Obserwator startupowy – numer 20

Dodane: 09.10.2017

Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

Po emocjonującej końcówce września, przyszedł czas na kolejne wydanie magazynu "Obserwator startupowy". I tym razem nie zabraknie ciekawych informacji ze świata startupów, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Zobaczcie, co działo się w ubiegłym tygodniu (od 2.10 do 13.10)!

Zdjęcie główne artykułu pochodzi z pl.depositphotos.com

Polska

1. Startupy pokazały się w Pałacu Prezydenckim. Obejrzyj relację z wydarzenia

Wczoraj w Pałacu Prezydenckim spotkali się przedstawiciele dziesięciu rodzimych startupów z prezydentem RP Andrzejem Dudą. Mieli także szansę zaprezentować swoje projekty przed inwestorami ze Stanów i Europy. – Wierzę, że dzisiejsze spotkanie (…) przyczyni się do zawarcia przez startupy kolejnych kontraktów – powiedział Prezydent RP.

http://bit.ly/2xXlOmJ

2. Najbarwniejszy tech-event w Polsce już wkrótce

26-28 października w Warszawie odbędzie się pierwsza edycja imprezy „Masters and Robots”. Kilkudziesięciu ekspertów, przedsiębiorców i profesorów akademickich z zagranicy przekaże swoją wiedzę w zakresie nowych technologii i nowoczesnych metod zarządzania biznesem.

http://bit.ly/2gddE1N

3. Miłośnicy technologii spróbują stworzyć rozwiązania dedykowane medycynie podczas Startup Weekend MedTech

Weekend 24-26 listopada w Poznaniu przebiegnie pod hasłem nowoczesnej medycyny. Wszystko to za sprawą Startup Weekendu – trzydniowego wydarzenia, podczas którego uczestnicy w interdyscyplinarnych zespołach będą pracować nad rozwiązaniami dedykowanymi szeroko pojętemu zdrowiu.

http://bit.ly/2yqI6jH

4. Byli udziałowcy Legii Warszawa zainwestują w kanał Abstrachuje.tv. Youtuberzy planują ekspansję

Według informacji „Pulsu Biznesu”, Maciej Wandzel, Bogusław Leśnodorski oraz Olek Wandzel zainwestują w warszawską spółkę Abstra od 2 do 4 mln złotych. Byli udziałowcy klubu „Legia Warszawa” oraz autor podcastów mają zainwestować w spółkę od dwóch do czterech milionów złotych.

http://bit.ly/2xWZoSB

5. Dirlango inwestuje w iTaxi. Rynek podwózek ma należeć do warszawskiego startupu

Mimo kilku graczu na rynku podwózek, ten segment wciąż jest niezagospodarowany. Nowe środki od Dirlango mają pomóc iTaxi w umocnieniu swojej pozycji w Polsce i w zwiększeniu tempa rozwoju. – Jako lider rundy zebraliśmy dla iTaxi 10 mln zł. Ponadto do zespołu dołącza kilkoro znanych menedżerów – mówi Łukasz Wejchert z Dirlango.

http://bit.ly/2z10ht4

6. Kolejna inwestycja Lewego. Piłkarz zainwestował tym razem w dom mediowy RL Media

Robert Lewandowski zrealizował kolejną inwestycję. Razem z Group One uruchomił dom mediowy RL Media, który zajmie się obsługą kampanii marketingowych piłkarza. Celem nowo powstałej spółki jest nie tylko obsługa większości europejskich kampanii reprezentanta Polski, ale także ściągnięcie do jej stajni najbardziej rozpoznawalnych polskich sportowców.

http://bit.ly/2y1jpt6

7. Ruszają półfinały Smogathonu – warszawski akcent 9 października

Rozpoczynają się półfinały największego konkursu antysmogowego na świecie. W pięciu krajach zostanie wyłonionych 12 najlepszych pomysłów na walkę ze smogiem. Pierwszy półfinał odbędzie się w USA, a już 9 października impreza zawita do Warszawy. Tym razem impreza jest jeszcze bardziej globalna.

http://bit.ly/2knvKTm

8. Banki pomogą początkującym startupowcom

Między 20, a 22 października, podczas dziesiątej edycji „Startup Weekend Warsaw” przedstawiciele BGŻ BNP Paribas, BZ WBK, PKO Bank Polski, VISA, Accenture oraz GOLEM pomogą młodym startupowcą zmienić pomysł na startup, w plan jego realizacji. To pierwszy taki hackathon FinTech, podczas którego będzie dostępnych tak wielu ekspertów.

http://bit.ly/2km0ROQ

9. Fachowcy.pl stracili 90 procent wartości. Prezes firmy wie jak odrobić straty

Jeszcze w połowie sierpnia wartość warszawskiego startupu Fachowcy.pl wynosiła 140 milionów złotych, dzisiaj jest mniejsza niż 10 milionów. Prezes firmy obwinia za tę sytuację inwestorów oraz przyznaje, że popełnił kilka błędów. Ma także plan naprawczy. Wyjaśnia, że dopuszczenie wszystkich akcji na raz było ryzykowne.

http://bit.ly/2xVNatb

10. Solato zwycięzcą polskiej odsłony konkursu PowerUp!

Spośród uczestników regionalnej gali finałowej jury wyłoniło najlepszy start-up pracujący nad innowacjami w energii: firmę Solato. Bracia Piotr i Maciej Murawscy zaprezentowali rozwiązanie mające na celu optymalizację pracy elektrycznych urządzeń grzewczych w inteligentnej sieci.

http://bit.ly/2y2Z2Mg

11. Ruszyły zapisy do programu edukacyjnego kształcącego generację wyjątkowych inwestorów

Rynek kapitału wysokiego ryzyka w Europie Środkowowschodniej jest wciąż na etapie rozwoju. Program VCLeaders ma na celu przyspieszenie tego rozwoju. Organizatorzy zaprosili do współpracy firmy specjalizujące się we wszystkich dziedzinach związanych z inwestowaniem w start-upy.

http://bit.ly/2y24oXN

Świat

1. Komunikator dla twórców wideo pozyskał 20 mln dolarów. Frame.io zamknął rundę B finansowania

FirstMark Capital, Accel Partners, SignalFire oraz Shasta Ventures zainwestowali 20 mln dolarów w Frame.io. Startup tworzy aplikację webową do współpracy nad materiałami wideo. Za jej pomocą zespół może komentować poszczególne sceny i razem, wirtualnie pracować nad montażem filmu.

http://tcrn.ch/2fOu0NN

2. 35 milionów dolarów dla Bluecore. Startup pomaga w sprzedawaniu produktów przez internet

Bluecore to system z dziedziny marketing automation, który jest narzędziem dla wszystkich sprzedawców w Internecie. Aplikacja ułatwia podejmowanie decyzji marketingowych dotyczących sprzedaży, a swoje dane, propozycje, opiera na analizie zachowań klientów w czasie rzeczywistym.

http://tcrn.ch/2wArCkj

3. Fundusz Sequoia Capital zainwestuje w chińskie startupy

50,2 mln dolarów fundusz inwestycyjny z siedzibą w Kalifornii chce przeznaczyć na chińskie startupy. Choć w swoim portfolio ma już ponad 80 projektów z Azji, nadal szuka ciekawych rozwiązań, w które mógłby zainwestować. Interesują go obszary związane z medycyną, usługami dla klientów oraz technologią przemysłową.

http://bit.ly/2fOrc30

4. Europejski startup Glovo pozyskał finansowanie. Rundę B zamknął kwotą 30 mln euro

Zespół Glovo pochodzi z Barcelony i to w tym mieście przetestował po raz pierwszy swoją usługę. Stworzył aplikację webową dla restauratorów, dzięki której mogą zlecić zewnętrznej firmie dostawę potraw do klientów. Autorzy projektu właśnie zamknęli rundę finansowania i pozyskali 30 mln euro na rozwój

http://tcrn.ch/2gfBzNT

5. 60 milionów dolarów dla konkurenta Twilio. MessageBird z inwestorem

MessageBird to aplikacja webowa do komunikowania się z klientami za pomocą SMSów, czatu oraz rozmów głosowych i wideogłosowych. Dzięki temu startupowi możemy zarządzać wymienionymi kanałami komunikacji w jednym oknie przeglądarki. Startup pozyskał właśnie rundę finansowania A w wysokości 60 milionów dolarów.

http://tcrn.ch/2xm08hW

6. Ten startup pozwoli korporacjom zrozumieć zebrane dane. AtPlace pozyskał inwestorów

Atlantic Bridge, Wells Fargo oraz Industry Ventures i inni wzięli udział w rundzie finansowania C. Zainwestowali 25 milionów dolarów w narzędzie, które analizuje ogromne zbiory danych i wyciąga z nich wnioski. Projekt skierowany jest do korporacji. Przez trzy lata pracowało nad nim 95 specjalistów.

http://tcrn.ch/2xXSo7J

7. Byli partnerzy akceleratora 500 Startups otwierają fundusz. Chcą pomóc 200 startupom

Elizabeth Yin oraz Eric Bahn to byli partnerzy akceleratora startupów. Postanowili utworzyć samodzielny fundusz inwestycyjny o nazwie Hustle Fund i wspierać startupy niskimi kwotami. Według TechCruncha, fundusz wesprze od 150-200 startupów kwotami do 25 tys. dolarów na zespół. Na ten cel potrzebuje 50 milionów dolarów od inwestorów.

http://tcrn.ch/2xX1jJ3

8. 50 milionów funtów dla klubu podróżników. Secret Escapes pozyskał inwestora

Secret Escapes to klub zakupowy dla podróżników łaknących wyjątkowych podróży za obniżoną cenę. Dołączyć do klubu może każdy, wystarczy, że dokona rejestracji. Nie każdy mógł za to dołączyć do grona inwestorów tej spółki. W rundzie D finansowania uczestniczyło kilka funduszy inwestycyjnych, którzy wyłożyli 50 mln funtów.

http://tcrn.ch/2fVNaoB

9. Moneyfarm przejął startup stojący za czatbotem Ernest

Moneyfarm to narzędzie do zarządzania finansami. Eksperci tej firmy doradzają, by zamiast lokować środki w banku, założyć konto w Moneyfarm i poczekać na ekspertyzę doradców, którzy podpowiedzą, gdzie warto zainwestować. Startup przejął właśnie czatbota Ernest. Warunków transakcji nie ujawniono.

http://tcrn.ch/2fWwqO0

obserwator-startupowy