Paczkomaty InPostu mają konkurenta. Duński Swipbox wkracza do Polski

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Rafał Brzoska i Paczkomaty InPostu mają konkurenta. Na polskim rynku pojawił się Swipbox, duńska spółka oferująca Automaty, w których można odbierać przesyłki. W ramach programu pilotażowego pojawiło się pięć takich maszyn w Warszawie.

Nie tylko Paczkomaty. Mamy też Automaty

Od dziś, mieszkańcy stolicy mogą zamawiać i odbierać przesyłki nie tylko w Paczkomatach InPostu, ale też w tzw. Automatach. Na polskim rynku działalność rozpoczęło skandynawskie przedsiębiorstwo Swipbox. Oferuje ono Automaty, przypominające Paczkomaty, w których można odbierać paczki. Będzie to alternatywne rozwiązanie do tego, które oferuje już na rodzimym rynku Rafał Brzoska i jego Grupa Integer. Czy wobec tego przedsiębiorca ma się czego obawiać?

Michał Czechowski, członek zarządu NoaTech, zdradził w rozmowie z serwisem Evigo, że Swipbox nie będzie konkurował z już istniejącymi na rynku podmiotami, ale będzie uzupełniać świadczone przez niech usługi. Skandynawska spółka zajmuje się bowiem udostępnianiem innym firmom Automatów, w których ich kurierzy mogą zostawiać korespondencję, gdy nie zastaną odbiorców przesyłek pod wskazanymi adresami, a nie samodzielnym dostarczaniem paczek, jak to robi InPost.

400 Automatów Swipboxa w Danii

Na początku tego tygodnia, w ramach rozpoczętego programu pilotażowego Swipbox postawił w Warszawie pięć Automatów, w których kurierzy będą mogli zostawiać przesyłki. Są one znacznie mniejsze niż Paczkomaty InPostu. Składają się z zaledwie dwudziestu jeden skrytek, a dla porównania maszyny od Brzoski liczą ich siedemdziesiąt sześć. Michał Czechowski zapowiedział, że jednym z podstawowych celów spółki jest ekspansja na rynki zagraniczne. Można więc się spodziewać, że jeśli program pilotażowy przebiegnie pomyśle to Swipbox na dobre zagości w Polsce.

Nie jest to jednak jednoznaczne z tym, że pojawi się u nas zawrotna liczba Automatów. W Danii, gdzie w 2012 roku przedsiębiorstwo rozpoczęło swoją działalność, dotychczas pojawiło się czterysta takich urządzeń, w Szwecji osiemdziesiąt i w 2015 roku kilka sztuk w Finlandii. W porównaniu z siecią jaką InPost zdążył zbudować w ciągu dziewięciu lat funkcjonowania firmy, jest to zaledwie kropla w morzu.

Paczkomaty w 20 krajach

Spółka należąca do Grupy Integer postawiła w Polsce ponad tysiąc Paczkomatów, a easyPost, jej międzynarodowy odpowiednik, cztery tysiące w około dwudziestu krajach na świecie w tym w Chile, Arabii Saudyjskiej i Australii. Brzoska zapowiedział, że do końca 2015 roku, sieć Paczkomatów na świecie zwiększy do pięciu tysięcy sztuk.