W Sztokholmie umowę podpisali gen. brygady Carl-Fredrik Edström, dyrektor Wydziału Systemów Kosmicznych i Lotniczych FMV oraz Seppo Aaltonen, Wiceprezes ds. krajów nordyckich i NATO w ICEYE. Na mocy porozumienia Szwecja pozyska satelity ICEYE wyposażone w radar z syntetyczną aperturą, dostęp do danych satelitarnych oraz oprogramowanie wraz z powiązaną infrastrukturą naziemną i techniczną wymaganą do ustanowienia suwerennych zdolności ISR w domenie kosmicznej. Siły Zbrojne Szwecji wejdą w posiadanie systemu, który będzie wykorzystywany do zapewnienia suwerennej kontroli nad przydziałem zadań, wykorzystaniem operacyjnym oraz użyciem pozyskiwanego rozwiązania celem wspierania realizacji potrzeb związanych z bezpieczeństwem narodowym i obronnością.
Dopasowane do nordyckiej aury
Cechą satelitów SAR ICEYE jest zdolność do zapewniania danych i zobrazowań w wysokiej rozdzielczości do 16 cm na piksel, w dzień lub w nocy, niezależnie od zachmurzenia, opadów deszczu czy śniegu – czyli czynników często stanowiących poważną przeszkodę w pozyskiwaniu konwencjonalnych zobrazowań satelitarnych (pochodzących z sensorów optycznych). Zdolności te są szczególnie istotne dla krajów nordyckich, gdzie długie, zimowe okresy bez światła słonecznego, ciągłe zachmurzenie oraz szybko zmieniające się warunki atmosferyczne mogą ograniczyć widoczność przez dłuższy czas. Zapewniając w niezawodny sposób zobrazowania wspierające procesy decyzyjne niezależnie od panujących warunków, technologia SAR wspiera proces ciągłego budowania świadomości sytuacyjnej, wspierając operacje wielodomenowe prowadzone przez NATO na północy Europy oraz w rejonie Arktyki – tu przewaga w zakresie procesów decyzyjnych częstokroć uzależniona jest od szybkiego dostępu do informacji na temat najtrudniejszych środowisk operacyjnych.
Militarna ewolucja
Wspomniana inwestycja stanowi element historycznego procesu przezbrajania się, w jaki zaangażowały się Siły Zbrojne Szwecji oraz wynika bezpośrednio z realizowanej przez Szwecję strategii bezpieczeństwa narodowego i obronności. Wzmacniając suwerenne zdolności w domenie kosmosu, Szwecja chce zwiększyć gotowość operacyjną na poziomie narodowym, wspierać swoich partnerów i sojuszników, a także przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa w rejonie państw nordyckich. Podpisana umowa stanowi odzwierciedlenie roli jaką ICEYE odgrywa w zmianie europejskiego i natowskiego podejścia do taktycznego wykorzystania domeny kosmicznej w działaniach związanych z obronnością. Mowa o ewolucji, w której sojusz i państwa partnerskie przechodzą od wykorzystania pojedynczych, starszych, mniej odpornych systemów na poziomie strategicznym, do suwerennie zarządzanych, odporniejszych zdolności zbierania danych wywiadowczych z kosmosu, z wysoką częstotliwością rewizyty – co przekłada się na możliwość wspierania decydentów w wymiarze taktycznym.
– ICEYE z dumą zawiera partnerstwo z Siłami Zbrojnymi Szwecji – dostarczymy suwerenne zdolności wywiadowcze w domenie kosmicznej, które będą funkcjonowały w każdych warunkach pogodowych i oświetleniowych z jakimi zmaga się Arktyka jak i Północna Europa. W szczególności cieszy nas współpraca ze Szwecją i naszymi najbliższymi sojusznikami NATO w rejonie nordyckim, ukierunkowana na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa i odporności północnowschodniej flanki NATO – stwierdził Seppo Aaltonen, Wiceprezes ICEYE ds. krajów nordyckich i NATO.