Obserwator startupowy – numer 18

Dodane: 25.09.2017

Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

Gdzie szukać informacji o ciekawych wydarzeniach i startupach? Na przykład w naszym cyklu pt. „Obserwator startupowy”. Co tydzień zamieszczamy w nim najciekawsze wydarzenia z ostatnich pięciu dni. Dzisiejsze wydanie dotyczy okresu od 18 do 22.09.

Polska

1. Polski DreamJay zgarnia ponad 2 mln dolarów. Tej jesieni udostępni aplikację ułatwiającą zasypianie

DreamJay pozyskał 2,3 mln dolarów. Przeznaczy je na testy aplikacji Nightly i rozbudowę zespołu. Rozwiązanie trafi na rynek jesienią tego roku. – Z racji wyzwań, które przed nami stoją planujemy powiększyć zespół, aczkolwiek liczę na zachowanie bardzo fajnej kultury, którą udało nam się wypracować w firmie – mówi Łukasz Młodyszewski.

http://bit.ly/2y9hnUA

2. Trzecie spotkanie Startup Founders. Założyciele startupów pojadą tramwajem na podbój rynków międzynarodowych

Już 29 września (piątek) o 16:00 rozpocznie się we Wrocławiu spotkanie Startup Founders – ogólnopolskiego stowarzyszenia twórców startupów i innowatorów. Nadchodząca sesja poświęcona będzie ekspansji zagranicznej polskich firm. Uczestnicy będą pracować w kręgach eksperckich, a później przejadą tramwajem na sesję networkingową. 

http://bit.ly/2wwL8SP

3. Startupy z potencjałem budują polski sektor kosmiczny

19 września 2017 roku w Gdańskim Parku Naukowo Technologicznym odbył się Demo Day, organizowany przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną sp. z o.o., program akceleracyjny Space3ac Intermodal Transportation. Siedem młodych spółek technologicznych zaprezentowało stworzone w ramach akceleratora projekty. 

http://bit.ly/2faef3e

4. Rusza trzecia edycja prestiżowego konkursu Chivas The Venture w Polsce!

Rozpoczyna się trzecia polska edycja globalnego programu Chivas The Venture! Prestiżowy konkurs dla startupów odpowiedzialnych społecznie po raz kolejny otwiera szansę młodym, zdolnym polskim przedsiębiorcom na międzynarodowy sukces i wygraną w wysokości 1 miliona dolarów. 

http://bit.ly/2jKN4kD

5. Kolejny niemiecki fundusz zwiększa udziały w polskim XTPL

Heidelberger Beteiligungsholding AG zwiększa liczbę głosów w XTPL do ponad 5 procent tydzień po tym jak startup z Polski pozyskał inwestora i pojawił się na rynku New Connect.  Pozyskanie inwestorów z Niemiec nie jest jednak jedyną nowością dotyczącą XTPL. Pod koniec ubiegłego tygodnia firma zadebiutowała na rynku New Connect.

http://bit.ly/2hh7nSg 

6. Startup ostry jak brzytwa. Dollar Shave Club będzie na tegorocznym FILMTERACTIVE FESTIVAL

Dollar Shave Club to odpowiedź na potrzebę części rynku, której głównymi konsumentami są mężczyźni. To jeden z pierwszych sklepów internetowych, oparty na modelu subskrypcji i miesięcznego abonamentu, dostarczający maszynki do golenia. Jak z pozornie mało porywającej niszy uczynić dochodowy biznes? Tego dowiecie się na wydarzeniu. 

http://bit.ly/2jQKOsk

7. OMNI3D z nowym Dyrektorem Zarządzającym. Konrad Sierzputowski odchodzi z firmy

Stanowisko nowego Dyrektora Zarządzającego objął Paweł Robak. Jego przejście do OMNI3D uruchomiło w firmie wiele pozytywnych zmian – nowa strategia sprzedażowa, poszerzenie palety dostępnych filamentów i dalszy rozwój Factory 2.0. Założyciel OMNI3D, odchodzi z firmy, którą – jak podkreśla – zostawia w dobrych rękach. 

