Obserwator startupowy – numer 15

Dodane: 04.09.2017

Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

Przygotowaliśmy kolejny numer magazynu pt. „Obserwator startupowy”. W 15. odsłonie znajdziecie najciekawsze wydarzenia ze świata startupów, które miały miejsce od 28.08 do 1.09.2017 roku. Polecamy!

Na zdjęciu: Ashton Kutcher, aktor, inwestor w Gigster | fot. by TechCrunch, flickr.com CC by 2.0 | modyfikacja: 632×348

Polska

1. Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach domaga się uwolnienia biznesu!

Generują 50% PKB i tworzą ponad 70% miejsc pracy. Współutrzymują ZUS i wydatnie dokładają się do programu 500+. Pomimo tego napotykają na szereg utrudnień – nie tylko fiskalno-prawnych – w codziennej działalności. Małe i średnie przedsiębiorstwa coraz częściej mówią: „uwolnić biznes!”.

http://bit.ly/2iN3859

2. Polacy rozwiną mikrosondę do diagnozowania raka piersi. Dostali grant w wysokości 4 mln euro

Polscy naukowcy z SDS Optic dostali 4 mln euro od Komisji Europejskiej na rozwój mikrosondy do diagnostyki nowotworów piersi. Urządzenie pojawi się na rynku w 2021 roku. Opracowana przez nich technologia pozwoli zmniejszyć umieralność pacjentek z nowotworem piersi nawet o 30 procent.

http://bit.ly/2wrB8Ht

3. Jak zostać businesswoman? Trwa rekrutacja do programu Biznes w kobiecych rękach 2017!

Masz pomysł na biznes, ale nie wiesz jak go zrealizować? Pomożemy! Fundacja Przedsiębiorczości Kobiet już po raz czwarty prowadzi nabór do programu akceleracyjnego ,,Biznes w Kobiecych Rękach”. To kompleksowa, 7-miesięczna inicjatywa adresowana do pań, chcących zrealizować autorskie pomysły biznesowe.

http://bit.ly/2wnA2y1

4. Mastercard chce zamienić smartfon w terminal płatniczy. Przeprowadzi w Polsce pilotaż

Mastercard poinformował o rozpoczęciu w Polsce pilotażu, w ramach którego smartfon będzie jedynym urządzeniem niezbędnym do przyjmowania płatności zbliżeniowych. Rozwiązanie powstało z myślą o małych i średnich przedsiębiorcach, którzy akceptowali płatności gotówką, i ma im umożliwić prowadzenie działalności w prostszy sposób.

http://mstr.cd/2euOqOR

Świat

1. Ashton Kutcher i Michael Jordan inwestują 20 mln dolarów w Gigster. Łączy programistów z korporacjami

Kalifornijski startup Gigster przyciąga wielkie pieniądze i gwiazdy. Pozyskał właśnie 20 milionów dolarów i wsparcie ze strony Ashtona Kutchera i Michaela Jordana. Pomaga niezależnym programistom znaleźć zatrudnienie w korporacjach i pozyskać zlecenia od gigantów technologicznych.

http://bit.ly/2wrrODi

2. WeWork pozyskał ponad 4 mld dolarów. Otworzy nowe przestrzenie co-workingowe

Nie minął nawet miesiąc, a nowojorski startup WeWork zamyka kolejną rundę finansowania. Tym razem zgarnia 4,4 mld dolarów od japońskiego giganta SoftBank. Pozyskane środki pomogą zespołowi WeWork wejść na nowe rynki i zwiększyć liczbę klientów, którym udostępnia swoje przestrzenie biurowe.

http://bit.ly/2wWzsbN

3. Hong Kong ma pierwszy startup wyceniany na miliard dolarów. Poznajcie firmę Gogovan

Hong Kong od niedawna może pochwalić się pierwszą technologiczną firmą z mianem „jednorożca”. Gogovan po połączeniu sił z konkurentem osiągnął wycenę na poziomie miliarda dolarów, a tak wysoko wycenianych startupów jest tylko kilka na świecie. Gogovan to aplikacja webowa, za pomocą której możemy zamówić transport dowolnego przedmiotu.

