Open API od T-Mobile?

open api od t mobile
Udostępnij:
Na nasze pytania związane z Open API odpowiedział Kamil Leszczuk, specjalista ds. technologii telekomunikacyjnych T-Mobile, który był odpowiedzialny za zaprojektowanie i zaimplementowanie protokołu Open API.

Na nasze pytania związane z Open API odpowiedział Kamil Leszczuk, specjalista ds. technologii telekomunikacyjnych T-Mobile, który był odpowiedzialny za zaprojektowanie i zaimplementowanie protokołu Open API.

Co to jest Open API?

Open API jest interfejsem, poprzez który każdy deweloper może wykorzystać sieć T-Mobile z poziomu swojej aplikacji, począwszy od prostych operacji wysłania i odebrania SMS, przez zestawianie połączeń głosowych, aż po bardziej zaawansowane funkcje jak lokalizowanie terminali. W ramach inicjatywy Open API chcemy udostępnić sam interfejs, jak i portal deweloperski, poprzez który każdy będzie mógł zapoznać się z dokumentacją czy przejrzeć forum, a po rejestracji uzyskać dostęp oraz wypróbować Open API. Ważne jest to, że deweloperzy będą mogli korzystać z dowolnej platformy, języka programowania czy systemu operacyjnego, ponieważ Open API oparte jest o standardowe technologie internetowe (np. HTTP, JSON, XML).

Jakie możliwości daje Open API?

Open API pozwala na wysyłanie wiadomości SMS, MMS czy WAP Push, a także na odbieranie SMS, przy czym, co jest unikalne pośród tego rodzaju usług, każdy deweloper uzyskuje swój własny numer telefoniczny, dzięki czemu może tworzyć bardziej atrakcyjne usługi wykorzystujące możliwość odbierania wiadomości.
Kolejną funkcjonalnością jest możliwość lokalizowania terminali za pomocą stacji bazowych. Dokładność tej lokalizacji jest niższa niż przy wykorzystaniu GPS, ale w zamian za to działa ona z każdym typem terminala (nawet bez modułu GPS). Deweloper może także zestawić połączenie telefoniczne między dwoma wybranymi numerami. Dzieje się to za pomocą jednego prostego wywołania API, bez konieczności wybierania żadnego numeru na telefonie.

Spośród pozostałych metod dostępnych w tej chwili, wymienić można metodę MNP (ang. Mobile Number Portability) pozwalającą określić, w sieci którego operatora znajduje się dany numer czy możliwość odbierania kodów USSD, czyli kodów wpisywanych przez klientów na klawiaturze telefonu (np. *138*1002#).

Kiedy będzie można skorzystać z Waszego Open API?

Już wkrótce zostanie uruchomiona strona dla developerów. Tam będzie można zapoznać się z dokumentacją, przejrzeć przykłady oraz zarejestrować się w celu otrzymania dostępu do Open API.

Ile to będzie kosztować?

Niewiele :) Część funkcjonalności ma być za darmo (np. MNP czy USSD), a część w bardzo atrakcyjnych cenach. Np. wysłanie SMS to jedyne 12 groszy. Pełny cennik będzie dostępny na stronie.

Dlaczego chcecie udostępnić Open API?

Naszym celem jest pozwolenie jak najszerszej grupie deweloperów na tworzenie usług w oparciu o sieć T-Mobile. Nie chcemy narzucać tutaj żadnych ograniczeń co do formy tych usług, stąd decyzja o udostępnieniu najprostszego z możliwych interfejsów, który będzie można wykorzystać z poziomu każdej platformy, języka programowania czy systemu operacyjnego. Zamierzamy udostępnić przykłady, jak wykorzystać Open API z poziomu takich języków jak Java, Java Script, PHP czy Python. To nie wyczerpuje jednak możliwości, również będzie można skorzystać właściwie z dowolnego innego języka, byle wspierał takie technologie jak HTTPS oraz XML/JSON.

Jakie są wasze plany związane z Open API?

Liczymy na Was, deweloperów, że docenicie możliwości jakie daje Open API. A my już teraz pracujemy nad rozszerzeniem zakresu funkcjonalności oferowanych w ramach Open API.