http://bit.ly/2jPByEI

Świat

1. Wycena Slacka przekracza już 5 miliardów dolarów. Osiągnął ją w cztery lata

Wartość spółki tworzącej komunikator Slack urosła do ponad 5 miliardów dolarów po zamknięciu rundy finansowania z udziałem japońskiego giganta telekomunikacyjnego SoftBank. Przedsiębiorstwo wpompowało w startup 250 milionów dolarów, które mają zapewnić mu „elastyczność operacyjną”. 

http://bit.ly/2xlAFZj 

2. Startup ze Sri Lanki pozyskał inwestora. Ma milion dolarów na rozwój aplikacji dla pacjentów

Pobierz aplikację, znajdź lekarza, napisz co ci dolega i czekaj na wideorozmowę. Tak w skrócie wygląda korzystanie z aplikacji oDoc, której założyciele właśnie pozyskali milion dolarów na rozwój. Chcą, aby aplikacja posłużyła wszystkim mieszkańcom Azji do szybkiego kontaktu z lekarzem.

http://bit.ly/2y9CE0l 

3. Startup z Singapuru pozyskał 9 mln dolarów. Zajmuje się kryptowalutami

Luno to aplikacja webowa i mobilna do transferu pieniędzy pomiędzy użytkownikami. Za pomocą Luno możemy wymieniać waluty z kryptowalut na waluty krajowe i na odwrót. Startup pozyskał właśnie 9 milionów dolarów finansowania. Spółka za te środki chce rozwinąć firmę i otworzyć się na 35 krajów (w tym na Polskę).

http://bit.ly/2ycHmdV

4. Platforma do pożyczek społecznościowych pozyskała z 47,8 mln dolarów

Younited Credit to firma, dzięki której społeczność całego świata może między sobą pożyczać pieniądze. Każdy z użytkowników może wystawić swoją ofertę (pożyczenia komuś bądź poszukiwania pożyczki) z warunkami takiej transakcji. We wtorek spółka ogłosiła, że pozyskała 47,8 miliona dolarów finansowania.

http://tcrn.ch/2f9hhES

5. Y Combinator chce ułatwić inwestowanie w startupy z akceleratora

Każdy będzie mógł zainwestować w dowolny startup wspierany przez ten najbardziej popularny akcelerator startupów. Sam Altman, President of Y Combinator, zapowiedział, że wraz z zespołem zastanawia się, jak wykorzystać do prostego inwestowania technologię blockchain. 

http://tcrn.ch/2hnd4C8 

6. Student z Wielkiej Brytanii na miesiąc zastąpi CEO Adecco. Bierze udział programie dla prezesów

Adecco Group wybrało w ramach akacji „CEO for One Month” tymczasowego dyrektora generalnego, który zastąpi na tym stanowisku Alain’a Dehaze’a. Spółką, która zatrudnia 33 tys. pracowników w ponad 60 krajach, będzie zarządzać Ed Broadhead, student z Wielkiej Brytanii. Jego decyzje mają być wiążące.

http://bit.ly/2ypRKQv 

7. Freight osiągnął wycenę na poziomie 800 milionów dolarów

Frieght, startup do zarządzania dostawami produktów do klientów, czy sieci sklepów, zamknął właśnie rundę C finansowania, która wyniosła 110 milionów dolarów. Dzięki temu, wartość “pre-money” tego startupu wzrosła do 800 milionów dolarów. Firma zatrudnia 400 pracowników w siedmiu biurach. 

http://tcrn.ch/2hmF6de 

8. Kolejny fundusz inwestycyjny interesuje się europejskimi startupami

Hummingbird Ventures, którego siedziby mieszczą się w Londynie i Antwerpii, pozyskał właśnie 95 milionów dolarów finansowania. Środki te chce przeznaczyć na inwestycje w europejskie startupy będące na etapie “późnego Seedu bądź Rundy A”. W portfolio funduszu znajdziemy m.in. Deliveroo oraz Showpad. 

http://tcrn.ch/2xk01aB

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem