Na zdjęciu: zespół założycielski Unstock
Polska
1. Perfect Gym zebrało od inwestorów 19,3 mln złotych. Warszawski startup rusza z ekspansją
3TS Capital Partners, Innovation Nest i Trigon TFI inwestują ponad 19,3 mln złotych w platformę do obsługi siłowni Perfect Gym. Dzięki tym środkom warszawski startup ruszy z międzynarodową ekspansją i doda nowe funkcje do systemu. Wyniki spółki przekonały do inwestycji przedstawicieli 3TS Capital Partners, Innovation Nest oraz Trigon TFI.
2. Wybrano zwycięzcę II edycji Urban Quest
Zakończyła się II edycja programu Urban Quest, zainicjowanego przez Skanska i Business Link. Organizatorzy po raz kolejny poszukiwali startupów oferujących innowacyjne rozwiązania dla przestrzeni biurowych. Ze wszystkich zgłoszeń jury wyłoniło zwycięzcę, którym został startup JiTiV.
3. Czeski startup w branży nieruchomości – Flatio, po Berlinie wchodzi także na rynek warszawski
Flatio, startup zajmujący się nieruchomościami i pośredniczący w średnioterminowych wynajmach, zaczął w październiku oferować wynajem mieszkań w Warszawie. Po Pradze, Brnie, Ostrawie, Bratysławie, Wiedniu, a od czerwca po Berlinie, Warszawa jest kolejną europejską metropolią, w której działamy.
4. Startup z Gdyni opracował filtr na nos. Ochroni użytkowników przed smogiem
Po założeniu niewielkiego filtra na nos, urządzenie wychwyci zanieczyszczenia w powietrzu i uniemożliwi im przedostanie się do górnych dróg oddechowych. Tak gdyński startup Andervision zamierza ochronić nas przed chorobami płuc. Stworzone rozwiązanie ma zwiększyć jakość doznań podczas oglądaniu filmów.
5. Ruszyła trzecia edycja prestiżowego konkursu Chivas The Venture w Polsce!
O pieniądze z puli miliona dolarów powalczą uczestnicy trzeciej edycji Chivas The Venture! Ruszyła właśnie polska edycja globalnego programu, którego finalista powalczy o główną nagrodę ze startupami z całego świata. Polskie edycje w poprzednich latach wygrały MIGAM i Nexbio. Chętni mogą zgłaszać się do 31 października br.
6. Skandynawski sposób na biznes jak magnes przyciąga polskie startupy
Poza pięknymi biurami i komfortowymi warunkami pracy łączy ich ta sama filozofia robienia biznesu. Na 20 piętrze jednego z warszawskich wieżowców, w Białymstoku i w Oslo, grupa norweskich inwestorów rozwija Explorer HQ – skandynawski hub dla firm technologicznych. Do współpracy w Polsce dołączyło już 25 startupów.
7. UnStock sprzedany. Izraelczycy kupili polski startup
Izraelska spółka Slidely kupiła polską platformę UnStock, która umożliwia zarabianie na treściach wideo. Jej zespół trafi do nowego właściciela, a ten uruchomi w Polsce swoje biuro. – To niesamowita satysfakcja, gdy tak wielki gracz docenia nasze know-how – mówi Kamil Goliszewski, współzałożyciel.
Świat
1. Vít Endler inwestuje w startupy i kupuje udziały w Virtooal.com
Już niedługo polskie e-sklepy będą mogły wziąć udział w prawdziwej rewolucji, która odmieni ich sposób sprzedaży i zwiększy zyski. To za sprawą wirtualnego lustra – wyjątkowej technologii startupu Virtooal.com. W ostatnich miesiącach startup pozyskał nowego inwestora, Vita Endlera.
2. hub:raum inwestuje w czeski eParkomat. Pomoże nam znaleźć wolne miejsca parkingowe
Niemiecki hub:raum inwestuje w aplikację do znajdowania wolnych miejsc parkingowych. Dzięki jego pomocy eParkomat, o którym mowa, wejdzie na europejskie rynki. hub:raum współpracuje z eParkomat od 2014 roku. Wówczas czeski startup wziął udział w konkursie Uqubate.
