Obserwator startupowy – numer 6

obserwator startupowy numer 6
Udostępnij:
Co wydarzyło się w świecie startupowym między 26 a 30 czerwca? Tego dowiesz się z szóstego numeru naszego "Obserwatora startupowego", który jest podsumowaniem najciekawszych wydarzeń minionego tygodnia.

Polska 

1. Fundusz z Doliny Krzemowej inwestuje w polską spółkę

Właściciel portalu z ofertami pracy Pracuj.pl, podpisał umowę inwestycyjną z amerykańskim funduszem inwestycyjnym TCV. Inwestor obejmie mniejszościowy pakiet, z nieoficjalnych informacji wynika, że spółka została wyceniona na 1,5 mld złotych. – Wiedza i wieloletnie doświadczenie inwestora w sektorze technologicznym ułatwią dalszy wzrost naszych głównych biznesów i rozwiązań, które rozwijamy – mówi Przemysław Gacek, prezes Grupy Pracuj. 

http://bit.ly/2s8ngih 

2. 16 startupów rozpoczyna drugą rundę Pilot Maker

– Tym razem lista startupów to 16 firm, z których 8 odpowiada na wyzwania firmy Tauron, 5 to wybór Amplusa oraz kolejne 3 dedykowane są dla firmy Kross – wskazuje Leszek Zaremba, Koordynator operacyjny Pilot Maker, Innovation Manager techBrainers. Dziś zapowiedziano start drugiej rundy programy, podczas której startupy będą miały m.in. okazję do rozpoczęcia budowania relacji z przedstawicielami firm partnerskich. 

http://bit.ly/2tonvJJ 

3. SMSAPI wycenione na 16 mln euro. Spółka staje się członkiem międzynarodowej Link Mobility Group 

Spółka ComVision, właściciel marki SMSAPI, dołączy do norweskiej spółki giełdowej Link Mobility Group ASA. Umowa między firmami ma zostać sfinalizowana do połowy września. Uwzględniona w transakcji wartość polskiej firmy to 16 mln euro. Dzięki temu partnerstwu marka SMSAPI chce przyspieszyć proces wchodzenia na kolejne europejskie rynki. W czerwcu obie spółki podpisały list intencyjny w sprawie dołączenia SMSAPI do grupy Link.

http://bit.ly/2umCWiy 

4. Znamy finalistów Chivas The Venture. Polskie Nexbio na szóstym miejscu!

Już w lipcu zespół NEXBIO powalczy o 750 tys. dolarów. Wtedy odbędzie się gala finałowa w Los Angeles, przed którą wystąpią założyciele 30 startupów. To efekt głosowania internautów z całego świata, którzy wyłonili najciekawsze projekty. Polski startup zajął szóste miejsce. Jury doceniło zespół stojący za technologią do monitorowania stanu zdrowia roślin, dzięki której rolnicy szybciej wykryją choroby plonów, przez co zużyją mniej pestycydów. 

http://bit.ly/2to25wB

5. Datarino pozyskuje 6 milionów złotych od Luma Ventures

Grupa Datarino - twórca Cluify, platformy wprowadzającej zupełnie nowe możliwości pozyskiwania klientów w handlu detalicznym i e-commerce - otrzymała 6 mln złotych na dalszy rozwój organiczny oraz ekspansję międzynarodową od funduszu Luma Ventures. – Datarino to bardzo zgrany zespół, doświadczeni eksperci Big Data, a przede wszystkim nieustępliwi przedsiębiorcy – podsumowuje Tomasz Cichowicz, Partner w Luma Ventures. 

http://bit.ly/2toEcnY

6. We wrześniu rusza kolejna edycja Microsoft Accelerator

Ten akcelerator pomoże Ci pozyskać Rundę A, która dla wielu startupów jest początkiem drogi do marzeń o wielkim biznesie. Dzięki niej firma ma środki na ekspansję zagraniczną i rozwój. Do 11 sierpnia możecie zgłaszać się do akceleratora od Microsoftu, którego zespół pomoże Wam osiągnąć te cele. Microsoft Accelerator od 2013 roku pomógł w rozwoju 500 startupów. Więcej niż 80% z nich pozyskało rundę inwestycyjną. 

