Od problemu do rozwiązania, a nie odwrotnie – Dominik Swadźba (uPacjenta.pl)

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Od problemu do rozwiązania, a nie odwrotnie – Dominik Swadźba (uPacjenta.pl)

Udostępnij:

W najnowszym odcinku podcastu MamStartup rozmawiamy z Dominikiem Swadźbą, CEO i co-founderem uPacjenta.pl. Dominik dzieli się swoim doświadczeniem związanym z prowadzeniem i rozwijaniem startupu w branży medycznej.

uPacjenta.pl było na 5. miejscu najszybciej rozwijających się startupów w CEE w raporcie Deloitte Technology Fast 500 2023. Dominik Swadźba opowiada o wyzwaniach, z jakimi się zmagał oraz o kluczowych zasadach, które kierują jego podejściem do biznesu.

Należy wyjść od problemu

Dominik podkreśla, że najważniejszy punkt wyjścia to problem, a nie samo rozwiązanie. Tego właśnie się uczył, kiedy był na programie Master in Technology Entrepreneurship, kiedy studiował w Londynie. 

Przesłuchiwałem pacjentów i pytałem ich, co jest dla nich wyzwaniem. Okazało się, że napotykali na dwa duże problemy. Po pierwsze, nie potrafili interpretować wyników badań laboratoryjnych, a po drugie  jeżeli już nawet te wyniki rozumieją, to wykonanie samych badań jest dla nich bardzo uciążliwe. Stąd powstało uPacjenta.pl, czyli badania krwi do domu czy do biur. Taka jest jakby geneza powstania: od problemu do rozwiązania, a nie odwrotnie – mówi Dominik Swadźba, CEO i co-founderem uPacjenta.pl.

Uber dla pielęgniarek

Dominik opowiada, jak ważne jest ciągłe sprawdzanie projektu na każdym możliwym etapie oraz zachowanie stałej interakcji z użytkownikami. 

Sprawdzaliśmy, czy ludzie będą zainteresowani naszym rozwiązaniem przyjaznymi. Jak już zobaczyliśmy, że to działa, bardzo szybko przystąpiliśmy do budowy platformy, której technologia łączyła popyt z podażą, czyli tak zwany marketplace. Tą platformę można na pewno nazwać Uberem dla pielęgniarek, bo większość osób, które u nas pracuje, jest osobami, które też mają inną pracę, natomiast tutaj świadczą usługi w niepełnym zakresie i mogą to robić dzięki temu, że mają aplikację – dodaje Dominik.