Nvidia kupuje ARM-a i będzie rozwijać sztuczną inteligencję

Dodane:

Agata Ruszkowska Agata Ruszkowska

Nvidia kupuje ARM-a i będzie rozwijać sztuczną inteligencję

Udostępnij:

Już od jakiegoś czasu mówiło się o tym, że amerykańskie przedsiębiorstwo komputerowe ma zamiar przejąć ARM, którego właścicielem jest obecnie japoński Softbank. Kwota transakcji jest adekwatna do tytułu, jakim nazywa się to wydarzenie, czyli „największego przejęcia w branży technologicznej”.

Większość dzisiejszych urządzeń elektronicznych (komputery, smartfony, smartwatche) jest dziś wyposażona w procesory o architekturze ARM – jedne z najlepszych na świecie układy, które charakteryzują się niezwykłą wydajnością w stosunku do zużywanej energii. Do tej pory procesory ARM były projektowane przez japońską firmę Softbank (a następnie produkowane przez Apple, Qualcomm, MediaTek, Nvidia, Samsung i wielu innych), ale już niedługo ma się to zmienić – gigant komputerowy Nvidia postanowił przejąć ten ogromny i zarazem rozwojowy segment rynku.

W oficjalnym komunikacie wystosowanym przez amerykańskie przedsiębiorstwo dowiadujemy się, że nowy właściciel ARM-a zamierza wykorzystać pozyskane zasoby do wzmacniania swojej pozycji na rynku dostawców rozwiązań opartych o sztuczną inteligencję. Już teraz Nvidia mocno rozwija się w tej dziedzinie (m.in. wprowadzenie przełomowej techniki rekonstrukcji obrazu o nazwie DLSS), ale z pewnością na technologiach graficznych się nie skończy. Firma będzie chciała rozwijać technologię związaną z gromadzeniem danych, ale także samych smartfonów – w końcu po dokonaniu transakcji Nvidia stanie się jednym z najbardziej wpływowych graczy na rynku telefonów.

Wartość umowy to zawrotne 40 mld dol. Softbank jednak będzie miał jeszcze wpływ na działania studia projektowego, gdyż pozostaje 10-procentowym udziałowcem Nvidii.