Na tę kartę graficzną wszyscy czekali. Oficjalna premiera GeForce RTX 3060

Dodane:

Agata Ruszkowska Agata Ruszkowska

Na tę kartę graficzną wszyscy czekali. Oficjalna premiera GeForce RTX 3060

Udostępnij:

Karty graficzne o dużej mocy i przystępnej cenie będą raczej trudno dostępne na rynku. Jakie parametry ma ten rozchwytywany sprzęt?
Koncern z Santa Clara cały czas zaskakuje nowymi modelami układów przeznaczonych do desktopów. Teraz swoją premierę na rynku mają karty graficzne z rodziny GeForce RTX 3060, które mają przyciągnąć zarówno graczy, jak i osoby zainteresowanie tematem kryptowalut.

Pierwsza z nich to GeForce RTX 3060, która będzie dostępna z 6 lub 12 GB pamięci graficznej typu GDDR6. Karta jest wykonana w 8nm procesie technologicznym Samsunga rdzenia graficznego GA106-300 o powierzchni 628 mm kwadratowych. Wykorzystano w niej wsparcie technologii Resizable Bar w inne nowinki NVIDIA, m.in. DLSS 2.0 i Ray-Tracing. To jednocześnie pierwszy model firmy, który posiada ograniczniki wydajności przy „kopaniu kryptowalut” na poziomie nie sterowników, a BIOSu.

Katalogowe ceny tej jakże wyczekiwanej przez fanów technologii karty zaczynają się od 1599 złotych.

Dodatkowo producent zapowiedział, że wkrótce na rynku pojawi się wersja Aorus Elite 12G, która wyróżnia się futurystyczną stylistyką w stylu „neopunk”. Karta została utrzymana w ciemnej kolorystyce, a całość wzbogacono podświetleniem RGB LED (RGB Fusion 2.0). Urządzenie bazuje na układzie graficznym NVIDIA Ampere GA106 w wersji z 3584 jednostkami CUDA. Oprócz tego przewidziano 12 GB pamięci GDDR6 192-bit.

Warto dodać, że model Aorus Elite pracuje z fabrycznie podniesionymi zegarami – taktowanie rdzenia zwiększono z 1777 MHz do 1867 MHz (jest to zatem jedna z wydajniejszych wersji karty). Natomiast do chłodzenia konstrukcji wykorzystano cooler WindForce 3X, który znacznie wystaje poza obrys płytki drukowanej. Konstrukcja obejmuje masywny radiator z pięcioma miedzianymi ciepłowodami oraz trzy duże wentylatory.

Cena i data premiery tego modelu jeszcze nie jest znana.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem