Obserwator startupowy – numer 22

Dodane: 23.10.2017

Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

Facebook przejął aplikację dla nastolatków. To chyba najciekawszy news minionego tygodnia, który dotyczył branży startupowej. Wiele działo się także na polskiej scenie o czym przeczytacie w kolejnym numerze magazynu „Obserwator startupowy”. Sprawdźcie co działo się od 16 do 20.10.2017 r.!

Zdjęcie główne artykułu pochodzi z picjumbo.com

Polska

1. Polscy studenci rozprawią się z fake newsami. Stworzą specjalną wtyczkę do przeglądarki

Nie tylko Google i Facebook biorą się za nieprawdziwe informacje, ale także studenci z Uniwersytetu Warszawskiego. Ruszyli z pracami nad wtyczką do przeglądarek Przypis Powszechny, dzięki której dowiemy się czy czytany news jest prawdziwy. Każdy użytkownik aplikacji będzie mógł ocenić prawdziwość i obiektywność tekstu.

http://bit.ly/2yVLinF

2. Już za miesiąc wyjątkowa i bezpłatna konferencja dla startupów. Ruszyły zapisy na Venture Day w Gdańsku

Naukowcy, ekonomiści oraz uznani przedsiębiorcy twierdzą, że receptą na sukces jest połączenie świata nauki i biznesu. Tym bardziej cieszy to, że właśnie rozpoczęły się zapisy na Venture Day, podczas którego uczestnicy porozmawiają o wsparciu innowacji w sektorze morskim i opiece zdrowotnej.

http://bit.ly/2gnfbSk

3. Sebastian Kulczyk ściągnie do Polski znaną uczelnię. Będzie kształcić ludzi zmieniających świat

Singularity University to jeden z najbardziej wpływowych na świecie think tanków i inkubatorów, który do tej pory wykształcił ponad 10 tysięcy osób z blisko 100 krajów. Niebawem będzie edukować także Polaków. – Zaprosiłem [Uniwersytet – przyp.red.] do Polski, żebyśmy wspólnie mogli zobaczyć, kto, dlaczego i jak zmieni świat – mówi Kulczyk.

http://bit.ly/2xagxH4

4. dogadamycie.pl laureatem prestiżowego Technology Fast 50 Central Europe

12 października 2017r. w Warszawie odbyła się gala laureatów XVIII edycji rankingu Technology Fast 50 Central Europe organizowana przez międzynarodową firmę doradczą Deloitte. Laureatem 1. miejsca w Polsce (3. w Europie Środkowej) w kategorii „Rising Stars” został serwis tłumaczeniowy dogadamycie.pl.

http://bit.ly/2xSBgDv

5. Emplocity ze statuetką Orła Innowacji

Rozdano nagrody w konkursie “Orzeł Innowacji Startup” ogranizowanym przez dziennik “Rzeczpospolita”. W kategorii “Pomysł Roku” zwyciężyła firma Emplocity, twórca sztucznej inteligencji pomagającej w poszukiwaniu pracy i rekrutacji pracowników. W składzie jury znaleźli się przedstawiciele świata biznesu, nauki i instytucji publicznych.

http://bit.ly/2zmzKpK

6. MatchIt: startupowy maraton na Uniwersytecie Warszawskim

W przedostatni weekend października na Uniwersytecie Warszawskim odbędzie się niecodzienne wydarzenie. Podczas trzydniowego maratonu startupowego, pod okiem branżowych ekspertów, studenci różnych kierunków UW oraz WUM będą pracować nad swoimi projektami biznesowymi i społecznymi.

http://bit.ly/2yBBLPE

7. We Wrocławiu wypożyczymy elektryczne auta na minuty. Ruszy tam Vozilla

We Wrocławiu ruszy pierwsza w Polsce miejska wypożyczalnia elektrycznych samochodów Vozilla. Jego mieszkańcy będą mogli wsiąść do auta wypożyczanego na minuty już na początku listopada. Usługa ma działać na podobnej zasadzie co miejskie wypożyczalnie rowerów.

