OpenAir pomoże sprawdzić jakość powietrza w biurze

Dodane:

Agata Ruszkowska Agata Ruszkowska

OpenAir pomoże sprawdzić jakość powietrza w biurze

Udostępnij:

Mamy już październik i ani się obejrzeć, jak na dobre ruszy sezon grzewczy. To dobry moment, aby zbadać jakość powietrza w miejscu, w którym pracujemy. Może w tym pomóc to niepozorne urządzenie od polskiej firmy.

Jakość powietrza staje się coraz ważniejszym tematem w dużych miastach – szczególnie w okresie zimowym, kiedy znów wraca problem pieców i wzmożonego ruchu samochodowego. Wiele start upów już oprocentowuje swoje urządzenia, które mają nam pomóc z monitorowaniem stanu powietrza, a także z ich oczyszczaniem. Jednym z nich jest Airly – polska firma oferująca czujniki mierzące w danym miejscu i w danym czasie stężenie pyłów zawieszonych PM1, PM2.5 oraz PM10 i najważniejsze parametry pogodowe.

Airly oferuje rozwiązania na dużą skalę (głównie dla gmin i miast), ale teraz każdy nas może pozwolić sobie na zmierzenie poziomu zanieczyszczenia w domu lub w biurze. Rozwiązaniem jest OpenAir – inteligentny asystent jakości powietrza. Urządzenie nie tylko sprawdza jakość powietrza, ale także podsuwa zindywidualizowane wskazówki, jak poprawić jego stan.

OpenAir to innowacyjne urządzanie, które w całości powstało na Śląsku – jego twórcy są odpowiedzialni za powstanie serwisu katoluft.pl i czujnik powietrza Smogomierz. Za wyjątkowy design odpowiada katowickie studio projektowe Wzorro Design, a ręczna produkcja odbywa się w Modelarni Ceramicznej Bogdana Kosaka w Cieszynie. Dbałość o wygląd tego urządzenia sprawia, że świetnie się prezentuje w nowoczesnej przestrzeni.

Asystent jakości powietrza jest ładny, ale przede wszystkim skuteczny. OpenAir łączy się poprzez internet z najbliższą stacją monitoringu powietrza i sygnalizuje jego jakość trzema kolorami – błękitnym, żółtym i czerwonym. Informacje są pozyskiwane z kilku tysięcy stacji w Polsce. Dodatkowo wbudowany czujnik dwutlenku węgla bada jego stężenie w pomieszczeniu. Gdy tego gazu skumuluje się za dużo w danym pomieszczeniu (to negatywnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie), asystent delikatnym pulsującym światłem przypomina o regularnym wietrzeniu pokoju. Co więcej, rekomenduje dokładny czas trwania takiego wietrzenia.

Ale to nie jedyne porady dotyczące polepszenia jakości powietrza, które możemy uzyskać dzięki temu produktowi. OpenAir tworzy na bieżąco różne rekomendacje – dostosowane do danego pomieszczenia i osób w nim przebywających. Jest to możliwe dzięki wbudowanym czujnikom temperatury, wilgotności i CO2. Dzięki temu możliwe jest obniżenie kosztów ogrzewania do 12% i zmniejszenie emisji dwutlenku węgla aż o 600 kg/rok.

Twórcy OpenAir zachęcają do wypróbowania ich produktu zapraszając do tzw. „OpenAir Challange” – po wypełnieniu ankiety możemy dołączyć do pierwszych 100 testerów. Chętni będą mogli używać dalej OpenAir po wykupieniu abonamentu (69 zł za miesiąc).