ORLEN inwestuje w EUROLOOP, czyli szybkie stacje ładowania pojazdów elektrycznych

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Baner Euroloop

Udostępnij:

Fundusz ORLEN VC zainwestował w EUROLOOP – producenta stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Ładowarki polskiego startupu zapewniają dostęp do prądu stałego o mocy do 720 kW, co oznacza, że każdy dostępny obecnie pojazd elektryczny może naładować się ze swoją maksymalną mocą. Inwestycja wpisuje się w zaktualizowaną Strategię Grupy ORLEN.

Rozwiązanie przygotowane przez EUROLOOP znacznie skraca czas ładowania pojazdu. Dzięki zastosowaniu technologii wykorzystującej węglik krzemu stacja ładowania pozwala osiągnąć 97% sprawności w procesie przekształcania energii z prądu przemiennego (AC) na prąd stały (DC). Startup działa w zgodzie z technologią dynamicznego współdzielenia mocy (wersja produktu S-Hub) między dwoma połączonymi stacjami ładowania. Wszystko to pozwala na ładowanie nawet ośmiu samochodów jednocześnie, przy dynamicznym zarządzaniu obciążeniem modułów i prędkościami ich ładowania.

– Zgodnie ze zaktualizowaną Strategią Grupy ORLEN do 2030 roku ma powstać 10 tysięcy punktów ładowania samochodów elektrycznych w Europie Środkowej. To duże wyzwanie w zakresie budowy infrastruktury i zapewnienia lokalizacji, ale także wyboru dostawcy technologii, która będzie odpowiadała na coraz wyższe oczekiwania klientów. Jesteśmy przekonani, że priorytety założycieli EUROLOOP, czyli wysoka efektywność, moc i elastyczność ładowarek oraz niższe koszty eksploatacji, doskonale wpisują się w zapotrzebowanie Grupy ORLEN. Fundusz sfinalizował transakcję w grudniu 2023 r., utrzymując wysoką aktywność inwestycyjną i kolejny raz pokazując jak skutecznie łączyć inwestycje w nowoczesne technologie z poszukiwaniem potencjalnych synergii – wskazuje Marek Garniewski, prezes zarządu ORLEN VC.

WILLBERT dostępny w Polsce

Spółka EUROLOOP sprzedaje ładowarki pod marką WILLBERT w Europie Zachodniej, a dzięki nawiązaniu współpracy z ORLEN VC, będą one dostępne także w Polsce. Środki pozyskane od ORLEN VC spółka przeznaczy także na rozwój sprzedaży na rynkach zagranicznych, wzrost mocy produkcyjnych i kapitał obrotowy.

– Ładowarki EUROLOOP łączą w sobie dwie funkcje – elastyczność ładowarek rozdystrybuowanych z prostotą ładowarek wolnostojących. Przewagą WILLBERT Amber II w technologii S-Hub jest znaczne ograniczenie liczby urządzeń koniecznych do zainstalowania, co ogranicza koszty kapitałowe i zmniejsza ingerencję w otoczenie. Przemyślana konstrukcja ładowarki w wersji 2-stronnej o zwiększonym zasięgu, pozwala na jednoczesne ładowanie od 4 do 8 pojazdów (przy 2 stacjach w wersji S-Hub), dzięki czemu stacje ładowania EUROLOOP mogą w przyszłości zastąpić dystrybutory paliwa na stacjach paliw bez istotnej zmiany układu przestrzeni. To wielka przyjemność móc rozwijać naszą działalność z tak poważnym partnerem, jak ORLEN VC – mówi Marek Gutt-Mostowy, CEO i założyciel EUROLOOP Sp. z o.o.

Żródło zdjęcia głównego: willbert.tech

Czytaj także: