Oto finałowa dziesiątka Huawei Startup Challenge III. Kto walczy o główną nagrodę?

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Huawei Startup Challenge III

Udostępnij:

Huawei Polska i Startup Academy ogłosiło listę 10 startupów, które awansowały do kolejnego etapu konkursu Huawei Startup Challenge, mającego na celu wyłonienie najbardziej innowacyjnych rozwiązań z obszaru healthtech – zarówno w zakresie zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Finaliści powalczą o nagrody finansowe z puli 200 000 złotych.

Finałowa dziesiątka Huawei Startup Challenge III

Finałowa dziesiątka Huawei Startup Challenge III

Acellmed

Firma Acellmed wprowadza na rynek biodegradowalny opatrunek medyczny, który umożliwia rekonstrukcję rogówki z wykorzystaniem komórek rąbka przygotowywanego w ramach przeszczepu autologicznego. Projekt przechodzi obecnie badania przedkliniczne, które zostaną zakończone w połowie 2023 roku.

Cancer Center

Rozwiązania medyczne oparte na algorytmach sztucznej inteligencji mają zastosowanie w onkologii. Udowadnia to zespół odpowiedzialny za Cancer Center, który stworzył narzędzie diagnostyczne dla placówek medycznych, które pomoże ich pracownikom skrócić czas potrzebny do rozpoznania choroby nowotworowej. W efekcie pacjenci szybciej będą mogli podejmować leczenie i wracać do zdrowia.

Clebre

Zespół Clebre wziął „na warsztat” zaburzenia oddechowe i stworzył narzędzie diagnostyczne w postaci czujnika umieszczanego na szyi. Urządzenie to jest w stanie zbierać dane na temat oddychania i zachowania podczas snu, co pozwala na dokładną analizę i monitorowanie kondycji pacjenta. Clebre może być pomocne w leczeniu między innymi bezdechu sennego.

Hemolens Diagnostics

Firma Hemolens Diagnostics stworzyła innowacyjne oprogramowanie diagnostyczne, które pozwala na nieinwazyjną diagnostykę chorób wieńcowych. Dzięki niemu lekarze są w stanie ocenić stan ukrwienia mięśnia sercowego oraz zidentyfikować ewentualne zwężenia i zaburzenia przepływu krwi u pacjenta.

MAMENO

MAMENO to aplikacja webowa, która ma pomóc kobietom przejść przez menopauzę. Po rejestracji użytkowniczki MAMENO zyskują dostęp do: bazy wiedzy z artykułami na temat różnych aspektów menopauzy, forum, narzędzia umożliwiającego samodzielne monitorowanie objawów, bazy lekarzy i e-sklepu z suplementami rekomendowanymi kobietom przechodzącym menopauzę.

MIM Solutions

Zespół odpowiedzialny za MIM Solutions postawił sobie za cel przyczynić się do postępu w dziedzinie leczenia niepłodności. Dlatego opracował aplikację FOLLISCAN, która wykorzystując inteligentne algorytmy diagnostyczne, umożliwia dokładniejsze badania ultrasonograficzne rezerwy jajnikowej u kobiet.

OASIS Diagnostics

Około 80% uszkodzeń mięśni dna miednicy u kobiet po porodach pozostaje nierozpoznanych. OASIS Diagnostics zamierza to zmienić. Startup rozwija nieinwazyjną metodę diagnostyczną do szybkiej i dokładnej diagnostyki okołoporodowych i położniczych obrażeń z zastosowaniem modelu uczenia maszynowego.

PioLigOn

PioLigOn opracował algorytm, który pozwala na szybkie projektowanie nienaturalnych peptydów. Metoda ta stanowi innowacyjne podejście do projektowania leków i pozwala na przeszukiwanie bilionów peptydów w krótkim czasie. Dzięki zastosowaniu technologii PioLigOn naukowcy z mogą skrócić proces wytwarzania skutecznych leków, zwłaszcza do leczenia chorób rzadkich.

RSQ Technologies

RSQ Technologies wykorzystało technologię rozszerzonej rzeczywistości do stworzenia hologramu, pomagającego chirurgom w trakcie operacji. RSQ HOLO – rozwiązanie, o którym mowa – pozwala lekarzom na przeglądanie danych medycznych pacjenta, a także na oglądanie trójwymiarowych obrazów jego ciała. Dzięki temu zabiegi medyczne realizowane przy użyciu RSQ HOLO mają być bardziej precyzyjne.

Uhura Bionics

Uhura Bionics opracowało sztuczną krtań, a dokładnie elektroniczną protezę krtani połączoną z cyfrową kopią głosu. Dzięki niej osoby po nowotworach i amputacji krtani, mogą mówić głosem zbliżonym do swojego naturalnego, utraconego w wyniku choroby.

– Wszystkie startupy, które dostały się do finałowej dziesiątki, pokazały, że innowacyjne rozwiązania technologiczne mogą mieć ogromny, pozytywny wpływ na zdrowie oraz jakość życia ludzi w wielu aspektach. Zaawansowane technologie i najwyższej klasy innowatorzy mogą realnie zmienić oblicze sektora opieki zdrowotnej, ale też wskazać ogromne znaczenie profilaktyki i edukacji o zdrowiu. Cieszymy się, że możemy aktywnie pomagać w rozwoju inicjatyw odpowiadających na problemy związane z poważnymi chorobami cywilizacyjnymi, usprawniających pracę lekarzy czy poprawiających samopoczucie osób doświadczających trudnych sytuacji zdrowotnych. Zależy nam na tym, żeby wspierać innowacyjne projekty młodych polskich firm – komentuje Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji Huawei Polska.

Bliżej mety. O co walczą finaliści?

Tegoroczna odsłona Huawei Startup Challenge to już trzecia edycja konkursu organizowana przez Huawei i Startup Academy. Tym razem poświęcona została rozwiązaniom z obszaru healthtech, które mają szansę zmienić oblicze służby zdrowia, a także poprawić zdrowie i kondycję psychiczną pacjentów.

Finaliści konkursu zaprezentują swoje rozwiązania podczas wielkiej gali, która odbędzie się pod koniec marca w Warszawie, i tym samym powalczą o nagrody finansowe ufundowane przez Huawei Polska:

  • 100 000 zł za pierwsze miejsce,
  • 60 000 zł za drugie miejsce,
  • 40 000 zł za trzecie miejsce.

Poza nagrodami finansowymi zwycięzcy #HuaweiStartupChallenge3 otrzymają szerokie wsparcie promocyjne oraz szansę na współpracę w zakresie wdrożenia swojego rozwiązania. Do tego mają szansę dotrzeć do przedstawicieli firm oraz inwestorów, co może przyczynić się do nawiązania ciekawych partnerstw biznesowych lub pozyskania dodatkowego kapitału od funduszy VC czy aniołów biznesu.

Cyfrowa przyszłość medycyny

Pandemia COVID-19 przyspieszyła rozwój telemedycyny, upowszechniając zdalne konsultacje medyczne. Niemniej tego typu rozwiązania nie stanowią jedynej innowacji w obszarze zdrowia. Na podstawie rozwiązań oferowanych przez startupy z finałowej dziesiątki Huawei Startup Challenge możemy przypuszczać, że znaczącą technologią, która będzie kształtować medycynę w najbliższych latach stanie się sztuczna inteligencja. To ona poprawi diagnostykę chorób i oceni skuteczność leczenia.

Ponadto coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, jak ważne jest zadbanie o kondycję psychiczną. W związku z tym coraz częściej będziemy widywać na rynku różnego rodzaju platformy wellbeingowe, które pomogą pacjentom radzić sobie np. ze stresem, lękiem czy depresją. Będziemy też widzieć więcej rozwiązań skierowanych do kobiet – takich lub podobnych jak to, które rozwija zespół odpowiedzialny za MAMENO.

Z kolei wraz z rozwojem sztucznej inteligencji i technologii opartych o big data przyspieszy cyfryzacja w sektorze medycznym. A wraz z nią skróci się dystans pomiędzy lekarzami a pacjentami. W efekcie pacjenci będą mogli aktywniej uczestniczyć w procesie leczenia i podejmować świadome decyzje dotyczące swojego zdrowia.

Nad przyszłością medycyny w Polsce już pracują finaliści #HuaweiStartupChallenge3.

 

Materiał reklamowy powstał na zlecenie Startup Academy