Oracle również zainteresowane przejęciem TikToka. Firma ma poparcie Donalda Trumpa

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

Oracle również zainteresowane przejęciem TikToka. Firma ma poparcie Donalda Trumpa

Udostępnij:

Oracle został zgłoszony jako potencjalny nabywca chińskiej aplikacji społecznościowej w USA, Kanadzie, Australii i Nowej Zelandii. W kolejce do zakupy TikToka stoją również Microsoft i Twitter.

Jak podaje BBC prezydent USA Donald Trump powiedział, że gigant technologiczny Oracle jest odpowiednią firmą do przejęcia amerykańskich operacji TikToka. Głównym pretendentem do zakupu aplikacji jest Microsoft, który na początku tego miesiąca powiedział publicznie, że odbył już wstępne rozmowy z ByteDance. Twitter również podobno zwrócił się do właściciela TikTok, ByteDance, aby wyrazić zainteresowanie zakupem jego działalności w USA.

W zeszłym tygodniu Biały Dom powiedział, że panel rządowy, który sprawdza transakcje zagraniczne (Komisja Inwestycji Zagranicznych w USA) zalecił ByteDance zbycie amerykańskich operacji TikTok w ciągu 90 dni. Donald Trump powiedział, że istnieją „wiarygodne dowody”, że TikTok był wykorzystywany przez ByteDance do naruszenia bezpieczeństwa USA. ByteDance wielokrotnie zaprzeczał, że niewłaściwie udostępniał dane użytkowników.

Kto wygra wyścig o TikToka?

Na początku tego miesiąca informowaliśmy o planach Microsoftu względem chińskiej aplikacji. Gigant sprawiał wtedy wrażenie bardzo pewnego siebie i zapowiedział, że ostateczna decyzja odnośnie ewentualnej transakcji ma nastąpić najpóźniej 15 września. Zapowiedziano również, że Microsoft będzie chciał zaprosić do tego przejęcia innych amerykańskich inwestorów. 

Na blogu Microsoftu czytaliśmy wtedy, że rozmowy obu podmiotów opierają się na zgłoszeniu złożonym przez Microsoft i ByteDance do Komisji Inwestycji Zagranicznych w Stanach Zjednoczonych (CFIUS). Obie firmy powiadomiły o zamiarze zbadania wstępnej propozycji, która wiązałaby się z zakupem usługi TikTok w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii i Nowej Zelandii i skutkowałaby posiadaniem praw do TikToka przez Microsoft na tych rynkach.

– Dyskusje te mają charakter wstępny i nie można mieć pewności, że zapowiadana transakcja będzie kontynuowana. Nie zamierzamy dostarczać dalszych aktualizacji, dopóki nie nastąpi ostateczny wynik naszych rozmów – podsumowano na blogu giganta.

Wygląda na to, że sprzedaż TikToka amerykańskiemu gigantowi nie jest jeszcze przesądzona. Wsparcie, jakie Donald Trump daje Oracle może być poważnym zmartwieniem dla Microsoftu. Wszyscy są ciekawi, jak ta historia się skończy. Natomiast komentatorzy podejrzewają, że ataki Waszyngtonu na TikToka są postrzegane jako element trwającego konfliktu handlowego z Pekinem.