Pamiętacie o zmianach podatkowych w 2018 roku? Mamy dla Was bezpłatny program do wystawiania JPK_VAT

Dodane:

Artykuł sponsorowany Artykuł sponsorowany

Udostępnij:

System podatkowy w Polsce od 1 stycznia 2018 roku będzie bardziej szczelny. Wszystko za sprawą nowych przepisów, które zobowiązują małych i średnich przedsiębiorców do przekazywania skarbówce rejestru VAT w formacie jednolitego pliku kontrolnego (JPK). Potrzebny do tego będzie program księgowy.

fot. pexels.com

Jednym do wyboru jest R2firma START od Reset2. Zanim jednak wyjaśnimy dlaczego go potrzebujesz, najpierw przypomnimy czym jest format JPK_VAT. W skrócie: to zestaw informacji o zakupach i sprzedaży, jakie zrealizowałeś wynikających z ewidencji VAT za dany okres. Przekazuje się go do urzędu skarbowego w formie elektronicznej, co ma skrócić czas wymiany informacji między firmą a fiskusem.

Co zawiera JPK_VAT?

Pliki JPK nie są nowością w Polsce, bo funkcjonują od 1 lipca 2016. Do tej pory nie dotyczyły jednak najmniejszych firm – tzw. mikroprzedsiębiorców. Ten stan rzeczy zmienia się jednak od 1 stycznia 2018 roku, kiedy obowiązek wysyłki JPK dotyczyć będzie również mikrofirm, w tym także startupów. Nie dostarczenie skarbówce tego dokumentu lub pominięcie niektórych danych, będzie miało konsekwencje i może skutkować odpowiedzialnością karno-skarbową.

W praktyce oznacza to tyle, że czynni podatnicy VAT składający deklarację VAT-7 lub VAT-7K, będą musieli generować co miesiąc dodatkowy plik ewidencyjny VAT. Znajdą się w tym formacie: dane identyfikujące podatnika i informacje o urzędzie skarbowym (NIP, kod urzędu skarbowego) oraz wszelkie wykazy sprzedażowe i zakupowe.

Wysyłka do 25 dnia miesiąca

Przygotowany w ten sposób dokument będzie trzeba przedstawić w urzędzie skarbowym do 25 dnia każdego miesiąca i uwzględnić dane za poprzedni miesiąc rozliczeniowy. Nie ma w nim miejsca na błędy, wiec by prawidłowo sformatować plik JPK_VAT, potrzebujesz odpowiedniego programu komputerowego. Takiem rozwiązaniem jest bezpłatny program R2firma START od Reset2, który oferuje małym przedsiębiorstwom szereg korzyści.

Po pierwsze, za jego pośrednictwem wygenerujesz i wyślesz do fiskusa JPK-VAT i po drugie, będzie mógł kompleksowo prowadzić i rozliczyć swoją firmę. By rozpocząć z nim pracę, wystarczy z tej strony pobrać i zainstalować demonstracyjną wersję programu R2firma i zarejestrować ją jako wersję START. Co ważne, program R2firma START przez rok będzie aktualizował się samodzielnie wraz ze zmieniającymi się przepisami. Po upływie roku nadal będziesz mógł korzystać z tej możliwości po wcześniejszym i bezpłatnym przedłużeniu licencji. 

Program podzielony jest na trzy moduły:

R2fk – umożliwia kompleksowe prowadzenie księgowości w formie pełnej księgowości oraz opcjonalnie w formie księgi przychodów i rozchodów bądź ryczałtowej ewidencji przychodów. Zawiera też dodatkowe moduły, pozwalające na prowadzenie wszystkich wymaganych ewidencji i na pełne rozliczenie firmy i jej właścicieli z urzędem skarbowym.  

R2księga – umożliwia kompleksowe prowadzenie księgowości w formie księgi przychodów i rozchodów bądź ryczałtowej ewidencji przychodów. Podobnie jak R2fk zawiera dodtkowe moduły, pozwalające na prowadzenie wszystkich wymaganych ewidencji i na pełne rozliczenie firmy i jej właścicieli z urzędem skarbowym.

R2faktury – umożliwia obsługę magazynu. Służy między innymi do wystawiania faktur VAT oraz ich szczegółowego rozliczania. Ponadto pozwala na wystawianie wszystkich niezbędnych dokumentów magazynowych (PZ, MM, WZ, RW, PR) oraz gwarantuje możliwość wystawiania paragonów i ich drukowania na urządzeniach fiskalnych.

Korzystanie z programu jest proste, bo możesz przełączać się między modułami lub uruchomić je wszystkie jednocześnie. Dzięki temu nie ma konieczności migrowania danych i importowania faktur z jednego modułu do drugiego.

Z poziomu programu księgowego w oknie „Dokumenty do zaksięgowania” zobaczysz faktury zakupu i sprzedaży wprowadzone w module R2faktury.

Dane wprowadzone w jednym module są od razu widoczne w drugim.

Poszczególne moduły programu uruchamiane są z tej samej lokalizacji.

Przeglądając na przykład rozrachunki z kontrahentem w R2fk, można zobaczyć wydruk faktury, z której one pochodzą.

No i oczywiście możesz przygotować plik JPK_VAT.

Prawdopodobnie z czasem Twoja firma się rozwinie, a potrzeby odnośnie profesjonalnego programu księgowego staną się większe i wtedy będziesz mógł przejść na pełną wersję programu R2firma. Niemniej już teraz pobierając bezpłatny R2firma START przez pierwszych 60 dni wszystkie funkcje najwyższej wersji narzędzia będą dla Ciebie otwarte. Po tym czasie będzie mógł zastanowić się czy ich potrzebujesz i je wykupić.

Nie czekaj do 1 stycznia 2018 roku i już teraz pobierz R2firma START.