3. Aplikacja z poradami dla managerów z inwestorem. Butterfly pozyskał 2,4 mln dolarów finansowania
Butterfly to narzędzie stworzone dla managerów. Za jego pomocą nie tylko dowiedzą się więcej na temat swoich współpracowników, ale otrzymają zestaw porad, jak mogą usprawnić swoją pracę. Dziś firma stojąca za aplikacją pozyskała inwestora, który wsparł zespół kwotą 2,4 mln dolarów.
4. 300 milionów dolarów dla konkurenta Airbnb. Tujia króluje w Chinach
Działają na podobnych zasadach, ale to jeden z nich przoduje w Chinach. Tujia, konkurent Airbnb, systemu rezerwacji mieszkań, pozyskał właśnie 300 milionów dolarów i przyciąga kolejnych użytkowników. Oprócz rezerwacji online prowadzi także najem własnych pomieszczeń.
5. SpecialEffect pomoże osobom niepełnosprawnym grać w gry wideo. Pozyskało 400 tys. dolarów
Organizacja charytatywna SpecialEffect z Wielkiej Brytanii pozyskała blisko 400 tys. dolarów na rozwój gier wideo dla osób niepełnosprawnych. Wsparcie otrzymała między innymi od Electronic Arts. SpecialEffect pozyskało o 130 tysięcy dolarów więcej niż zamierzało. – Całkowicie przewyższyło to nasze najśmielsze oczekiwania – powiedział założyciel.
6. ING inwestuje w startup z Czech. Wprowadzi płatność typu „kup teraz, zapłać później”
ING Bank Śląski inwestuje 5 milionów euro w czeski startup Twisto z branży fintech. Dzięki tej transakcji wprowadzi na polski rynek metodę płatności w internecie „kup teraz, zapłać później”. Usługa działa w Czechach od 2013 roku i jest dostępna w 350 sklepach, gdzie skorzystało z niej do tej pory ponad 200 tysięcy klientów.
7. Miliard dolarów dla konkurenta Ubera. Ola zebrał łącznie 2 mld dolarów na rozwój aplikacji
Ola, indyjska aplikacja do zamawiania podwózek, działająca w modelu podobnym do Ubera, zamknęła właśnie kolejną rundę finansowania. Na walkę z gigantem otrzymała 1,1 miliarda dolarów. Łącznie od czasu startu systemu startup zebrał dwa miliardy dolarów. Ola obecna jest w 110 miastach i oferuje nie tylko samochody osobowe, ale i busy.
8. Lalamove pozyskał 100 milionów dolarów. Zajmuje się transportem rzeczy
Lalamove to startup do zamawiania przewozu np. mebli podczas przeprowadzki. Za pomocą aplikacji możemy zamówić transport i go opłacić. Firma pozyskała właśnie 100 milionów dolarów w rundzie finansowania C. Łącznie do dziś pozyskała 160 milionów dolarów. Działa w 100 miastach w Chinach.
9. Alibaba mocno stawia na badania rynku. Przeznaczy na nie 15 miliardów dolarów
Akademia Odkrywania, Przygody, Rozwoju i Perspektyw. Tak nazywa się projekt Jacka Ma, właściciela Alibaby, który chce otworzyć siedem nowych laboratoriów badawczych w Chinach, Stanach Zjednoczonych, Rosji, Izraelu i Singapurze. A wszystko po to, by spełnić swój cel na najbliższe lata: zdobyć dwa miliardy użytkowników Alibaby.
10. TechCrunch wybrał najlepszy startup w Afryce. Lori Systems usprawnia transport ciężarówek
Spośród 15 finalistów, jury TechCruncha wybrało najlepszy afrykański startup biorący udział w konkursie. Nagrodę w wysokości 25 tysięcy dolarów na rozwój i pokrycie kosztów podróży oraz pobytu w San Francisco otrzymał startup Lori Systems. Jego celem jest usprawnienie logistyki związanej z transportem żywności ciężarówkami.
–