Obserwator startupowy – numer 10

obserwator startupowy numer 10
Udostępnij:
W tym tygodniu w świecie startupów dużo mówiło się o Marku Zuckerbergu, a właściwie o jego Facebooku. Mało za to pisano na temat indyjskiego przedsiębiorcy, który sprzedał swój biznes za 900 mln dolarów i jakby było tego mało, później sprzedał drugi biznes za 60 mln dolarów.

Ale gdzie takich informacji szukać jak nie w naszym "Obserwatorze startupowym"? Zobaczcie 10 odcinek naszego cyklu.

Na zdjęciu: Elon Musk (Tesla) i Mark Zuckerberg (Facebook) | fot. flickr.com CC by 2.0 i facebook.com

Polska

1. Braster pozyskał z oferty publicznej 40,5 mln zł

Producent innowacyjnego systemu domowej profilaktyki raka piersi sprzedał wszystkie 3 mln szt. akcji serii I w ramach przeprowadzonej oferty publicznej i pozyskał z niej środki w wysokości 40,5 mln zł brutto. Braster kapitał przeznaczy przede wszystkim na międzynarodową ekspansję firmy.

http://bit.ly/2w5Dies

2. Dr Poket z Gdańska zgarnia 50 tys. euro. Wprowadzi na rynek automat do podawania leków

Gdański startup Dr Poket zajął pierwsze miejsce w unijnym konkursie European Health Catapult i tym samym wygrał 50 tysięcy euro. Pozyskany kapitał przeznaczy między innymi na międzynarodową ekspansję. Zamierza sprzedawać automat do podawania leków w Stanach Zjednoczonych i całej Europie. 

http://bit.ly/2eSGoiv

3. Powstał nowy fundusz inwestujący w europejskie startupy. Ma 50 mln euro do wydania

InnovFin Business Angels - tak nazywa się nowy fundusz inwestycyjny utworzony przez Grupę OXO. Jego zadaniem będzie znalezienie i inwestowanie w startupy z centralnej i wschodniej części Europy. Do wydania ma 50 milionów euro, średnio w jeden startup chce zainwestować trzy miliony. 

http://bit.ly/2uIBj0a

4. Orange Polska i IDEA Global wspólnie szukają startupów

M2M, Internet Rzeczy (IoT), Obsługa Klienta i Finanse to główne obszary zainteresowania Orange i IDEA Global. Wybrane startupy we współpracy z ekspertami i pod okiem mentorów stworzą wspólną ofertę z Orange Polska. Otrzymają też wiedzę praktyczną z takich dziedzin jak user experience, design thinking, agile czy relacje inwestorskie. 

http://bit.ly/2uDXRR6 

5. SENUTO pozyskało inwestora. 1 mln złotych zainwestował fundusz bValue

– Inwestujemy w bardzo dobry produkt, który ma szansę osiągnąć sukces nie tylko w Polsce, ale również za granicą – mówi Maciej Balsewicz, prezes bValue. Taki jest też plan zespołu SENUTO, który pozyskane środki chce przeznaczyć na zwiększenie skali sprzedaży w Polsce, jak i za granicą. 

http://bit.ly/2vdI7Wt

Świat

1. Slack wart 5 mld dolarów? Pozyskał właśnie kolejną rundę finansowania

W tej rundzie inwestycyjnej uczestniczyli najwięksi światowi inwestorzy interesujący się produktami internetowymi. SoftBank, Accel Partners i inni zainwestowali w Slacka 250 milionów dolarów. Podobno wycena spółki sięgnęła pięciu miliardów dolarów. Dziś z tego komunikatora do grupowego czatu korzysta 5 milionów użytkowników dziennie 

http://bit.ly/2vdmQfK

2. Miliard użytkowników codziennie korzysta z WhatsAppa

WhatsApp, czyli aplikacja do komunikowania się, którą kupił Mark Zuckerberg, osiągnęła kolejny wynik warty uwagi. Już miliard użytkowników codziennie korzysta z WhatsAppa. Co ciekawe, aż 250 milionów z nich korzysta z WhatsApp Status, dzięki któremu wszyscy nasi znajomi mogą widzieć naszą historię przez 24 h od publikacji. 

http://tcrn.ch/2h8aSO7

3. Hiszpania czeka na polskie startupy. Do zaoferowania ma m.in. 10 tys. euro

Jeszcze do 31 lipca można zgłaszać swoje projekty do programu Rising Startup Spain 2017 organizowanego przez ICEX España Exportación e Inversión, instytucję rządową odpowiedzialną za promocję eksportu oraz inwestycje zagraniczne w Hiszpanii. Organizatorzy zapewniają bezpłatną przestrzeń do pracy min. w Madrycie i w Barcelonie. 

http://bit.ly/2tIjMDN

4. 250 milionów dolarów inwestycji w zagraniczny startup Polaka

Sebastian Siemiątkowski, założyciel Klarna Bank, pozyskał kolejną rundę finansowania. Fundusz inwestycyjny Permira zapłacił za 10 proc. udziałów aż 250 milionów dolarów. – Jestem przekonany, że nasze partnerstwo oznacza fundamentalne wsparcie w dalszym rozwoju Klarny – mówi CEO Klarna Bank. 

http://bit.ly/2vOVMQR

5. Facebook kupił kolejną spółkę technologiczną

Mark Zuckerberg nadal wierzy w swój produkt, który nazwał “News Feed” i zrobi wszystko, by twórcy treści z niego częściej korzystali. Dlatego kupił Source3, czyli narzędzie wspomagające zarabianie na treściach publikowanych w mediach społecznościowych. Kwota transakcji nie jest znana. 

http://tcrn.ch/2tIL7G1

6. SnapTravel pozyskał 8 mln dolarów finansowania

Za pomocą tego narzędzia możemy szybko zamówić pokój hotelowy w dowolnym miejscu. Co wyróżnia ten projekt? To, że wykorzystuje sztuczną inteligencję do przyjmowania rezerwacji. Wystarczy, że napiszemy wiadomość w Messengerze do SnapTravel podając miejsce, termin i liczbę gości. Spółka pozyskała 8 mln dolarów na rozwój biznesu.

http://tcrn.ch/2u3RaEq 

7. BentoBox, system do tworzenia stron dla restauratorów, pozyskał 4,8 mln dolarów

BentoBox to narzędzie dla wszystkich restauratorów, których nie stać na zlecenie stworzenia autorskiej strony internetowej swojej restauracji. Dzięki niemu mogą samodzielnie stworzyć serwis www, za pomocą którego użytkownicy mogliby rezerwować stoliki czy przeglądając menu. Startup ten pozyskał właśnie 4,8 milionów dolarów finansowania. 

http://tcrn.ch/2tIeQPj

8. Musk i Zuckerberg zainwestowali w ten startup na początkowym etapie. Teraz pozyskał rundę finansowania

Vicarious na początkowym etapie działania zainteresował Elona Muska i Marka Zuckerberga, by zainwestowali w technologię z dziedziny robotyki. Teraz startup właśnie pozyskał 50 milionów dolarów finansowania, które chce wykorzystać na rozwój swojego pomysłu. Dotychczas spółka pozyskała łącznie 138 milionów dolarów 

http://tcrn.ch/2v5mWVT

9. Momenta, startup tworzący oprogramowanie do autonomicznych pojazdów, pozyskał 46 mln dolarów finansowania

To druga runda inwestycyjna dla pekińskiego startupu. Zespół zajmuje się tworzeniem oprogramowania dla autonomicznych pojazdów. Za pomocą tego narzędzia, samochody mogą samodzielnie poruszać się po drodze. Spółka pozyskała właśnie 46 milionów dolarów od NIO Capital. 

http://tcrn.ch/2tP8fXo

10. Sprzedał biznes za 900 mln dolarów. A następny za 60 mln dolarów

Kunal Shah to gwiazda indyjskiej sceny startupowej. W 2016 roku sprzedał swój biznes Snapdeal konkurentowi Flipkart. Odrzucił kilka ofert od potencjalnego nabywcy, ale przystał na propozycję 900 milionów dolarów. Kilka dni temu sprzedał jeszcze jeden swój biznes: FreeCharge, czyli wirtualny portfel, za 60 milionów dolarów. 

http://bit.ly/2w5EgY8

obserwator-startupowy