Opaska, która może uratować życie

Dodane:

Karolina Halik Karolina Halik

Udostępnij:

Kartę ICE (czyt. In Case of Emergency) warto mieć przy sobie, bo zawiera informacje, które pomogą ratownikom w pracy. Jak te dane przechowywać na basenie? W opasce na nadgarstek, którą stworzył zespół Safe Mate. Możemy w niej przechować informacje o lekach, które zażywamy, czy kontakty w razie wypadku.

Zdjęcie royalty free z Fotolia

Safe Mate to drobny silikonowy gadżet, który ułatwia pierwszą pomoc w sytuacji, kiedy poszkodowany nie ma przy sobie dokumentów. Ratownik może szybko odczytać z niej ważne dla naszego zdrowia informacje. Opaska jest wodoodporna, więc może okazać się przydatna dla fanów sportów wodnych i ekstremalnych, którzy często nie mają możliwości zabrania karty czy dowodu osobistego ze sobą. Już nie muszą się o to martwić. Dlaczego?

Informacje medyczne online

Safe Mate to narzędzie, które umożliwia zapisanie informacji online. Aby korzystać z urządzenia wystarczy podać swoje nazwisko oraz numer ICE (informujący ratowników, do kogo powinni zadzwonić w razie nagłego wypadku). Wśród danych, które możemy dobrowolnie umieścić w opasce są numery telefonów, informacje o ubezpieczeniu, chorobach, alergiach i przyjmowanych lekach.

Umieszczone w ten sposób informacje są pomocne dla ratowników medycznych, którzy aby udzielić właściwej pomocy muszą zadać pytania m.in. o choroby i przyjmowane leki. W sytuacji nad wodą, kiedy poszkodowany nie ma przy sobie dokumentów i telefonu, a jego stan uniemożliwia komunikację dostęp do nich jest utrudniony. Dlatego warto skorzystać z Safe Mate, która szybko udzieli informacji za nas. W jaki sposób je przekazuje? 

Aplikacja ratunkowa

Safe Mate to nie tylko opaska na nadgarstek, ale także aplikacja mobilna, z którą urządzenie łączy się przez technologię NFC. Dostęp do danych mają użytkownicy oraz służby medyczne po zbliżeniu bransoletki do smartfona lub tableta obsługującego daną technologię. Twórcy zapewniają, że dzięki wykorzystanym w narzędziu zabezpieczeniom zastosowanym w NFC, przechowywane dane w chmurze są bezpieczne. 

Dostęp do zapisanych informacji o pacjencie jest możliwy wyłącznie przez aplikację w smartfonie użytkownika oraz program skierowany do ratowników medycznych. Pierwsza z aplikacji jest dostępna do pobrania przez posiadających opaski oraz telefonów z NFC. Umożliwia ona edycję danych oraz umieszczenie dokumentów w chmurze. Profesjonalna aplikacja medyczna jedynie udostępnia dane użytkownika.

Ochrona rodzicielska

Opaska znajduje swoje zastosowanie nie tylko podczas wypadków. Jest to także narzędzie dla rodziców, które ułatwia kontakt z dzieckiem zagubionym na plaży. Osoba, koło której znajdzie się maluch bez opiekunów, będzie mogła odczytać dane kontaktowe i odprowadzić małolata do właściwych osób. Safe Mate pomoże również podczas wyjazdów zagranicznych – opaska pozwoli na uzyskanie danych kontaktowych rodziców dziecka, które nie zna języka obcego.

Cieszymy się, że powstają takie technologie, które ratują życie, a nie zapewniają nam tylko rozrywkę.