Papierowa torebka z pastą do zębów w tabletkach. Tak Kanadyjczycy dbają o środowisko

Dodane: 23.03.2020

Kasia Krogulec

Udostępnij:

Kanadyjczycy stworzyli pastę do zębów w postaci tabletek. Chcą w ten sposób walczyć z milionami zużytych tubek po paście, które dodatkowo zanieczyszczają środowisko.
Przedsiębiorcy Mike Medicoff i Damien Vince opracowali pastylki myjące zęby – pastę Dubbed Change Toothpaste. Dzięki temu pomysłowi innowacyjna pasta do zębów nie musi być opakowana w tradycyjne tubki, wykonywane z kilku warstw tworzyw sztucznych, polimerów i żywic, których nie można poddać recyklingowi i których rozkładanie trwa ponad 500 lat.

Eko dom bez plastiku

Inspiracją do pracy nad wynalazkiem stała się 16-letnia córka Mike’a Medicoffa, która postawiła sobie za cel uczynić dom rodzinny miejscem bez plastiku. W odpowiedzi na apel nastolatki Medicoff i Vince postanowili pracować nad ekologiczną pastą do zębów.

– Zamówiliśmy kilka fartuchów laboratoryjnych, podwinęliśmy rękawy i zaczęliśmy pracować nad stworzeniem pasty do zębów bez tubki. Wiedzieliśmy, że musi smakować i działać jak zwykła pasta, bo ludziom trudno zmieniać nawyki smakowe –  mówią przedsiębiorcy w rozmowie z New Atlas.

Inna formuła, efekt ten sam

Tabletki Change Toothpaste umieszczamy pomiędzy tylnymi zębami. Następnie delikatnie gryziemy i szczotkujemy mokrą szczoteczką do zębów. Pogryziona tabletka zaczyna się pienić, więc zachowuje się jak tradycyjna pasta do mycia zębów.

Miętowe pastylki Change Toothpaste są wolne od fluoru, glutenu, nabiału, orzechów i soi. Mogą więc być używane przez wegan.

W skład tabletek wchodzą: fosforan dwuwapniowy, erytrytol, ksylitol, aromat mięty, sulfonian olefinowy C14-16 sodu, wodorowęglan sodu, mentol, dwutlenek krzemu i wyciąg z liści mentha spicata.

Skład Change Toothpaste był  skonsultowany z dentystami i lekarzami medycyny rodzinnej, aby upewnić się, że wszystkie składniki są bezpieczne zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

– Po wypróbowaniu ponad 100 receptur stworzyliśmy ostateczną recepturę pasty do zębów, bez użycia ostrych środków chemicznych. Pastę pakujemy w woreczki nadające się do kompostowania – mówią inicjatorzy pomysłu.

Papierowa torebka zawiera 65 tabletek. Opakowanie Change Toothpaste kosztuje 9,95 dolarów i powinno wystarczyć jednej osobie na miesiąc.

Konsumenci mają również możliwość zakupu bambusowej szczoteczki do zębów.

Wynalazcy pracują nad nową formułą, która będzie zawierać fluor, który pomaga zapobiegać próchnicy zębów.

 

Fot.mat.pras. Change Toothpaste

 

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem