Od gorących plaż Mauritiusu po Himalaje. Dla startupów nie ma ograniczeń!

Dodane:

Jacek Stężowski Jacek Stężowski

Od gorących plaż Mauritiusu po Himalaje. Dla startupów nie ma ograniczeń!

Udostępnij:

Termin „startup” pierwszy raz został użyty w 1976 roku. Pojawił się on w artykule magazynu Forbes, dotyczącym nowopowstałych firm. Jego popularyzacja nastąpiła w okresie tzw. gorączki internetowej (1996 – 2001 r.). W ciągu kilku dekad, środowisko startupowe rozrosło się do ogromnych rozmiarów. Nowe, innowacyjne przedsiębiorstwa powstają w dosłownie każdym zakątku Ziemi.

Opiniotwórcze portale co roku publikują listę najbardziej przyjaznych krajów dla rozwoju startupów. Na szczycie zestawienia niezmiennie plasują się kraje wysoko rozwinięte, co nie jest dla nikogo zdziwieniem.

Jednak, nawiązując do stwierdzenia zawartego we wstępnie, startupy rozwijają się również w bardziej egzotycznych i mniej oczywistych miejscach świata, często mierząc się z niesprzyjającymi warunkami ekonomicznymi, politycznymi i legislacyjnymi.

Przedsiębiorstwa te najczęściej są zorientowane na działalność lokalną, jednak istnieją też takie, którym udało się rozszerzyć obszar funkcjonowania i dzisiaj są markami kojarzonymi na całym świecie.

Ostoja demokracji w Afryce a startupy

Mauritius jest jednym z nielicznych afrykańskich krajów, w którym panuje stabilna demokracja oraz przestrzegane są prawa człowieka. Jako obszar atrakcyjny dla turystów, Mauritius generuje spore zyski, przodując pod tym względem na tle reszty Afryki.

Dzięki sprzyjającemu środowisku, na Mauritiusie mogą działać akceleratory i inkubatory przedsiębiorczości (Mauritius Startup Incubator, La Plage Factory, Turbine). Konsekwencją tego są oczywiście startupy, które coraz wyraźniej zaznaczają swoją pozycję na rynku.

Dobrym przykładem odnoszącego sukcesy startupu jest Rwazi. Firma rodem z Mauritiusu zajmuje się analizą danych rynkowych. Opiera się to na dostarczaniu firmom zewnętrznych raportów zawierających dane dotyczące cen oraz dostępności ich produktów w porównaniu z produktami konkurencji.

Dane do raportu może przesyłać każdy użytkownik dedykowanej aplikacji mobilnej. Za jej pośrednictwem udostępniane są aktualne ceny danego produktu. Na tej podstawie, klient otrzymuje szczegółową analizę rynku, przez co może skorygować swoje działania marketingowe, dystrybucyjne i sprzedażowe. Startup rozszerzył już swoją działalność na takie kraje jak Uganda, Zambia czy Rwanda.

Na Mauritiusie rozwija się również fintech. Tutaj przykładem może być startup IAME, działający w branży blockchain. IAME stworzyło token (kryptowalutę), której zadaniem jest identyfikacja i analiza transakcji oraz sprawdzanie przesyłanych dokumentów.

Cyberbezpieczeństwo z podnóża Himalajów

Nepal to kraj zniszczony wojną domową, którego 75% dochodów pochodzi z rolnictwa. Po wojnie domowej w kraju zapanował polityczny chaos, wywołany przez ugrupowania komunistyczne. Ponadto niespełna 80% populacji Nepalu ma dostęp do elektryczności.

Tak niesprzyjające warunki polityczne oraz ekonomiczne nie przeszkodziły w rozwoju startupowi Vairav, którego głównym obszarem działalności jest bezpieczeństwo cybernetyczne. Platforma Vairav ​​Technology Cyber ​​Threat Monitoring analizuje dane w czasie rzeczywistym w celu przyspieszenia i zwiększenia skuteczności reakcji na zagrożenie cybernetyczne.

W ofercie startupu znajdują się takie działania jak monitorowanie integralności plików, wykrywanie włamań do sieci i rootkitów, kontrola CIS oraz scentralizowane zarządzanie dziennikami. Ponadto, platforma dostarcza klientowi szczegółowe raporty dotyczące jego bezpieczeństwa w sieci.

Inteligentne rozwiązania telekomunikacyjne

Republika Zielonego Przylądka to kolejne Państwo, które utrzymuje się głównie z rolnictwa i kojarzy bardziej z egzotycznymi podróżami niż zaawansowanymi technologicznie startupami. Ciekawostką jest, że około 25% PKB tego kraju pochodzi ze środków przesyłanych do rodzin przez krewnych mieszkających poza granicami tego kraju.

Smart Solutions to startup, który z powodzeniem rozwija się w na Wyspach Zielonego Przylądka, oferując innowacyjne rozwiązania telekomunikacyjne. Zakres działalności startupu to przede wszystkim aplikacje internetowe i mobilne (dedykowane do systemów Android oraz iOS).

Smart Solutions świadczy usługi także w obszarze kontroli i zarządzania flotą oraz wdrażania rozwiązań Smart Cities. Na tę chwilę startup skupia się na działalności lokalnej, ułatwiając codzienne życie mieszkańcom Republiki Zielonego przylądka.

Technologia satelitarna rozwijana w południowej Azji

Z Oceanu Atlantyckiego przenosimy się na południowe wybrzeże Półwyspu Indyjskiego. Na Sri Lance działa startup E3X. Innowacyjność oraz sam profil działalności pozwoliły firmie przekroczyć granice dawnego Cejlonu i zdobyć popularność na całym świecie.

E3X Global to dostawca usług w zakresie najnowocześniejszych rozwiązań komunikacyjnych oraz platform mobilnych. Inżynierowie startupu wykorzystują innowacyjne technologie satelitarne dostarczając kreatywne rozwiązania dla wielu branż.

E3X Global jest jednym z najpoważniejszych graczy na świecie w obszarze morskich usług satelitarnych (m.in. telefonia satelitarna i terminale komunikacyjne wraz z antenami). Oferta startupu zawiera obsługę flot statków żeglugowych, tankowców, kontenerowców, holowników i innych specjalistycznych łodzi roboczych.

Oprócz tego, E3X Global ściśle współpracuje z przemysłem, organizacjami rządowymi i marynarką wojenną Sri Lanki.

Stwórz własną grę edukacyjną

W Hondurasie powstał startup TinyTap czyli bezpłatna platforma do produkcji gier na iPada oraz iPhone’a. Dzięki niej rodzice, nauczyciele oraz dzieci mogą tworzyć i udostępniać własne gry edukacyjne.

Platforma w ciągu kilku sekund może zamienić dowolny obraz w interaktywną czynność. Gry tworzone w TinyTap mogą być sprzedawane na TinyTap Market, App Store i Google Play. Dzięki szerokiej gamie możliwości, aplikacje stworzone na TinyTap łączą w sobie edukację i dobrą zabawę.

Wsparcie dla obiecujących artystów

Na granicy Republiki Południowej Afryki i Mozambiku leży niewielkie Państwo – Suazi (Eswatini). Liczba ludności tego kraju wynosi około 1,5 miliona a bezrobocie jeszcze niedawno sięgało 40%.

Właśnie w tym kraju powstała platforma handlowa Boast – iD, która zrzesza niezależnych artystów (projektantów mody, malarzy, fotografów itd.). Platforma służy do sprzedaży produktów marek oraz prywatnych manufaktur, które dopiero wchodzą na rynek. Twórcy Boast – iD, szczególną uwagę zwracają na ekologiczność wystawianych produktów.

Startup oferuje pełne wsparcie użytkowników platformy. Mowa tu m.in. o możliwości prowadzenia relacji live przez sprzedawców oraz rozbudowanym zarządzaniu sklepem.

Dobry projekt przetrwa w każdych warunkach

Startupy ciągle zadziwiają nas swoją innowacyjnością i pomysłem na prowadzenie biznesu. Tym razem szokować może zdolność prężnego rozwijania firmy w tak egzotycznych i często niestabilnych regionach.

Warto też podkreślić, że w tym przypadku działalność startupów często jest związana z lokalną ludnością. Dlatego sukces biznesowy przedsięwzięcia zazwyczaj jest tożsamy z poprawą jakości życia danej społeczności.

Czytając o powyższych startupach, można przywołać cytat – „ograniczenia są tylko w naszych głowach”. Ta sloganowa i nieco już wyświechtana wypowiedź akurat tym razem trafia w sedno.