Obserwator startupowy – numer 17

Dodane:

Adam Łopusiewicz Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

Powstał Otwarty Bank Umów dla startupów, w Katowicach ruszyły prace nad nowym inkubatorem przedsiębiorczości, a miliarder z Egiptu zainwestował w polski projekt Bidroom. To tylko kilka z najważniejszych wydarzeń minionego tygodnia. Więcej dowiecie się z kolejnego numeru „Obserwatora startupowego”.

Poniżej znajdziecie zbiór najważniejszych informacji, które miały miejsce od 11 do 15.09.2017 r.

Polska

1. W Katowicach powstanie inkubator dla innowatorów. Będzie przypominać warszawski Campus Google

Jesienią przyszłego roku władze w Katowicach postawią inkubator dla przedsiębiorców i innowatorów. Mają nadzieję, że w ten sposób przyciągną do miasta kapitał na dalszy rozwój. Celem projektu ma być stworzenie inspirującej przestrzeni, która będzie sprzyjać wymianie wiedzy między wszystkimi zainteresowanymi innowacyjnością i przedsiębiorczością. 

http://bit.ly/2x0QiFj

2. 23 startupy z dofinansowaniem od PARP. Dostaną 18 mln złotych

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości rozstrzygnęła dwunastą rundę naboru dotacyjnego w ramach poddziałania 1.1.2 programu Polska Wschodnia. Granty na łączną kwotę 18 milionów złotych przyznała 23 projektom. Wśród zwycięskich pomysłów znalazły się m.in. pakiet narzędzi analitycznych z zakresu inżynierii bezpieczeństwa pożarowego. 

http://bit.ly/2eUxLRj

3. e-podróżnik przejął firmę tworzącą program do zarządzania rozkładami jazdy

Już 27 lutego spółki Teroplan i Informica opublikowały plan połączenia. Na jego mocy spółki osiągnęły efekty synergii, dzięki czemu będą mogły szybciej rozwijać swoją ofertę i oferować lepsze produkty. W planach jest także ekspansja zagraniczna e-podróżnika na kolejne kraje. Od 1 czerwca br. obie spółki sprzedają swoje produkty pod jedną marką. 

http://bit.ly/2w4yhqE

4. Startup Poland wybrało 10 projektów, które pokażą się w Pałacu Prezydenckim

Na początku października odbędzie się trzecia edycja Startupów w Pałacu. Tym razem pod hasłem GLOBAL, czyli z udziałem zagranicznych funduszy venture capital. Weźmie w niej udział 10 projektów z Polski. Do tegorocznej edycji “Startupów w Pałacu” zgłosiło się ponad 100 projektów. 

http://bit.ly/2fg0MHR

5. Ruszyły zapisy do MEDmeetsTECH. Wydarzenie odbędzie się 24 listopada w Poznaniu

MEDmeetsTECH już po raz IV połączy przedsiębiorców, startupowców, lekarzy oraz naukowców. Tym razem spotkamy się by rozmawiać o aplikacjach mobilnych & mHealth. Tegoroczna edycja odbędzie się 24 listopada w Poznaniu nie gdzie indziej jak w Starym Browarze (Słodownia +1)! 

http://bit.ly/2f17dkY

6. XTPL pozyskuje inwestora. Zapowiada, że w przyszłym roku wygeneruje pierwsze przychody

Niemiecki fundusz ACATIS nabył w ofercie publicznej 5 proc. udziałów polskiej spółki XTPL. Pomoże jej zdobyć międzynarodowych partnerów i ruszyć z ekspansją. – Zaangażowanie się inwestora o profilu międzynarodowym potwierdza wiarygodność przyjętego przez nas modelu biznesowego – mówi dyrektor generalny XTPL Filip Granek. 

http://bit.ly/2wmvy7k

7. Izraelskie startupy patrzą na Polskę

W dniach od 11 do 14 września startupy oraz średnie i małe przedsiębiorstwa z Izraelskiego sektora Cyberbezpieczeństwa i FinTech będą miały szansę przedstawić swoje rozwiązania instytucjom finansowym w Warszawie. Israeli Fintech Day ma na celu łączenie gotowych do skalowania spółek technologicznych z największymi korporacjami działającymi na polskim rynku. 

http://bit.ly/2wmPk2D

8. Kolejna szansa na szybszy rozwój – startuje czwarta edycja WAW.ac

Do 17 września Warszawski Akcelerator Technologiczny czeka na zgłoszenia firm z obszarów life science, energii, mobile, elektroniki i IT. W ramach 5-cio miesięcznego programu organizatorzy pracować będą nad projektami w formie warsztatów, indywidualnych sesji i networkingu. 

http://bit.ly/2vR0lKl

9. Miliarder z Egiptu zainwestował w krakowski startup. Bidroom pozyskał inwestora

Samih Sawiris, 26. najbogatszy człowiek w Afryce, zainwestował w Bidroom.com, polsko-holenderski startup, który umożliwia rezerwacje hoteli po obniżonych cenach. Kwota inwestycji nie została podana do informacji publicznej. Na mocy umowy z Sawirisem Bidroom.com otrzymał “znaczącą inwestycję”. 

http://bit.ly/2joWi5T

10. Ministerstwo Energii wesprze spółki car-sharingowe. Chyba że opłaty za parkowanie pójdą do góry

Podczas czwartkowego wydarzenia zorganizowanego przez Ministerstwo Energii i władze Gdyni stwierdzono, że usługi car-sharingowe są ważne dla rozwoju miast. W związku z tym ministerstwo będzie chciało je promować. Wiceminister energii, Michał Kurtyka, mówi, że plan stwarza przestrzeń dla rozwoju rynku car-sharingu w kraju. 

http://bit.ly/2wu4AL2

11. Najważniejsze dla startupów dokumenty od dziś dostępne w Otwartym Banku Umów

Startup Poland uruchamia Otwarty Bank Umów dostępny dla wszystkich startupów, akceleratorów i inwestorów działających na polskim rynku. Trzy pierwsze dokumenty powstały dzięki współpracy z Sebastianem Kulczykiem. Umowy są dostępne dla każdego zainteresowanego dobrymi standardami na rynku inwestycji. 

http://bit.ly/2xowRa3

Świat

1. Współzałożyciel WhatsAppa opuszcza szeregi firmy. Ruszy z kolejnym projektem

Brian Acton, współzałożyciel WhatsAppa, zdecydował się wycofać ze spółki po ośmiu latach realizacji projektu. Ma pieniądze na kolejne przedsięwzięcie i uruchomi organizację non-profit. – Po ośmiu latach w WhatsApp zdecydowałem się ruszyć dalej i rozpocząć nowy rozdział w moim życiu – napisał na Facebooku. 

http://bit.ly/2xDyVfx

2. BlaBlaCar udostępnił krótkodystansową aplikację BlaBlaLines

Już 16 września rusza Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, którego tegorocznym motywem przewodnim jest Dzielenie się mobilnością. Wydarzenie stanowi doskonały pretekst do przemyślenia, jak w bardziej efektywny sposób wykorzystywać pojazdy będące w naszym posiadaniu. 

http://bit.ly/2wgz5cs

3. Patreon wyceniany na 450 milionów dolarów. Dzięki niemu artyści zarabiają więcej

Ilustratorzy, graficy i twórcy gier mają coraz większy problem z zarabianiem na swojej pasji. Dlatego co rusz powstają usługi, które ułatwiają sprzedawanie ich dzieł. Za pomocą Patreon fani mogą uzyskiwać dostęp do wyjątkowych materiałów z produkcji rysunków, komiksów. Startup uzyskał właśnie wycenę na poziomie 450 milionów dolarów. 

http://tcrn.ch/2x6LluV

4. 5,5 milionów dolarów pozyskał CashShield. Ten startup zadba o bezpieczeństwo kart kredytowych

Według TechCruncha, ponad 10 miliardów dolarów rocznie tracą klienci kart kredytowych na oszustwach, które mają miejsce podczas transakcji internetowych. Temu zapobiec ma CashShield, czyli usługa, która w czasie rzeczywistym wyłapuje podejrzane transakcje i ostrzega użytkowników kart przed nimi. 

http://tcrn.ch/2fnC3RC

5. Były partner funduszu Sequoia zainwestuje w indonezyjskie startupy

Insignia Venture Partners zainwestował właśnie 3,5 miliona dolarów w indonezyjski startup EV Hive. To nowy fundusz inwestycyjny na rynku, którego współzałożycielem jest były partner kalifornijskiego funduszu Sequoia – Yinglan Tan. Na inwestycje ma około 25 milionów dolarów. 

http://bit.ly/2xoIbmL