http://bit.ly/2sq2o5c

7. Mastercard ogłosił uczestników kolejnej edycji Start Path

Na konferencji Money20/20 Europe Mastercard przedstawił grupę startupów uczestniczących w kolejnej edycji Mastercard Start Path — globalnym programie wspierającym zaawansowane startupy z branży technologii finansowych, które będą miały wpływ na przyszłość handlu. Najnowsza edycja programu koncentruje się na zniwelowaniu luki między handlem stacjonarnym i elektronicznym. 

http://bit.ly/2tsJbVw

8. Aplikacja Tylko wygrywa w konkursie Best of X Polska

Firma meblarska nowej generacji, Tylko, otrzymała nagrodę w prestiżowym konkursie zorganizowanym przez Allianz dla startupów Best of X Polska. Best of X to specjalnie dedykowany konkurs mający na celu znaleźć najlepsze startupy w poszczególnych krajach Europy, między innymi w Niemczech, w Czechach i w Polsce. Autorzy aplikacji Tylko otrzymali nagrodę w kategorii “Innowacyjny startup”.

http://bit.ly/2tstPQP

Świat 

1. Nvidia, SpaceX i Amazon to trzy “najmądrzejsze” spółki świata

Magazyn Technology Review przygotował listę pięćdziesięciu najmądrzejszych spółek świata. Autorzy raportu pod uwagę wzięli to, w jaki sposób spółki “najlepiej wykorzystują innowację w połączeniu z modelem biznesowym”. Najlepsze na świecie okazały się Nvidia, SpaceX i Amazon. Na liście znalazły się firmy z Niemiec, Danii, Stanów Zjednoczonych, a nawet z Kenii. Niestety nie ma na niej żadnej polskiej spółki. 

http://bit.ly/2umGVf3

2. Firma Kompas wygrywa 50 tys. euro w pierwszej europejskiej edycji konkursu Visa „Everywhere Initiative”

Visa wskazała kilka dni temu zwycięzców pierwszej europejskiej edycji programu „Everywhere Initiative”, przyznając trzem start-upom nagrody o łącznej wartości 100 tys. euro, oraz oferując im możliwość wykorzystania interfejsów programistycznych aplikacji (API) Visa we współpracy z menedżerami i specjalistami. Zwycięzcami w poszczególnych kategoriach zostały następujące firmy: bitemojo, Kompas i Fly Money.

http://bit.ly/2to06bn 

3. Your.MD pozyskuje 10 mln dolarów finansowania

Orkla Ventures, Smedvig Capital i kilku prywatnych inwestorów zainwestowało 10 milionów dolarów w spółkę odpowiedzialną za aplikację Your.MD. Ten czatbot za pośrednictwem aplikacji webowej, iOS, Android, Facebook Messengera, Skypea, Slacka czy Telegrama, potrafi określić, co może nam dolegać, jeśli czujemy ból czy inne dolegliwości. Aplikacja działa na 35 rynkach, pobrano ją ponad 2,1 miliona razy. 

http://tcrn.ch/2u1ATkt

4. Spółka rozwijana wraz z profesorami Oxfordu pozyskała 22 miliony dolarów finansowania

Diffblue rozwija trzy produkty oparte o sztuczną inteligencję. Wśród nich znajdziemy bota, który przegląda stworzony kod/oprogramowanie pod kątem występujących błędów. Dzięki temu rozwiązaniu klient oszczędza czas i pieniądze na poprawianiu kodu. Diffblue testuje oprogramowanie, a wyniki przesyła klientom. Spółka właśnie pozyskała 22 miliony dolarów, które przeznaczy na ekspansję przedsięwzięcia.

http://tcrn.ch/2u1W32c

5. Serwis z wyjątkowymi mieszkaniami do wynajmu pozyskał 1,5 mln dolarów finansowania

Za pomocą Stayawhile klienci mogą wyszukiwać najlepsze mieszkania do wynajęcia na dłuższy okres, od miesiąca w górę. Co wyróżnia ten startup na tle takich serwisów jak Booking.com i Airbnb? To, że wszystkie mieszkania w ofercie zostały wyselekcjonowane i sprawdzone przez zespół Stayawhile. Serwis pozyskał 1,5 mln dolarów finansowania i działa w: Nowym Jorku, Bostonie, Waszyngtonie, San Francisco, Londynie, Paryżu i Los Angeles. 

http://tcrn.ch/2u28avQ