http://bit.ly/2vOwVLV

4. Nie masz pieniędzy na czynsz? Domuso zapłaci za Ciebie

Twórcy tego startupu stworzyli usługę dla właścicieli mieszkań i najemców. Jeśli Ci pierwsi będą mieli problem z zapłatą czynszu, Domuso użyczy im pożyczki. Dzięki temu wynajmujący otrzyma pieniądze zgodnie z terminem, a najemca nie będzie płacił odsetek od niezapłaconego na czas komornego. Domus pozyskał właśnie inwestycję.

http://bit.ly/2eJKbMj

5. Uber wybrał nowego CEO. Ma nim być Dara Khosrowshahi

Według zagranicznych mediów, nowym dyrektorem generalnym Ubera został Dara Khosrowshahi, który od dwunastu lat zarządza serwisem Expedia. Na razie jednak nie ma jeszcze oficjalnego stanowiska firmy w tej sprawie. Mężczyzna ma 48 lat i od ponad dekady pełni funkcję dyrektora generalnego platformy Expedia.

http://bit.ly/2wnljTG

6. Expedia zainwestowała 26 mln dolarów w ALICE

Zanim Dara Khosrowshahi został CEO Ubera, rozwijał platformę Expedia i z jej ramienia zainwestował 26 milionów dolarów w startup ALICE. Za pomocą tego narzędzia, właściciele hoteli i managerowie mogą zarządzać załogą oraz obsługiwać przyjazd każdego z gości. Startup do dziś pozyskał łącznie 39 milionów dolarów finansowania.

http://tcrn.ch/2gnlR2x

7. Ten startup dostarczy Dom Perignon pod Twoje drzwi

Thirstie nawiązał współpracę z kolejną marką alkoholi – Dom Perignon. Dzięki temu do oferty dołączyły ekskluzywne szampany. Za pomocą strony Thirstie możemy zamówić dowolny alkohol, który zostanie dostarczony pod wskazany adres. Startup powstał w 2015 roku i obsługuje klientów w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie.

http://tcrn.ch/2wWpcjZ

8. Vertex Venture zainwestuje 150 mln dolarów w startupy z Azji i Indii

Inwestorami w nowym funduszu mają być co najmniej trzy firmy: Temasek Holdings, Kasikornbank Pcl oraz Cathay Life Insurance Co.. – Zauważyliśmy znaczny wzrost inwestycji w tym regionie. W 2008 roku inwestycje sięgnęły 100 mln dolarów, a w 2015 roku przekroczyły 2,5 mld dolarów – mówi Kee Lock Chua, Managing Partner z Vertex SEA/India.

http://bit.ly/2wsmlw7

9. Amerykańska firma kupiła indyjski startup. Narvar przejmuje GoPigeon

Narvar, amerykańska firma, nabyła aktywa firmy GoPigeon, która stworzyła system do śledzenia wysłanych przesyłek. Indyjski startup pomaga wysyłającym zarządzań transportem swoich produktów. W ten sposób Narvar otworzył się na indyjski rynek. Kwota transakcji nie jest znana.

http://bit.ly/2vxoY2x

10. Stworzyły fikcyjnego wspólnika. Inaczej ich biznes mógłby nie wypalić

Rok temu Penelope Gazin i Kate Dwyer założyły sklep internetowy Witchsy. Nikt jednak nie traktował ich poważnie, więc zatrudniły fikcyjnego wspólnika Keitha Manna. W końcu partnerzy biznesowi zaczęli odpisywać na maile i lepiej odnosić się do wymyślonej postaci niż do kobiet.

http://bit.ly/2iLhF15

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem