Oto 7 fintechowych jednorożców. Łącznie są one warte 50 miliardów dolarów

Dodane: 11.05.2018

Karolina Halik

Udostępnij:

Fintechy w ostatnim dziesięcioleciu coraz mocniej zaznaczają swoją obecność na scenie startupowej. Skupiają na sobie uwagę inwestorów i pozyskują niemałe kwoty na rozwój. Oto najwyżej wyceniana siódemka.

fot. unsplash.com 

Nowe przedsiębiorstwa w branży technologii finansowych realizują różne projekty. Od pożyczek online, po narzędzia dla banków i wszystko wskazuje na to, że to dopiero początek. Przedstawiamy 7 fintechowych jednorożców, które pozyskały finansowanie i dziś podbijają serca użytkowników.

Oscar to dostawca cyfrowego ubezpieczenia zdrowotnego wyceniany obecnie na 3,2 miliarda dolarów. Firmie zajęło zaledwie 16 miesięcy aby zostać amerykańskim jednorożcem. Jego prezesem jest Mario Schlosser, a współzałożycielami Kevin Nazemi i Joshua Kushner. Oscar, inwestorami natomiast zostali Peter Thiel, założyciel PayPala, Goldman Sachs i Li Ka-shing, najbogatszy człowiek w Azji.

GreenSky, firma wyceniana dziś na 3,6 miliarda dolarów, jest twórcą technologii używanej przez banki do przetwarzania wniosków kredytowych. Steven McLaughlin, były bankier Goldman Sachs, którego firma doradzała startupowi podczas pozyskiwania finansowania, powiedział Bloombergowi w 2016 roku, że GreenSky „jest najlepszą firmą fintech stworzoną w ciągu ostatnich 10 lat”.

Credit Karma to twórca narzędzia do bezpłatnego tworzenia raportów kredytowych online, która za pomocą targetowanych reklam produktów finansowych kompensujące koszty płacenia za swoje usługi. Do dziś  skorzystało z niej ponad 75 milionów ludzi w USA i Kanadzie. To przekonało Google Capital do zainwestowania w firmę. Dzięki temu Credit Karma osiągnęła wycenę 4 miliardów dolarów.

Wyceniany na 4,5 miliarda dolarów SoFi zajmuje się refinansowanie kredytów studenckich, hipoteki i inne rodzaje pożyczek osobistych. Firma ta została założona w 2011 roku.

Paytm jest największym dostawcą cyfrowych portfeli w Indiach. Dziś firma ma ponad 230 milionami zarejestrowanych użytkowników i jest wyceniana na 7 miliardów dolarów.

Do grona jednorożców należy również Stripe, który przetwarza płatności online, pozwalając firmom i firmom akceptować transakcje internetowe. Uzyskał on wartość 9,2 miliarda dolarów. Narzędzie to jest używane między innymi przez Fitbita, Pinteresta, Twittera, Salesforce.com, Lyft, The Guardian, Kickstartera i Reddita.

Najwyżej wycenianym fintechem jest lu.com. Osiągnął on wartość 18,5 miliarda dolarów. Czym zajmuje się ta nieznana w Europie firma? Jest platformą pożyczkową i finansową w Chinach. Lu.com znany jest również jako Lufax i jest jednym z największych chińskich internetowych kredytodawców z siedzibą w Szanghaju.