http://bit.ly/2gT6C2E

8. Kamil Bargiel finalistą EY Entrepreneur Of The Year Poland

CEO SentiOne, Kamil Bargiel, został tegorocznym finalistą polskiej edycji konkursu EY Entrepreneur Of The Year. Ze zgłoszeń wyłoniono pretendentów z dwunastu firm, którzy reprezentują trzy kategorie konkursowe: Produkcję i Usługi, Nowe Technologie/Innowacyjność oraz Nowy Biznes.

http://bit.ly/2iqVBcx

9. Znamy laureatów konkursu Office Superstar! Oto 11 firm mających najlepsze biura w Polsce

Zakończył się konkurs OFFICE SUPERSTAR organizowany przez firmę doradczą CBRE, który miał na celu wyłonienie najlepszych aranżacji biurowych w Polsce. Spośród ponad 100 uczestników konkursu, interdyscyplinarna Kapituła wyłoniła 11 firm z najbardziej unikalnie zaaranżowanymi powierzchniami biurowymi.

http://bit.ly/2imB60j

10. Steve Wozniak nauczy programowania. Właśnie ruszył z kursami online

Steve Wozniak, który razem ze Stevem Jobsem uruchomił Apple w 1976 roku, rusza z nowym projektem. Tym razem zajmie się edukacją i za pośrednictwem Woz U nauczy studentów programowania. Chce, aby łatwiej im było na rynku pracy. Celem przedsięwzięcia jest edukacja, która ma zapewnić niezbędne umiejętności do podjęcia pracy.

http://bit.ly/2xaUY9c

11. Polskie startupy wysoko w międzynarodowym konkursie. Jednak pokonali nas przedsiębiorcy z Kenii

Trzy polskie startupy zajmujące się ochroną środowiska dotarły do finału międzynarodowego konkursu ClimateLaunchpad. Niemniej pokonali ich przedsiębiorcy z Kenii, którzy zwyciężyli i zdobyli 10 tys. euro. Ich zespół opracował biopaliwo na bazie etanolu, celulozy i wody, które po wdrożeniu na rynek ma zmniejszyć zapotrzebowanie Kenii na importowaną naftę.

http://bit.ly/2yBrVi9

12. Gdańszczanie zobaczą rozkład jazdy autobusu w rozszerzonej rzeczywistości. Udostępniono im ARBus

Gdański startup pomoże pasażerom komunikacji miejskiej określić czas odjazdu autobusu i tramwaju. Wykorzystuje do tego rozszerzoną rzeczywistość, która zmieni fizyczną tablicę w wirtualny obraz z rozkładem jazdy. ARBus pojawi się także w innych miastach w Polsce. – Póki co naszą grupą docelową są mieszkańcy Trójmiasta – mówią założyciele.

http://bit.ly/2yAJ4XX

13. Phenicoptere wśród czterech finalistów SevenVentures Pitch Day – najważniejszego konkursu dla startupów na świecie

Polska spółka Phenicoptere, producent rękawiczek GLOV, które usuną nawet najtrudniejszy make-up i inne zanieczyszczenia wyłącznie za pomocą wody, znalazła się w finale SevenVentures Pitch Day, jednego z najważniejszych konkursów dla startupów na świecie. Firma będzie walczyć o 3-milionowy kontrakt na reklamę telewizyjną i internetową.

http://bit.ly/2xTXUeW

14. W najbliższą środę ukaże się magazyn PS Growth, który współtworzymy!

Już 25 października br., w Mindspace Warsaw w Hali Koszyki otwiera się Public Space – Instytut Komunikacji i Taktyk Wzrostu (growth hackingu). Swoją ofertę szkoleń z najlepszymi praktykami z Polski i zagranicy kieruje do małych i średnich przedsiębiorstw. Wśród mentorów znajdują się: Julia Izmalkowa, Michał Burda, Edyta Kowal czy Tomasz Wykowski.

http://bit.ly/2im23RL

Świat

1. Dwóch byłych pracowników Google pozyskało 60 mln dolarów na startup

Shishir Mehrotra i Alex DeNeui od trzech lat, po chichu, pracowali nad produktem Coda, który usprawni korzystanie z Google Docs. Dlaczego postanowili zająć się tym zagadnieniem? “Dokumenty tekstowe nie zmieniły się od 40 lat. Pierwsze powstały w latach 40-tych. Od tego czasu zmienialiśmy tylko design” czytamy na stronie.

http://tcrn.ch/2yEX5FZ

2. Facebook przejął aplikację do wypełniania ankiet o znajomych. Chce zainteresować nastolatków

Szef Facebooka znów przekonał startupowców wspólną wizją i celami do dołączenia do jego zespołu. W efekcie przejął aplikację społecznościową “tbh” do wypełniania ankiet o znajomych i będzie przekonywać nastolatków, aby częściej korzystali z jego serwisu. Amerykańscy nastolatkowie pobrali aplikację do wypełniania ankiet o znajomych aż 5 mln razy.

http://bit.ly/2yuGepE

3. Fundusze VC z Londynu znowu na szczycie listy. Inwestują najwięcej w fintech

Najbardziej rozwinięte miasta w Europie są daleko w tyle za Londynem jeśli chodzi o realizację inwestycji w startupy z branży fintech. Fundusze VC ze stolicy Wielkiej Brytanii zaangażowały ponad 3 mld dolarów w takie przedsięwzięcia. CNBC podaje 9 europejskich miast, które do tej pory zainwestowały największe pieniądze w startupy z sektora fintech.

http://bit.ly/2l2WMj4

4. Intel Capital zainwestował 60 mln dolarów w 15 startupów z dziedziny big data

Wśród startupów, w które zainwestował Intel Capital znajdziemy m.in. sztuczną inteligencję, która rozpoznaje uczucia czytając tekst. Tracer, kolejny startup z listy, zajmuje się analityką wyników sportowych zawodników. Łącznie w 15 startupów Intel zainwestował 60 milionów dolarów, które przeznaczą na rozwój.

http://tcrn.ch/2zC0P9c

5. PayKey zebrał 10 milionów dolarów. Ułatwi wspólne płacenie

Za pomocą tej aplikacji, każdy może podzielić rachunek np. za zamówione na imprezę jedzenie. Wystarczy, że wpisze kwotę do zapłaty i wybierze osoby, które powinny dołączyć do zrzutki. Wtedy dostanie komunikat na dowolnej aplikacji społecznościowej (Messenger, WhatsApp itp.) i za jej pośrednictwem będzie mógł dorzucić się do rachunku.

http://tcrn.ch/2xSGnE5

6. Startup do przeprowadzek pozyskał 22 miliony euro finansowania

Movinga to projekt działający we Francji i Niemiec. Za jego pomocą możemy zamówić usługę transportu rzeczy w dogodnym dla nas terminie, poznać cenę za cały transport i dokonać zamówienia. Startup pozyskał właśnie 22 miliony euro finansowania, które przeznaczy na ekspansję.

http://tcrn.ch/2znMPPG

7. Fundusz inwestycyjny od Alibaby zainwestował w startup Prenetics

Dowiedz się o sobie z DNA. Tak brzmi hasło promujące startup Prenetics, który pozyskał od inwestorów 40 milionów dolarów. Jego zadaniem jest analiza danych zawartych w naszym DNA, która pozwoli na wykrycie tendencji chorobowych i lepsze poznanie swojego organizmu.

http://tcrn.ch/2l2efIn 

8. Allset z 5 milionami dolarów. Pomoże rezerwować stoliki i zamówić jedzenie przed przyjściem do restauracji

Pięć milionów dolarów of funduszu Greycroft pozyskał właśnie startup Allset. Za jego pomocą możemy zarezerwować stolik w zrzeszonej restauracji, a w dodatku złożyć zamówienie zanim się w nim pojawimy. Dzięki temu szybciej zjemy posiłek, a restauratorzy będą mogli szybciej obsłużyć swoich klientów i przyjąć następnych.

http://tcrn.ch/2xTdJh6

9. Konkurent Airbnb pozyskał 13,6 mln euro

Spotahome to usługa, dzięki której możemy znaleźć sprawdzone przez zespół lokum, do pobytu długoterminowego. Mieszkania do wynajęcia możemy obejrzeć za pomocą strony internetowej, jak i ustalić opłaty i czas pobytu. Startup pozyskał właśnie ponad 13 milionów euro, które posłużą jako środki na zdobycie nowych klientów. 

http://tcrn.ch/2xTeGGc

obserwator-startupowy

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem