Obserwator startupowy – numer 16

Dodane: 11.09.2017

Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

Co działo się na polskiej i zagranicznej scenie startupowej w ciągu minionego tygodnia? Najważniejsze tematy zebraliśmy w 16 numerze magazynu pt. "Obserwator startupowy". Zobaczcie, w co zainwestowali inwestorzy oraz co ciekawego słychać wśród zespołów tworzących wyjątkowe rozwiązania IT.

Poniżej znajdziecie zbiór najważniejszych informacji, które miały miejsce od 4 do 10.09.2017 r.

Na zdjęciu: Lilium jet | fot. materiały prasowe

Polska

1. Startupy zarabiają i nie muszą sięgać po zewnętrzne finansowanie. Raport Startup Poland 2017

Polski startupowiec jest po 30-ce, z wyższym wykształceniem i bagażem zawodowych doświadczeń zdobytych w pracy dla prywatnej firmy albo korporacji, wynika z tegorocznej edycji raportu Startup Poland. Publikacja miała premierę podczas dzisiejszego Forum Ekonomicznego w Krynicy.

http://bit.ly/2vRziT9 

2. Nie mam talentu do programowania, ale nie przeszkodziło mi to w nauce

23 i 24 września w Poznaniu odbędzie się szkolenie dla początkujących programistów. Podczas warsztatów PyLadies uczestnicy dowiedzą się, jak nauczyć się programowania. Była uczestniczka szkolenia opowiedziała nam, jak krok po kroku wygląda poznawanie świata koderów. 

http://bit.ly/2wMbboE

3. Polska strefa inwestycji nie dla startupów?

Ministerstwo Rozwoju opracowało plan, w którym cała Polska miałaby stać się „strefą inwestycji”. Wicepremier Mateusz Morawiecki zapowiada, że dzięki temu powstanie 158,3 tys. miejsc pracy. W ich utworzeniu pomoże program ułatwiający inwestowanie w biznesy. Czy pomoże polskim startupom? 

http://bit.ly/2vKq32U

4. IBM wesprze program akceleracyjny InCredibles Sebastiana Kulczyka

IBM, jeden ze światowych liderów rynku informatycznego, rozpoczyna współpracę z programem InCredibles Sebastiana Kulczyka. Pilotażową edycję, unikatowego projektu dedykowanego polskim startupom, wspierają także Campus Warsaw oraz Fundacja Startup Poland. 

http://bit.ly/2eQefsT

5. Grupa LOTOS S.A. i PZU Lab dołączają do Space3ac Intermodal Transportation

W poniedziałek 4 września, umowy o partnerstwie w Programie Space3ac Intermodal Transportation podpisali przedstawiciele Grupy LOTOS S.A i należącej do Grupy PZU spółki PZU Lab z Organizatorem programu – Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną sp z o.o. 

http://bit.ly/2eQarIa 

6. Polski e-commerce podbija Czechy. QuarticON.com otwiera oddział w Pradze

Po roku obecności na czeskim rynku QuarticON.com – firma, która stworzyła autorski silnik rekomendacji dla e-commerce – otwiera biuro w Pradze. Spółka współpracuje aktualnie w Czechach z 35 klientami, między innymi z branży muzycznej, fashion i wydawniczej. Niebawem planuje stać się kluczowym graczem w zakresie e-commerce na czeskim rynku. 

http://bit.ly/2gNc6ei

7.  Uber otwiera centrum wsparcia biznesowego w Lublinie

Firma technologiczna Uber, twórca popularnej aplikacji mobilnej do zamawiania bezpiecznych, niedrogich i wygodnych przejazdów dalej inwestuje na polskim rynku. Uber otwiera zewnętrzne centrum wsparcia biznesowego w Lublinie. Lubelskie centrum prowadzi już działalność operacyjną i wspiera część procesów biznesowych Ubera w Polsce. 

http://bit.ly/2wNd7gF

8. Polska otworzy się na zagranicznych startupowców. Będzie łatwiej o wizę

Przedsiębiorcy spoza Polski, którzy myślą o założeniu firmy w naszym kraju już niebawem będą mogli zrobić to bez przeszkód. Za kilka miesięcy zostanie uproszczona procedura wydawania wiz. Od stycznia 2018 roku propozycję otrzymania wizy drogą “szybkiej ścieżki” otrzyma… 60 osób spoza Unii Europejskiej. 

http://bit.ly/2wMJWJE

9. Polska platforma car-sharingowa zamierza podbić świat. Działa już w 13 krajach

– Zdecydowana większość samochodów jest wykorzystywana przez 2-3 godzinny dziennie – mówi Bartosz Sułkowski z Drive Surfing. Przez pozostałą część dnia albo stoją w garażach, albo na miejskich parkingach, a przecież można udostępnić je innym kierowcom. Dlatego stworzył platformę car-sharingową. 

http://bit.ly/2wdijFX

10. 21-proc. wzrost przychodów SARE po pierwszym półroczu 2017 roku

Grupa SARE opublikowała wyniki po I półroczu 2017 roku. Przychody za ten okres wzrosły o 21% w stosunku do analogicznego okresu roku 2016, osiągając poziom 22,4 mln złotych względem 18,5 mln zł w analogicznym okresie ubiegłego roku. Zysk netto z kolei wyniósł 1,8 mln zł względem 2,3 mln zł w I półroczu 2016 r. co oznacza 22-proc. spadek. 

http://bit.ly/2wdMg8Y

Świat

1. Habito pozyskuje 18,5 mln funtów. Pomoże znaleźć odpowiedni kredyt hipoteczny

Ta aplikacja znajdzie najlepszą dla nas ofertę spośród 11 tysięcy produktów bankowych. Zdaniem twórców, ma sprawić, że zaciągniemy właściwy dla naszej sytuacji finansowej kredyt na kupno bądź budowę domu. Startup pozyskał właśnie 18,5 mln funtów finansowania. Do dziś pozyskał łącznie 27 mln funtów. 

http://tcrn.ch/2wdC4gC

2. 90 mln dolarów na elektryczne samolotowe taksówki. Lilium ma nowego inwestora

Lilium stworzył elektrycznie napędzany samolot, który może pomieścić pięć osób (jak samochód). Oprócz tego opracował model, w którym użytkownik aplikacji może zamówić przelot samolotem w dowolne miejsce (ale nie za dowolną kwotę). Startup pozyskał właśnie 90 milionów dolarów na rozwój.

http://tcrn.ch/2xR7nPz 

3. Otrzymali 92 mln dolarów finansowania i kupili startup. Turo na fali

Turo to aplikacja do wypożyczania samochodów na godziny (bez kierowcy). Z poziomu strony, czy smartfona możemy znaleźć dowolny samochód, którego właścicielem jest inny użytkownik Turo. Po zamówieniu, właściciel pojazdu dostarcza go pod wskazany adres, a Ty możesz jeździć nim gdzie chcesz. W startup zainwestował właściciel konkurenta Turo. 

http://tcrn.ch/2wO17Jh

4. BandLab Technologies kupuje platformę dla DJ-ów

Na Chew.tv DJ-e mogą pokazywać swoje mixy utworów, a reszta oceniać i komentować poczynania kolegów z branży. Startup właśnie został wchłonięty do BandLab Technologies, konkurencyjną usługę stworzoną przez mieszkańców Singapuru. Kwota transakcji nie została podana do wiadomości publicznej. 

http://tcrn.ch/2wdVnGI

5. 88 milionów dolarów dla ForgeRock. Z tym systemem zapomnisz o hasłach w firmie

ForgeRock to multiplatformowy system do zarządzania dostępami w firmie. Dzięki niemu możemy kontrolować, kto ma dostęp do pomieszczeń, danych czy innych wrażliwych informacji w firmie. ForgeRock pozyskał właśnie 88 milionów dolarów, które przeznaczy m.in. na ekspansję zagraniczną na Chiny. 

http://tcrn.ch/2xaZQ0Q

6. Aifloo pozyskał 5,1 mln euro finansowania. Tworzy inteligentną opaskę na rękę

Aifloo to opaska, której zadaniem jest kontrolowanie stanu zdrowia właściciela. Gadżet ten wykorzystuje sztuczną inteligencję do tego, by informować najbliższych starszych osób o tym, co się dzieje z członkiem ich rodziny. Projekt pozyskał właśnie 5,1 miliona euro finansowania. 

http://tcrn.ch/2vRIwi4

7. Inwestor i były pracownik Yahoo! otwierają fundusz

Vishesh Rajaram był inwestorem w Venutureast i zarządzał budżetem w wysokości 100 mln dolarów. Jego kolega, Arjun Rao, był pracownikiem Yahoo!, a pracę rzucił dla startupu Travelyaari. Obaj panowie rozstali się z poprzednimi firmami, by razem otworzyć fundusz inwestujący w indyjskie startupy. Na wsparcie mają 20 mln dolarów. 

http://bit.ly/2wN3MCJ