Nowa misja Pavela Muchy
Aspire11 rozpoczyna działalność, stosując podejście barbell, składające się z dwóch strategii, nazwanych Tribes i Eternals. Do Muchy dołączyli Rentea i LP The Partners Group, a także Tülin Tokatli jako partnerka odpowiedzialna za budowanie i zarządzanie portfelem Tribes. Jak deklaruje, chce wykorzystać własne doświadczenie w ocenie inwestorów VC jako była inwestorka w Europejskim Funduszu Inwestycyjnym (EIF).
– Obudzenie uśpionego kapitału emerytalnego i skuteczne połączenie go z inwestorami VC i przedsiębiorcami działającymi przez całe życie stało się dla mnie misją. Dzięki szerszym zmianom w przepisach UE dotyczących emerytur i inwestycji długoterminowych kapitał emerytalny może teraz angażować się na rynkach prywatnych i venture capital – mówi Pavel Mucha, założyciel Aspire11.
Czytaj także: Startup TopK pozyskuje fundusze, a nowy fundusz KAYA wkracza do gry
Założona w 2025 r. firma Aspire11 jest platformą inwestycyjną dla kapitału emerytalnego, która planuje w ciągu najbliższych pięciu lat zainwestować środki w rozwijające się przedsiębiorstwa pokoleniowe i inwestorów VC na całym świecie. Misją Aspire11 jest aktywizacja i połączenie uśpionego kapitału – z horyzontem inwestycyjnym od 20 do 30 lat – z globalnymi rynkami prywatnymi (niepublicznymi), umożliwiając funduszom emerytalnym udział w rozwoju przedsiębiorstw przekraczających możliwości rynków publicznych.
Inwestorskie doświadczenie
Mucha założył KAYA VC, jedną z pierwszych firm venture capital w Europie Środkowo-Wschodniej, był współzałożycielem firmy Orbit Capital zajmującej się finansowaniem venture debt i wspierał niektóre z najbardziej udanych przedsięwzięć venture capital w regionie, w tym Rohlik Group, Mews, Booksy i DocPlanner. Był również inwestorem w wielu wyjątkowych funduszach Seed VC wspierających takie firmy jak Revolut, PhotoRoom, Incident i Yoco.
Platforma koncentruje się na rozwijających się firmach, które mają „silne produkty, przedsiębiorcze DNA i doskonałą realizację, a także na wyjątkowych inwestorach VC na wczesnym etapie rozwoju, którzy z przekonaniem inwestują w przełomowe technologie, zmiany demograficzne i podzielają wiarę w świat obfitości”. Pierwsi oszczędzający na emeryturę uzyskają dostęp poprzez Rentea, firmę emerytalną należącą do czeskiej grupy finansowej Partners.
Kanadyjska inspiracja
Aspire11 czerpie inspirację z kanadyjskiego modelu Maple. Według platformy tylko 0,02% aktywów trafia do szybko rozwijających się start-upów, co prowadzi do niekonkurencyjnych w skali globalnej zwrotów dla europejskich emerytów. Aspire11 ma na celu przerwanie tego cyklu.
– Od lat schemat jest taki sam. Europejskie rynki prywatne nie były wystarczająco głębokie, a ich rozwój był boleśnie powolny. Przedsiębiorcy z całego kontynentu walczyli o cierpliwy, długoterminowy kapitał w Europie, aby móc budować na dużą skalę, podczas gdy inwestorzy VC byli zmuszeni szukać płynności za granicą. Kontrast z głębokością rynków północnoamerykańskich był oczywisty i od dawna domagał się zmian – zaznacza Mucha.
Eliminując presję związaną z krótkoterminowymi wyjściami i zakłóceniami w tabeli kapitałowej, Aspire11 umożliwia przedsiębiorcom i inwestorom VC skupienie się na budowaniu trwałych, definiujących branżę przedsiębiorstw. Fundusz działa w perspektywie długoterminowej, koncentruje się na rynkach prywatnych (niepublicznych), priorytetowo traktuje efektywność opłat i aktywny udział, a jego misją jest wzmocnienie systemów emerytalnych.