Obejrzyj nowy film dokumentalny Natalii Hatalskiej pt. „Tu i teraz”

Dodane: 12.06.2015

Informacja prasowa

Udostępnij:

Natalia Hatalska, autorka bloga http://hatalska.com, uznawanego za jeden z najbardziej wpływowych blogów w Polsce, w nowym odcinku z serii OnOff przedstawia trend określany jako living in the moment (po polsku tu i teraz).

Living in the moment to znane nam carpie diem, cieszenie się chwilą – przeżywanie dnia najlepiej, jak mogłoby się go przeżyć. Oczywiste dla tego trendu jest świadome zwolnienie tempa życia, choćby na chwilę. Typowe jest także cieszenie się chwilą, małymi rzeczami, radość życia, zdecydowanie bardziej być niż mieć.

Na zdjęciu: fragment odcinka filmu dokumentalnego pt. Tu i teraz | fot. facebook.com/hatalskacom

Gdy mówimy o trendzie living in the moment, można zauważyć, że to zjawisko rosnące. Trudno go jednak jednoznacznie opisać, bowiem składa się bowiem na niego kilka subtrendów.

Po pierwsze, mamy subtrend określany jako yolo. Stereotypowo rozumiane jako szalone, czasami nawet nieodpowiedzialne zachowanie, coś, czego nie robiliśmy nigdy wcześniej, przypisywane głównie młodym ludziom. W rzeczywistości yolo to raczej chęć skupienia się na danym momencie, spontaniczność, przekraczanie granic, ale i samoświadomość swoich potrzeb.

Drugi subtrend to mindfulness, określany często jako uważność. Chodzi w nim o szczególny rodzaj uwagi nastawionej na daną chwilę, na siebie i na innych ludzi. W nurt uważności wpisuje się m.in. świadoma rezygnacja z technologii i pełna koncentracja na danym momencie.

Trzecim istotnym subtrendem jest coraz częstsze korzystanie z tzw. efemerycznych mediów społecznościowych. Takich, w których treści są bardzo krótkie lub po prostu znikają po określonym czasie. Sukces serwisów takich jak Snapchat, Vine, Periscope, Twitter czy Tinder bierze się między innymi stąd, że nie marnują cennych chwil, pozwalając na szybką, skrótową komunikację.

Bohaterami odcinka Living in the moment są przedstawiciele poszczególnych subtrendów: Yuri Drabent, dyrektor kreatywny i współzałożyciel agencji Lubię To, w wolnych chwilach skaczący ze spadochronem i ścigający się na gokartach, Julia Izmałkowa, założycielka Izmałkowa Consulting, podróżniczka, ćwicząca jogę i boks, oraz Arlena Witt, freelancer, copywriter, pasjonatka mediów społecznościowych typu Vine czy Snapchat.

Odcinek o trendzie Living in the moment opublikowany jest na kanale YouTube:

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem