Obserwator startupowy – numer 30

Dodane: 08.01.2018

Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

Po świątecznej przerwie wracamy z kolejnym numerem magazynu "Obserwator startupowy". Zobaczcie, co ciekawego działo się w minionym tygodniu w świecie startupów (najczęściej piszemy o inwestycjach, więc zobaczcie, kto niedawno pozyskał inwestora na rozwój swojego biznesu).

Zdjęcie główne artykułu pochodzi z unsplash.com

Polska

1. LiveChat chwali się wynikami. Ma o 28% więcej klientów niż przed rokiem

LiveChat pozyskał w grudniu 302 klientów. Łącznie z jego usług korzysta już 23 107 firm w 150 krajach, co oznacza 28-procentowy wzrost w stosunku do poprzedniego roku. Na tym jednak firma nie zamierza poprzestać i planuje w ciągu dwóch lat pozyskać kolejnych 8 tysięcy klientów.

http://bit.ly/2lXaZvg

2. 2017 to był dobry rok dla Grupy Integer. Spółka rośnie 50% rok do roku

Należącą do Rafała Brzoski Grupa Integer dobrze zakończyła 2017 rok. Wysłała blisko 60 mln paczek i odnotowała wzrost wolumenu przesyłek na poziomie 51% rok do roku. W niektórych dniach InPost dostarczał paczki co 15 sekund. Od niedawna rozwija także chatbota.

http://bit.ly/2CFcjwZ

3. Od nowego roku weszły w życie nowe przepisy dla przedsiębiorców

Od 1 stycznia 2018 roku wchodzą w życie przepisy uszczelniające system podatkowy w Polsce, w tym między innymi dotyczące przekazywania do fiskusa rejestru VAT w formacie jednolitego pliku kontrolnego (JPK). O zmianach rozmawiamy z Magdaleną Flis, ekspert Tax Care, doradca podatkowy.

http://bit.ly/2CK3ulT

Świat

1. Travis Kalanick, były CEO Ubera, chce sprzedać 29% udziałów w spółce

Założyciel i były CEO Ubera zapowiedział sprzedaż 29% udziałów w spółce wycenianej na kilkanaście miliardów dolarów. Skandalista, oskarżony o molestowanie seksualne pracowniczek Ubera, może na nich zarobić nawet 1,4 miliarda dolarów. Zainteresowany zakupem jest jeden z największych inwestorów Ubera – SoftBank Group.

http://tcrn.ch/2F0mTwT

2. GoPro zwolni od 200 do 300 pracowników firmy?

Według źródeł serwisu TechCrunch, jeszcze w tym tygodniu firma stojąca za sportowymi kamerami GoPro ma zwolnić nawet 300 pracowników. Powodem do rozwiązania umowy o pracę ma być skupienie się na departamencie dronów z kamerami GoPro. Firma nie skomentowała jeszcze doniesień medialnych.

http://tcrn.ch/2CJKtke

3. Mark Zuckerberg: w 2018 roku naprawię Facebooka

Co roku Mark Zuckerberg wyznacza sobie noworoczne postanowienia. W poprzednich latach planował przebiec 365 mil, nauczyć się języka mandaryńskiego i zbudować system do domu oparty o sztuczną inteligencję. Tym razem zamierza naprawić Facebooka. Zuckerberg stwierdził również, że nie uda się zapobiec wszystkim błędom.

http://bit.ly/2Av3lgA

4. Kolejna sądowa batalia Ubera. Partner biznesowy domaga się ponad 19 mln dolarów

Brytyjska agencja reklamowa złożyła w kalifornijskim sądzie pozew przeciwko Uberowi nazywając go „niewiarygodnym partnerem biznesowym”. Twierdzi, że przewoźnik nie wywiązał się z umowy i nie zapłacić firmie ponad 19 mln dolarów za usługi marketingowe. Sprawa między Uberem a Fetch Media ciągnie się od września ubiegłego roku.

http://bit.ly/2CVocg7

5. Spotify pozwane za naruszenie praw autorskich. Artyści domagają się 1,6 mld dolarów

Pod koniec minionego roku do sądu federalnego w Kalifornii wpłynął pozew złożony przez Wixen Music Publishing przeciwko platformie muzycznej Spotify. Zgodnie z dokumentem, szwedzka spółka miała naruszyć prawa autorskie takich artystów jak Neil Young i The Doors.

http://bit.ly/2m1Lytl

6. Gigant branży kwiatowej kupił mały startup

BloomThat, startup oferujący możliwość zamówienia i dostawy dowolnego zestawu kwiatowego za pomocą strony internetowej, został sprzedany. Nabywcą została firma FTD, gigant branży kwiatowej, który oferuje dostawę kwiatów tego samego dnia. Według informacji serwisu TechCrunch, kwota transakcji była niska.

http://tcrn.ch/2CK3PFO

7. Berlińska aplikacja dla fanów jogi pozyskała 6,5 miliona dolarów inwestycji

Korzystając z programu na smartfony Asana Rebel, możemy poznać programy ćwiczeń dla fanów jogi. Aplikacja pokaże nam treningi, które pozwolą zachować “formę”. Startup stworzony przez zespół z Berlina pozyskał właśnie 6,5 miliona dolarów finansowania od e.ventures oraz La Famiglia.

http://tcrn.ch/2qypEmf

8. WP Engine pozyskał 250 milionów dolarów inwestycji

WP Engine to platforma do hostingu stron stworzonych w WordPressie oraz do zarządzania treścią. Jak czytamy w opisie strony, jej mocną stroną jest przede wszystkim ochrona przed atakami, które odpiera dwa miliony razy każdego dnia. Firma pozyskała właśnie finansowanie w wysokości 250 milionów dolarów.

http://tcrn.ch/2E8krDe

#WTF?

# Jak rozmawiać z psem? KYON Pet Tracker powie, co Twój pies ma na myśli

Jest mi gorąco. Nudzę się. Pomocy, tonę! Takie komunikaty możemy dostawać na ekranie smartfona jeśli założymy naszemu czworonogowi specjalną opaskę KYON. Pomoże ona w komunikowaniu się z psem i zapobiegnie np. jego zgubieniu.

http://bit.ly/2AxDAww

obserwator-startupowy