE

Udostępnij:

PFR GreenHub FoF to nowy program, którym zarządza PFR Ventures. Jego celem jest rozbudzenie inwestycji funduszy VC i PE w sektor zielonych (proekologicznych) innowacji. Na realizację tego zadania przeznaczonych zostanie 200 mln PLN.

Finansowanie dla zielonych funduszy

PFR GreenHub FoF to program uruchomiony w ramach PFR GreenHub – strategicznej inicjatywy Polskiego Funduszu Rozwoju, której celem jest realizacja transformacji energetycznej Polski. Projekt realizowany przez PFR Ventures będzie miał charakter ramienia inwestycyjnego, które zapewni finansowanie dla funduszy Venture Capital i Private Equity o strategii inwestycyjnej powiązanej z proekologicznymi innowacjami.

– PFR GreenHub to szeroki projekt, w którym planujemy dokonywać inwestycji bezpośrednich w duże przedsięwzięcia, wspierać kapitałowo inwestycje samorządowe oraz integrować zielony system polskich innowacji. Program PFR GreenHub FoF jest jego ważny elementem, który zapewni pośrednie finansowanie dla młodych i innowacyjnych spółek z aspiracjami do tworzenia technologii chroniących naszą planetę – tłumaczy Bartłomiej Pawlak, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

– To pierwszy program PFR Ventures, w którym na rynek patrzymy z perspektywy branż, a nie etapu rozwoju spółek. Taki model pozwoli skierować pieniądze do firm, które są w stanie realnie wspierać transformację energetyczną. Operowanie w takim modelu nie byłoby możliwe bez wcześniejszego wytworzenia stabilnej podstawy finansowania startupów – mówi Maciej Ćwikiewicz, prezes PFR Ventures.

200 mln złotych dla VC i PE

W pierwszym etapie, na inwestycje w fundusze VC i PE zarezerwowano 200 mln PLN. Pojedynczy fundusz może pozyskać do 80 mln PLN. Środki PFR GreenHub FoF mogą stanowić maksymalnie 50% jego kapitalizacji.

– Na początek chcemy alokować 200 mln PLN. Te pieniądze wystarczą na inwestycje w 4 do 5 funduszy. Jeżeli program spotka się z większym zainteresowaniem, będziemy szukać możliwości dla zwiększenia budżetu – komentuje Małgorzata Walczak, dyrektorka inwestycyjna odpowiedzialna za PFR GreenHub FoF.

Fundusze, które chcą sięgnąć po środki z PFR Green Hub FoF muszą mieć odpowiednią strategię inwestycyjną. Ich inwestycje powinny być skierowane do spółek z obszarów: greentech, OZE lub climate-tech. Ważnym elementem będzie też kontrola paramtetrów ESG (elementy związane z środowiskiem, odpowiedzialnością społeczną oraz ładem korporacyjnym) w spółkach portfelowych. Środki będą trafiać przede wszystkim do projektów, które znajdują się na późniejszej fazie rozwoju (wzrost/ekspansja).

Zespoły zarządzające będą mogły składać oferty do programu PFR GreenHub FoF od początku czerwca. Nabór potrwa do wyczerpania środków.

20% udział energii z OZE

Z dyrektyw unijnych wynika, że kraje członkowskie powinny osiągnąć 20% udział energii z OZE w całkowitym zużyciu energii i 10% udział tej energii w sektorze transportowym. Dla Polski wyznaczono cel 15% w całym sektorze OZE oraz 10 proc. w sektorze paliw transportowych. PFR GreenHub jest jednym z programów, który ma pomóc osiągnąć taki status.

Przed uruchomieniem programu, PFR Ventures przeprowadziło analizę analogicznych rozwiązań 
w Europie. Weryfikacji poddano projekty prowadzone przez m.in. niemieckie KfW, brytyjskie BBB czy norwerskie Nysno. Zorganizowano także 2 spotkania konsultacyjne z rynkiem.